המבצע להגנת בנימין נתניהו

אמיר אורן
אמיר אורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

פולה בן גוריון היתה מתהפכת על דוד בחלקת הקבר שלהם, בשדה בוקר, אילו הזדמנה לפני שבוע לחדר הדיונים של מפקד מחוז הדרום, בבאר שבע. ניצב יורם הלוי נכנס לתפקידו בפרוץ מבצע "עמוד ענן" והתרוצץ במרחבי לכיש והנגב, בסיורים בזירות הפגועות, בביקורים אצל שוטריו הפועלים בפרך ובסיכון ובאזהרת גנבים, כי יואשמו בביזה בעת מצב חירום. הלוי היה עסוק מאוד, אך כנראה לא עסוק כמו מקבילו, אלוף פיקוד הדרום טל רוסו, שלא מצא 10 דקות לשיחת היכרות ותיאום אתו.

בחדר הדיונים נקבצו קציני משטרה ונציג היחידה לאבטחת אישים בשב"כ. בתוך המבצע הגדול מול עזה תוכנן מבצע גדול עוד יותר, להגנת בנימין נתניהו, בהגיעו לאירוע השנתי לזכר הזוג בן גוריון. חודשי עבודה הגיעו לשיאם במאות שוטרים ומאבטחים, מסוקים, חבלנים, צוות כוננות של יחידת החילוץ 669, כוח התערבות מסיירת גבעתי. על אבטחת יורשיו של יצחק רבין נשפכים זמן, קשב וכסף החסרים לפעילויות חיוניות אחרות. זה לא הפריע לנתניהו לשכוח את המשטרה ברשימת התודות, בסוף הסרט המלחמתי שהפיק.

מבצע הוא מבצע ואישורו מבעבע מעלה, עד לסמכות האחראית - מפקד המחוז ואף המפכ"ל, רב-ניצב יוחנן דנינו, שהגיע באותו ערב לבניין המוכר לו כל כך מתקופת פיקודו על הדרום, בין השאר ב"עופרת יצוקה". אם בעוד חודשיים, בתום הבחירות לכנסת, יישאר השר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ בתפקידו, הוא עשוי להמליץ על מינוי הלוי למפכ"ל הבא.

ניצבי המשטרה, כמו הלוי שעבר בכל היחידות המיוחדות שלה (כולל פיקוד על הימ"מ) ופיקד גם על בולשת ומרחב בבירה ועל אגף במטה הארצי, מנהלים מערכת חצי-צבאית חצי-אזרחית. השוטר שרודף אחרי גנב ורושם דו"ח תנועה לנהג מטפל גם בבית מופצץ ובפיגוע באוטובוס; מ"עמוד בצד" ל"עמוד ענן". בנסיבותיה המיוחדות של ישראל, מדינה שהיא מקוף, אין מערכת המיטיבה יותר לקיים מגע רצוף עם האזרחים, הרשויות המקומיות וגופי הכיבוי וההצלה.

מסקנה פשוטה זו הבינו בשני העשורים האחרונים ועדות חקירה וצוותי בדיקה, שהמליצו להעביר את פיקוד העורף מצה"ל למשטרה. פיקוד העורף, שסיפק לצבא אלוף נוסף (גם המשטרה אוהבת תרגילים כאלה ושמחה על הקמת מחוזות ירושלים וש"י, שהעניקו לה שני ניצבים), הרי נולד בצה"ל מתוך חיל ההגנה האזרחית, הג"א, בכוונה מוצהרת שלאחר שייגמל מעטיני הביטחון יימסר למשטרה לאימוץ. זה מעולם לא קרה, בין השאר בגלל תחושת העליונות של הצבא ותסביך הנחיתות של המשטרה.

תקציב הביטחון כורע תחת תקורות מטה - עוד ועוד ענפים ומחלקות שראשיהם מזמינים עבודות-חוץ מקודמיהם שפרשו לגימלאות. אין סיבה לקיים באותו דרום, שאלוף הפיקוד שלו טרוד בחזית, ולצד המחוז המשטרתי, גם מחוז של פיקוד העורף, ש"קציני התנהגות האוכלוסייה" שלו מחקים בחירום מה שקציני המשטרה עושים בכל ימות השנה. נחוץ שידוד מערכות, מייעל וחסכוני: ביטול משרדי-הדמה ל"איומים אסטרטגיים" ול"שירותי המודיעין" והטמעת המשרד להגנת העורף, שהוא בעצם תת-משרד ביטחון, במשרד לביטחון הפנים. פיקוד העורף, משמר הגבול ומנגנון המתנדבים במשמר האזרחי יאוחדו למשמר העורף. שם גם יוצבו, לשירות לאומי-אזרחי, ערביי ישראל - כיום רוצים בכך אלפים, מחר אולי רבבות - ומגויסים לשירות ביטחון שצה"ל אינו זקוק להם.

בן גוריון לא חזה אבטחת אישים כה מופרזת וסרבול ארגוני מיותר כל כך. חיל הספר שהוקם בצה"ל היה במהרה למשמר הגבול (והשב"כ הופרד מחיל המודיעין וממשרד הביטחון). קצינים כמו הלוי, שהיה עד לשבוע שעבר מפקד מג"ב, ייטיבו מהחיילים לשאת במאמץ העורף. הלחימה, התקפית כהגנתית, לצה"ל; העורף - למשטרה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ