לא הכל מותר

לירון ליבמן
לירון א' ליבמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לירון ליבמן
לירון א' ליבמן

למרות התחושה ש"העולם כולו נגדנו" מסתבר כי קיימת בעולם, במערב לכל הפחות, הכרה בזכות של מדינת ישראל להפעיל כוח על מנת להגן על עצמה מפני התקפות הרקטות מעזה. כל עוד מספר האזרחים הנפגעים בעזה כתוצאה של תקיפות צה"ל אינו נתפש כמופרז ביחס להיקף המטרות הנתקפות, אופיין הצבאי וחשיבותן הברורה, נראה שגם אופן הפעלת הכוח על ידי צה"ל זוכה ללגיטימציה, ולפי שעה לא נשמעות טענות רציניות בדבר אי מידתיות הפעולה.

ואולם, יש לזכור, כי גם בלחימה מוצדקת לשם הגנה עצמית, לא הכל מותר. יש מחלוקת בין מומחי המשפט הבינלאומי, מתי מותר להפעיל כוח להגנה עצמית. המצמצמים סבורים, כי רק פעולה שנועדה להדוף תקיפה או למנוע תקיפה מיידית מותרת; אחרים סבורים, כי גם פעולות שנועדו להרתעה או למניעת היכולת לבצע תקיפות נוספות הן לגיטימיות.

בנסיבות שעמן ישראל מתמודדת ברצועת עזה, המטרה של הרתעת החמאס וארגוני טרור אחרים מפני תקיפה היא מטרה סבירה. אי אפשר לצפות שהמדינה תסתפק בסיכול שיגור של רקטות; שכן למרות ההצלחות המרשימות בתחום זה, הן בתקיפת משגרים והן של מערכת כיפת ברזל, אי אפשר להסיר כך את האיום מעל העורף ולתת לו ביטחון סביר.

מטרה של חיזוק ההרתעה דורשת פחות כוח מאשר מטרה של מניעה מוחלטת של היכולת לתקוף; שכן אין היא מחייבת ניטרול מלא, אלא רק פגיעה מספקת במערכים הצבאיים של האויב כדי שיגיע למסקנה כי מוטב לו לשמור על השקט.

ואולם גם אם המטרה של שיקום ההרתעה היא לגיטימית, אין היא מצדיקה את כל האמצעים. לשם השגתה מותר לתקוף רק מטרות צבאיות. בימים האחרונים נשמעו אמירות של אישי ציבור, שאינן עולות בקנה אחד עם הדין הבינלאומי. שר הפנים, אלי ישי, למשל, אמר, שיש להחזיר את עזה לימי הביניים על ידי הרס תשתיות המים, החשמל, הכבישים, המדרכות, התחבורה והתקשורת. תשתיות עלולות להיפגע בלחימה, כתוצאה של תקיפת מטרות צבאיות. ניתן לתקוף מתקן תשתית המשרת גם פעילות צבאית, ולניטרולו יהיה יתרון צבאי - למשל, הריסת גשר כדי למנוע מהאויב להעביר עליו תגבורת. אבל פגיעה מכוונת וגורפת בתשתית אזרחית אסורה בהחלט, גם אם לדעת מאן-דהוא הדבר עלול לסייע בהרתעה.

שר התחבורה, ישראל כץ, צוטט באתר האינטרנט שלו: "כאשר אני אראה אזרחים פלסטינים נסים לתוך סיני כמו שאזרחים לבנונים מדרום לבנון נסים לעבר ביירות כאשר יש מטח ירי לעבר ישראל, אני אדע שההרתעה הושגה". ניתן ואף נדרש במידת האפשר להזהיר אוכלוסייה אזרחית העלולה להיפגע מתקיפת מטרות צבאיות בקרבתה. אך ניסיון להפחיד את האוכלוסייה האזרחית או לגרום לה לנוס בתקווה שהדבר ייצר לחץ על הנהגתה, אסור בהחלט.

אולי ניתן להסביר אמירות אלה על רקע קירבת הבחירות, אך כשהדוברים הם שרים בממשלה, אחד מהם סגן ראש הממשלה וחבר "התשיעייה", זהו חוסר אחריות בלתי נסלח. אמירות מסוג זה "כיכבו" במערכת הדה-לגיטימציה של ישראל לאחר מבצע "עופרת יצוקה" כ"הוכחה" לכוונות הזדון שבבסיס המבצע.

כמי שמכיר את תהליכי קבלת ההחלטות בנושאים רגישים אלה בצה"ל, אני סמוך ובטוח שרעיונות אלה לא יתורגמו לפעולות צבאיות, אך בכך אין די. על ראש הממשלה ושר הביטחון להסתייג בפומבי מאמירות אלה, לבל ידבקו בממשלת ישראל ויכתימו את המדינה כולה.

עורך הדין ליבמן הוא אל"מ (מיל'), לשעבר ראש מחלקת הדין הבינלאומי בפרקליטות הצבאית

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ