לא להפריע, בוגרי הסיירת משחקים

חיים ברעם
חיים ברעם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים ברעם
חיים ברעם

אנשי השמאל העקבי חייבים תשובה לאזרחים רבים שמאשימים אותם בכך שהם מתנגדים לכל המלחמות שישראל יוזמת. זה נכון. במציאות שלנו באזור ובעולם, לא תיתכן מלחמה מועילה. האינטרס האובייקטיבי של כל אזרחי המדינה כרוך במאמץ מודע ומחושב מראש להנמיך את הלהבות בכל מחיר, למזער את הסיכונים ולהתייחס בחשדנות רבה לכל אלימות ממוסדת. רק אחרי שמפנימים את הנחות היסוד האלה ניתן לדון ברצינות על האש החדשה שהוצתה בדרום הארץ ובעזה, זו שמובילה את כל תושבי האזור לסכנות מבוקרות במקרה הטוב ולאסונות כבדים במקרה הרע.

בוויכוחים בכלי התקשורת ניכרת מגמה של כמה פרשנים מתונים, באינסטינקט או באידיאולוגיה, שנוטים לייחס לאו לשותפו מאפיינים של "טירוף" או של "טיפשות". הטעות שלהם היא מבנית, ולמרבה האירוניה דווקא מועילה לשני האישים. ("חיסול" הוא מונח של העולם התחתון) וההפצצות בעזה הם חלק מיישום האידיאולוגיה של נתניהו ופועל יוצא מהשקפת עולמו של ברק. אין זה "מחדל" שנובע מאובדן עשתונות, אלא מתרכובת כימית שרכיביה אינם ניתנים להפרדה.

נתניהו וברק חושלו בכור ההיתוך המבצעי של סיירת מטכ"ל והפנימו שם קווי מחשבה שאפשר לתאר אותם כ"סוריאליסטיים". מנקודת מבט רעיונית מדובר בהפרדה מוחלטת של הצד הצבאי מההיבטים הפוליטיים והחברתיים. כמו בסרטי מדע בדיוני, שהצד העל-טבעי שבהם מכתיב לא רק את הטכנולוגיה אלא גם את התוכן, שני בוגרי הסיירת מאמינים בתוך תוכם שנתונים דמוגרפיים, גיאוגרפיים וכלכליים אינם יכולים להוות מכשול בפני איסוף מודיעין קודם לקרבות וחשיבה טקטית מבריקה ומנצחת בשדה הקרב.

ברק הוא עבד למוחו הפורה שמוצף ברעיונות חדשניים לפעילות מבצעית. הרעיונות הללו בעצם משחררים אותו מכל מאמץ לחשוב על התוצאות המדיניות, ההסברתיות והכלכליות-חברתיות של מעשיו. כשר הביטחון של נתניהו הוא הפך בהדרגה מפוליטיקאי לפקיד בנוסח הממשל האמריקאי. ביבי מאפשר לפקיד המבריק אבל הילדותי שלו לשחק בצעצועים מסוכנים, וכך באים שניהם על סיפוקם, בעיקר בעתות משבר. לכן מסוגל ברק, שגדל על ברכי אסכולת דוד בן-גוריון, להתמרד נגד ניסיונו של נתניהו לעקוף את ברק אובמה ולשחק במגרש הפנימי של הפוליטיקה האמריקאית, אבל לא לשבור את הכלים, את ה"צעצועים" שמאפשרים לו להגשים את ייעודו כטקטיקן, שאין לו שום קשר לאסטרטגיה מדינית.

נתניהו, לעומתו, שבוי לגמרי בדוקטרינה שלו ומאמין שהוא המנהיג היחיד במערב, שמבין כיצד ניתן להתמודד עם המרי המתמשך במדינות המדוכאות נגד הרודנות הנצלנית. הוא השקיע את כל חילו בנושא הזה במשך שנים רבות, כתב ספרים והטיף לכל העולם, שאת המרד (המכונה על ידו באורח גורף "טרור") נגד הדיכוי ונגד הכיבוש ניתן למגר רק בכוח צבאי, מבלי להתחשב באבידות הכבדות שייגרמו לאוכלוסייה האזרחית.

זוהי דוקטרינה אווילית, בלתי מוסרית ומסוכנת למיישמיה ולא רק לקורבנותיה. היא נכשלה בכל מקום בעולם וסופה לנחול מפלה גם בעזה. אלא שחיפוש פתרונות מדיניים יצירתיים לרצועת עזה הענייה, הרעבה, הצפופה ומלאת השנאה (המוצדקת בדרך כלל) מנוגד לכוחניות שנתניהו מקדם כלפי כל העולם המוסלמי, לא רק כלפי עזה. הוא איננו סתם נצר למשפחה הרוויזיוניסטית - הרי גם בני בגין ורובי ריבלין גדלו על ברכי ארץ ישראל השלמה; הפן השני שלו, המשייך אותו לימין הקיצוני ביותר בארצות הברית, חשוב כרגע הרבה יותר.

הרוויזיוניזם המתון יחסית גווע בימין הישראלי. תומכיו מתכופפים וחורקים שיניים אבל משתתפים בקואליציה שיוזמת תוקפנות בלתי מרוסנת, שאנשים כמו מיט רומני יכולים רק לחלום עליה. מסורת הזבנג וגמרנו מתלווה עתה להתייחסות מסוכנת לעולם המוסלמי בפרט ולעניי תבל בכלל, והחברה הישראלית נגררת לתהום נוראה שעלולה ללכוד אותנו במעגל סגור של סבל מתמשך.

מנהיגים שאינם מסיקים את המסקנות ממצב הדברים (שלי יחימוביץ' ויאיר לפיד כבר אמרנו?) יוקעו על ידי רוב הציבור הנאור בישראל בעוד זמן לא רב. ההתפכחות בעתיד תהיה כואבת, אבל היא הסיכוי היחיד שלנו לגאולה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות