מבצע תיקון

ארי שביט
ארי שביט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ארי שביט
ארי שביט

מבצע "עמוד ענן" היה ביסודו מבצע תיקון. הוא בא לתקן את הכשלים שגרמו לכך שמלחמת לבנון השנייה היתה ארוכה ומבולבלת ולא ממוקדת. לתקן את הכשלים שגרמו לכך שמבצע "עופרת יצוקה" היה מגושם ודורסני וגרם להרג פלסטיני המוני. לתקן את הכשל שגרם לכך שלישראל לא היה מודיעין שיאפשר לה להחזיר את גלעד שליט הביתה מיד אחרי חטיפתו. הוא בא לתקן את הכשל שגרם לכך שבמלחמות הא-סימטריות הקודמות היו לישראל ציפיות לא מציאותיות ויכולות לא מספקות. הפעם, גם המטרות המבצעיות וגם הגישה המבצעית היו מאופקות ומרוסנות.

האמצעים היו מדויקים ומדודים. ההנהגה המדינית וההנהגה הצבאית עבדו בהרמוניה. דווקא תחת הנהגת ראש ממשלה ושר ביטחון שתוארו כמחרחרי מלחמה יצאה ישראל למבצע צבאי לא מאצ'ואיסטי, שיעדיו צנועים ומוגבלים. בסבב האלימות הנוכחי לא ניסינו להשליט סדר חדש במזרח התיכון. לא התיימרנו למוטט את החמאס ולהמליך את מחמוד עבאס על רצועת עזה. כל שממשלת בנימין נתניהו ביקשה להשיג הוא כמה שנים של שקט בדרום. ואולם כדי להשיג את השקט הזה הורה הצוות המוביל בממשלה לצה"ל להכין תוכנית מבצעית מחושבת, מדוקדקת וזהירה. בשבוע שעבר הוציא צה"ל אל הפועל את התוכנית בהצלחה מרשימה.

התוצאות מדברות בעד עצמן: החיסול של אחמד ג'עברי חידש (באופן חלקי) את ההרתעה כלפי החמאס והשמדת טילי הפאג'ר פגעה (באופן משמעותי) ביכולת ההתקפית ארוכת הטווח של החמאס. הטכנולוגיה המדהימה של "כיפת ברזל" והעמידה האיתנה של העורף הוכיחו, שישראל איננה מדינה של קורי עכביש.

אך ההישג הגדול מכולם היה ההישג המדיני: הנשיא ברק אובמה, אחרי שהרג כל כך הרבה פקיסטאנים ואפגאנים חפים מפשע, לא העז לומר מלת גינוי אחת. ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טיפ ארדואן, אחרי שהגיב באלימות כה רבה על התגרויות סוריות, לא העז לפתוח את פיו הגדול. ואילו מוחמד מורסי הוכיח שאין הוא רק נשיא איסלאמי מאמין, הוא גם נשיא פרגמטי ואחראי. ישראל הפעילה הפעם את כוחה באופן מדוד והצליחה לזכות ללגיטימיות בינלאומית וללגיטימיות פנימית ולגרום לכך שקואליציית-המתונים העולמית לא תפעל נגדה אלא אתה.

כך, למרבה ההפתעה, התברר, שאפילו בתנאים הקשים של המזרח התיכון החדש אפשר להטיל מורא על רצועת עזה בלי להבעיר את העולם הערבי. אפשר להוכיח שישראל חזקה וקשוחה בלי להפוך את ישראל למפלצת. איזון, רבותי, איזון. שיקול הדעת הנכון והמשמעת העצמית הבוגרת שאיפיינו את המבצע בימיו הראשונים גרמו לכך שהוא הצליח להשיג הישגים בלתי מבוטלים בתוך מציאות סבוכה, מסוכנת וחסרת תקדים.
ואולם ההתארכות המיותרת של המבצע יצרה סיכונים: ירי והרוגים בדרום, פיגוע בתל אביב. כל אלה העמידו את הקברניטים הישראלים במצב קשה. אחרי שקיבלו החלטה עקרונית אמיצה לסגור את המבצע ולחזור הביתה, המציאות בשטח המשיכה לתעתע בהם. גם החמאס והמצרים הערימו קשיים.

במזרח התיכון כמו במזרח התיכון: כל יום נוסף הוא יום בלתי צפוי, וכל שעה צופנת בחובה פוטנציאל של הפתעה. ואולם ההיגיון הבסיסי שהנחה את "עמוד ענן" הוא היגיון נכון, שאסור לסטות ממנו. בסופו של דבר, הניצחון הישראלי האמיתי הוא שקט. כל שנה של שקט היא שנה שבה ישראל מתעצמת ומתחזקת. ובתנאים האזוריים החדשים, האסטרטגיה הישראלית היחידה היא אסטרטגיה של תקיפות מאופקת. כל מהלך החורג מתחום התקיפות המאופקת מסכן את הקיום. לכן, לא בשל שיקולים של התייפייפות נפש, אלא בשל שיקולים של ביטחון לאומי - היה נכון לחתוך כעת. היה נכון לשמור על התיקון שהושג ולמנוע הסתבכות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ