המתחרה של כיפת ברזל

עודד עמיחי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עודד עמיחי

אין עוררין על כך שההישג הטכני של מהנדסי רפאל בפיתוח מערכת כיפת ברזל ראוי לשבח. ואולם, המערכת אינה מגינה על תושבי עוטף עזה, ועליהם לחיות בטווח ריצה מהמרחב המוגן. כמו כן, חייהם של תושבי באר שבע, אשקלון ואשדוד משתבשים, אף כי שם המערכת דווקא מופעלת. התושבים נאלצים לבלות ימים רבים במרחבים מוגנים, הנזק הישיר והעקיף למשק מוערך במיליארד שקלים בשבוע, כמו בעבר יש נפגעי חרדה - אז מה נשתנה?

חרף הצלחתה של מערכת כיפת ברזל, לממשלת ישראל אין חופש תמרון רב יותר מאשר קודם, ואנו נמצאים בפתחה של הפסקת אש זמנית, במהלכה החמאס יחזור ויתעצם. היינו כבר בסרט הזה. האם לא ניתן לקצץ את ראשו של הטרור החמאסי מרצועת עזה מבלי לשבש אורחות החיים של תושבי הדרום?

כן, ניתן. יש פתרון, שמערכת הביטחון מעלימה מהציבור כבר למעלה מעשור: מערכת הלייזר סקייגארד, שהיא תולדה של מערכת הנאוטילוס, שפותחה בסוף שנות ה-90 ביוזמת ישראל על ידי ארצות הברית וישראל במשותף. מערכת זו עברה, כבר לפני עשור, עשרות ניסויים בהם יורטו רקטות, פגזי ארטילריה ופצצות מרגמה, בירי בודד, במטחים ובירי בהפתעה. 100% הצלחה! המערכת היתה מוכנה לייצור כבר לפני יותר מחמש שנים.

עלות הייצור של מערכת סקייגארד, כ-30-40 מיליון דולר, דומה לזו של סוללת כיפת ברזל (כ-50 מיליון דולר). לעומת זאת, עלות הירי שלה שולית: כ-2,000 דולר ליירוט, לעומת כ-100 אלף דולר, עלות כל טיל טמיר של כיפת ברזל (עלות היירוט כפולה בשל ירי שני טילים לכל מטרה).

למערכת הלייזר הזאת אין מגבלת טווח מינימום ולא טווח מקסימום. היא תגן על יישובי עוטף עזה, כמו גם על באר שבע, אשקלון, אשדוד, תל אביב וירושלים. היא תגן גם על האתרים האסטרטגיים. שמונה מערכות סקייגארד יסגרו הרמטית את הירי מרצועת עזה. הרקטות או הפצמ"רים שישוגרו מרצועת עזה ייורטו מיד עם שיגורם. גם תקלות אפשריות כמו ירי במטחים ובעיות מזג אוויר מובאות בחשבון, שאם לא כן, ניתן היה להסתפק בשלוש מערכות סקייגארד.

הגנת מרחבי המדינה באמצעות טילי יירוט בלבד - כיפת ברזל, שרביט קסמים, פטריוט-3, חץ-2, חץ-3, קורסת כלכלית. שילוב מערכת סקייגארד כמרכיב עיקרי במערך ההגנה הוא פתרון מנצח, טכני וכלכלי.

ואולם, הפסטיבל סביב הצלחת כיפת ברזל, השבחים לעמיר פרץ שללא ידע מקצועי ובניגוד לדעת המומחים, ראה את מה שאחרים לא הבינו, הלעג למבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס, שהתעסק בעבירות ביורוקרטיות חסרות משמעות כביכול, כל אלה עלולים לשבש דעתם של מקבלי ההחלטות. המדינה תשתעבד להצטיידות נוספת במגוון של טילי יירוט, בעלות של מיליארדי שקלים, בדרך אל האסון הבלתי נמנע.

הממשלה חייבת לבדוק את לקחי מבצע "עמוד ענן" בעין פקוחה, ולהקים בהקדם ועדת בדיקה מקצועית ואובייקטיבית לבחינת הסוגיה שבמחלוקת, של הגנת העורף. בדיקה כזאת מעולם לא נעשתה. למה לחכות לסבב הבא, שעלול להיות חמור יותר? למה לחכות, חלילה, לאסון רב נפגעים? האם סוגיה זו חייבת להתברר רק בוועדת חקירה שלאחר אסון כזה?

על ראש הממשלה לגלות יוזמה, ולהקים בהקדם ועדת בדיקה מקצועית ואובייקטיבית כזאת, למען תושבי הדרום, ולמען עם ישראל כולו.

ד"ר עמיחי הוא יו"ר עמותת "מגן לעורף"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ