פרעה בניחוח אמריקאי

עודה בשאראת
עודה בשאראת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עודה בשאראת
עודה בשאראת

גם לשר אביגדור ליברמן היה חלק נכבד בהרעפת שבחים על התנהלות הנשיא המצרי, מוחמד מורסי; כל זאת בנוסף לדברי ברק אובמה ושמעון פרס. כולם היו נפעמים מהפרגמטיות של מורסי ומנדיבותו במשא ומתן להפסקת האש בין החמאס לישראל. עד כדי כך, שדווקא ישראל, על פי פרס, היא שהלכה לקראת מורסי, ואילו החמאס התנגד, לפחות בתחילת מבצע "עמוד ענן".

פחות מ-24 שעות אחרי שבחים אלה הכריז מורסי על החלטותיו הדראקוניות, שהציתו את אש המחאה בארצו. במצרים שואלים, אם המהלך של מורסי התרחש במקרה, או בברכת האמריקאים, תמורת נדיבותו. במצרים מספרים על הסכמת מורסי לנוכחות אמריקאית נוספת בסיני ועל עוד שיתוף פעולה ביטחוני עם ישראל.

תומאס פרידמן בטורו ב"ניו יורק טיימס" בשבת שעברה הזהיר את אובמה, לבל ימכור את הדמוקרטיה המצרית תמורת השקט בגבול ישראל-עזה. ואילו אברהים עיסא, עיתונאי ושדר טלוויזיה מצרי, כבר קובע, שההכרזה הקונסטיטוציונית של מורסי היא "בטעם אמריקאי". האמריקאים, על פי עיסא, אומרים למורסי: "היה רודן כראות עיניך, כל עוד אתה משרת אותנו יותר מחוסני מובארק ושומר על האינטרס הישראלי ומפקיר את העניין הפלסטיני... קח את מצרים וגם את עזה כבונוס".

כרגע האחים המוסלמים במצרים הם בעלי הברית החדשים של האמריקאים, ובלי האור הירוק שקיבלו מהילרי קלינטון, סבורים בחוגים רחבים במצרים, הם לא היו מעזים לקבוע תקנות דיקטטוריות. מתברר שגם האמריקאים, כמו בנימין בן אליעזר, מאמינים בדיקטטורים (רוצחים, בלשונו הציורית של בן אליעזר), כי האופוזיציה החילונית והדמוקרטית שם מאיימת על האינטרסים שלהם.

ההיסטוריה המכוערת של האמריקאים באזור, ובמיוחד תמיכתם הבלתי מסויגת בכל המשטרים החשוכים - ממשטר מובארק עד המשטר בסעודיה - מלמדות, שבעלי בריתם בעולם הערבי אינם יכולים להיות דמוקרטיים. כי האמריקאים, בנוסף לאינטרסים שלהם בנפט הערבי, "מוכרחים" גם לתמוך בישראל, וישראל "מוכרחה" להחזיק עם שלם תחת כיבוש; לעומת זאת, הערבים באמת מוכרחים להתנגד למדיניות הישראלית. ובמעגל הזה, מי שמחפש את חיבת אמריקה צריך קודם כל "לגאול" את עמו, בכוח, מאהבת הפלסטינים. הנה לכם קשר גורדי ששנות דור מחפש פתרון.

כל הסימנים מראים, שההכרזה הקונסטיטוציונית של מורסי היא עננה חולפת בקיץ המצרי היוקד. מצרים, כרגע, קמה על פרעה האמריקאי. מכל עיר ומכל כפר יוצאים נגד מורסי. כל המי ומי במצרים יוצאים נגד הדיקטטורה. משרדי האחים המוסלמים מוצתים באלכסנדריה ובמקומות אחרים. שדר הטלוויזיה הממלכתית דיווח, שדרשה של אימאם במסגד באחת הערים הביאה להפגנה סוערת נגד האחים. לא רק החילונים, גם הדתיים יודעים שיש מי שסוחרים בדת למען מטרותיהם האישיות. סוחרים אלה הם האחים המוסלמים.

ובינתיים כאן, מדינה במזרח התיכון, מעדיפים שלא לראות דרך הטלוויזיות הערביות את מה שמתחולל מעבר לאקווריום (הכוונה לווילה) שמסתגרים בו מרצון. כל ציוץ מאמריקה המרוחקת שומע כל ילד כאן. אך על מה שקורה אצל השכנה לא שומעים ממקור ראשון, וגם אם רוצים לא יכולים. לימדו את שפת השכן, וקודם לימדו לאהוב אותו - ותכירו עולם תוסס של דיונים אינטלקטואליים מתובלים בחוכמת חיים מקורית של ציוויליזציה בת 7,000 שנה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ