לא להינשא ברבנות

בתיה כהנא דרור
בתיה כהנא דרור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בתיה כהנא דרור
בתיה כהנא דרור

במדינת ישראל לא מחויבים לאכול כשר, או לשמור שבת, ואפילו להיקבר כבר אפשר בטקס לא דתי. אבל על פי החוק, כל יהודי מחויב להתגרש ברבנות, גם אם התחתן בחתונה אזרחית. הנה עוד נושא למערכת בחירות שהכתירה את עצמה כחברתית. אפשר לקרוא לזה בשםחתונה אזרחית, או ברית זוגיות, אבל אין להחמיץ הזדמנות נדירה לעסוק בנושא שבפוליטיקה נמנעו כמעט מלעסוק בו עד כה. הרבנות הראשית והרב הראשי צריכים להיות חלק מהאג'נדה של תובעי הצדק החברתי כמו שלי יחימוביץ' ויאיר לפיד, אולי גם הרב חיים אמסלם ודומיהם.

העגונות החיות בקרבנו מסתובבות בינינו שקופות לחלוטין. זעקתן אינה נשמעת. אם בשכונתנו יש אם חד-הורית, אנו לרוב חושבים שהיא גרושה, והיא מצדה מתביישת לספר שהיא מסורבת גט, שבויה בידי בעלה, קמה בכל בוקר לעוד יום של מאבק והישרדות.

שלוש הדוגמאות שלהלן הן רק קצה הקרחון. קיימים אינספור סיפורי חיים דומים:
תמר הגישה בקשה לגט כשגילתה כי בעלה הוא פדופיל. הוא ברח לחו"ל. מדי פעם הוא מגיח ומתנה את מתן הגט בדרישות הזויות, כגון ביטול התיקים נגדו, מחיקת חובות, ועוד. תיק זה מונח כבר שמונה שנים על שולחן הרב הראשי, אך תמר עדיין עגונה.

בעלה של שרה עזב אותה כשהיתה בהריון, וכבר 12 שנה מסרב לתת לה גט. כשעזב, היא היתה בת 31. היום היא בת 43, ולא תוכל ללדת עוד. התיק הזה מונח על שולחן הרב הראשי זה עשר שנים.

לדנה דווקא היו נישואים מאושרים, עד שבעלה נפגע בתאונת דרכים לפני שש שנים. מאז הוא בתרדמת. דנה, בת 28, רוצה להינשא מחדש וללדת ילדים, אך בבית הדין אומרים לה ש"אין מה לעשות". בחצי השנה האחרונה היא שלחה מכתבים אישיים ישירות לרב הראשי, אך לא זכתה למענה.

הרב הראשי לישראל נושא בלא ספק באחריות אישית לעוולות הללו. בידיו הכוח החוקי וההלכתי לפתור כל מקרה ומקרה. הוא יכול להכריח את הבעל לתת גט, גם אם ברח לחו"ל ובוודאי אם הוא בארץ; ולחלופין הוא יכול להפקיע את הנישואים ולהכריז קבל עם ועדה באמצעות בית דין, שהאשה מותרת ואינה זקוקה לגט.

אם כך, למה אינו עושה זאת? אולי מפחד החרדים, אולי כי הציבור אינו מוחה, אולי כי התקשורת לא רועשת וגועשת. הרב הראשי אינו רק האחראי למחדל, הוא גם האדם המרכזי המחזיק בפתרון הבלעדי למצב העגונות. בגללו מאות נשים חיות כשבויות, הנתונות תחת טרור של סחטנות בלתי פוסקת.

מי שמאפשרים לו להחזיק בידיו את הכוח הזה ויכולים לשלול אותו ממנו הם הפוליטיקאים. עד שיחליטו להשתמש בכוחם - על המחאה האזרחית לפרוץ מלמטה. על האזרחים להפסיק לתת יד למצב הזה. להפסיק להתחתן באמצעות הרבנות.

זה לא באמת מסובך: פשוט צריך למחוק מרשימת המטלות לקראת החתונה את מטלת הרישום במועצה הדתית. לא לתת להם כוח. זה אינו אומר שאי אפשר להתחתן בטקס דתי, עם רב, טבעת ופרחים. רק צריך להימנע מלהירשם כנשואים במשרד הפנים. לא להינשא באמצעות הרבנות. לנוכח הקלות שבה אפשר לתקן את המעוות, תהיה זו צביעות מצד מי שרוממות הצדק החברתי בגרונו לא לדרוש לאלתר שידוד מערכות ברבנות הראשית השולטת על חיינו, או לא להתחייב במצע המפלגה להסדיר בחוק את הנישואין והגירושין האזרחיים.

קשה להבין, איך המפלגות הנושאות את דגל הצדק החברתי אינן מביאות בחשבון את העוול החמור שממנו סובלות נשים רבות, ושכל אשה שנישאה בישראל ונרשמה כנשואה היא קורבן פוטנציאלי שלו, בין שהיא דתית ובין חילונית.

עורכת דין כהנא דרור היא מנהלת ארגון "מבוי סתום לייצוג נשים מסורבות גט"

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ