יאללה, להטביע את עזה בים

עודה בשאראת
עודה בשאראת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עודה בשאראת
עודה בשאראת

האם בשעת תכנון החיסול של אחמד ג'עברי, הבכיר הצבאי בחמאס, חשב אהוד ברק, שמדובר במשחק שחמט, שבו אם מחסלים את המלך, המשחק נגמר; האם ציפה ברק, שאחרי החיסול ירוצו הפלסטינים, אבודים כעדר בלי מנהיג; האם שם למעלה סבורים באמת, שעזה תכרע על הברכיים ותניף דגל לבן לקבלת פני המנצחים?

כאן לא לומדים היסטוריה, והמלה כניעה אצל הפלסטינים, במיוחד תושבי עזה, נמצאת רק בלקסיקון, לצורך שימור מלים ארכאיות. מה עוד, שלפלסטינים אין ברירה אחרת כאשר לישראל אין שום הצעה אלא המשך המצב הקיים.

היה ותושבי עזה ייצאו בהמוניהם ובידיהם דגלים לבנים - האם תסיר ישראל את הסגר הימי? האם תפתור את בעיית הפליטים, תוצר ידיה, שכבר 63 שנים חיים בגיהנום? האם ייפתחו שערי עזה - בית הסוהר הגדול בהיסטוריה? מה שנשמע כרגע הוא תביעת השר אלי ישי מצה"ל להחזיר את עזה לימי הביניים. הצעה שרק השטן יכול לחשוב עליה.

זו מדיניות הכוח במיטבה. רק לשמוע איך מפרשים את השקט ברשות הפלסטינית, שכביכול הוא תוצאה של שפת הכוח, מוכיחה, שאין חדש תחת השמש של ההנהגה הישראלית. איזו התרברבות שקרית. השקט הזה הוא תוצאה של החלטה מודעת של הפלסטינים, להעביר את המערכה לעצמאות ולחופש למגרש של המאבק העממי והדיפלומטי, שבו בנימין נתניהו ותומכיו נראים כסרבני שלום מסוכנים. בשקט הזה ישראל האימתנית נלחמת בכל כוחה. ייתכן שההפצצות בעזה הן חלק ממהלך ההדיפה של המאמץ הפלסטיני להתקבל כמדינה משקיפה באו"ם.

כרגע, נדיבות הלב של ישראל להרעיף דרגות על הפלסטינים מעוררת תהיות. הם "מינו" את ג'עברי לרמטכ"ל, כשהתואר הקודם שלו היה "רב מחבלים", ואמצעי הלחימה של אתמול כבר נקראים בשם "מערך טילי הקסאם". נראה שבמערכת ההסברה החליטו להשוות בין שני הצדדים; גם כאן יש רמטכ"ל וגם שם. גם כאן יש מערך וגם שם. לכן כרגע יש כאן כביכול מלחמה מאוזנת. אך ביום הראשון צפינו מן הצד האחד בטיל הרודף אחרי מכונית הנוסעת במהירות, עד שהוא משיג אותה; ומהצד השני, יומיים אחר כך, בטיל המחטיא עיר בסדר גודל של תל אביב. טוב שהחטיא, וטוב יותר אם לא היה משוגר כלל.

וכשמישהו אמר פעם על הקסאם שהוא "סתם צינור" ביקשו ממנו שיתנצל, כי זה לא מתיישר עם ההסברה על עשרת אלפי הקסאמים ששוגרו אל הדרום. שכחו אז להוסיף, שפצצה אחת שהוטלה מצד ישראל הרגה יותר פלסטינים מכל הקסאמים.

בעגה "האלוהית" שהישראלים ניכסו לעצמם יש בנוסף ל"בן מוות" גם "בן חיים". אך גם לבן חיים בר המזל עושים את המוות. פעם הוא מכונה אפרוח מרוט נוצות, פעם מתגאים שהוא בכלל משת"פ, כדי להמאיס אותו, פעם מאיימים עליו שיסגרו את הברזים.

מה מתחולל בראש המנהיגים כאן? לא "בן מוות" הוא טוב ולא "בן חיים" הוא טוב. יגידו לנו איזה "בן" הם מחפשים. נראה שהמנהיגים הנוכחיים סולדים מכל בן או בת של הצד השני. יאללה, להטביע את עזה בים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ