כתב האישום של ועדת לוי

יהודית קרפ
יהודית קרפ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהודית קרפ
יהודית קרפ

את הדו"ח של ועדת השופט (בדימוס) אדמונד לוי אפשר לחלק לשניים. חלק אחד קובע, כי אזור יהודה ושומרון אינו שטח כבוש מבחינה משפטית. חלק זה זכה להתייחסות נרחבת בתקשורת ולביקורת עזה על כך שהוא סותר את העמדה שהיתה מקובלת תמיד על ממשלות ישראל ועל בית המשפט העליון; שהוא מבסס את זכות הקיום של מדינת ישראל על הצהרת בלפור ועל המנדט של חבר הלאומים, שאיבדו מהרלוונטיות שלהם, ולא על החלטת האו"ם משנת 1947, שעליה מתבססת בין היתר מגילת העצמאות של מדינת ישראל; ועל כך שאין כמעט מומחה למשפט בינלאומי בארץ או בחו"ל המקבל את עמדת הוועדה בשאלה זאת. על חלק זה של הדו"ח אין עוד צורך להרחיב את הדיבור.

החלק השני עוסק בהתיישבות היהודית ביהודה ושומרון. הדו"ח מסכם את המצב כך: "נדגיש כי התופעה שנגלתה לעינינו בנושא ההתיישבות הישראלית ביהודה ושומרון אינה הולמת התנהגות של מדינה שחרתה על דגלה את שלטון החוק כיעד שאליו יש לשאוף ואותו חובה ליישם".

דברים אלה לא נכתבו במצע תעמולה של גוף "שמאלני" או בדו"ח של ארגון "יש דין", ואף לא בדו"ח מוטה של האו"ם המכוון לדה-לגיטימציה של מדינת ישראל. דברים קשים אלה נקבעו בדו"ח ועדת לוי תוך כדי הסתמכות על ממצאיה. זאת יש לדעת: את קביעותיה העובדתיות מפרטת הוועדה תוך ציטוט בהסכמה ואימוץ כלשונו של לא אחר מאשר הדו"ח - הידוע לשמצה בחוגים מסוימים כדו"ח "שמאלני" - שכתבה עו"ד טליה ששון.

וכך כתבה הוועדה: "שוב אין ספק כי ההתיישבות נעשתה בידיעת הכל - החל בשרי הממשלה ומי משעמד בראשם, ועד אחרון דרגי הביצוע, וההתכחשות לה מטרתה היתה אחת - להדוף את הביקורת שהשמיעו גורמים שונים, בעיקר בינלאומיים. לעניין זה נראה כי אין טוב יותר מאשר לצטט מתוך הדו"ח שערכה עו"ד טליה ששון (ממנו אנו מסתייגים ככל שהוא מייחס אשמה למתיישבים), כדי לתאר את האווירה ששררה באותם ימים:

"'מדינת ישראל מממנת לפחות חלק מהקמת המאחזים הבלתי חוקיים; המינהל האזרחי מעלים עין זה שנים מהרחבות של שכונות שלמות בסמוך ושלא בסמוך ליישובים, ללא תוכנית מפורטת כדין; לא מקיים פיקוח על הבנייה שם; לא מדווח כאשר נדרש לדווח על המאחזים בתואנות של הגדרות מהו מאחז, וטוען להעדר מידע על מאחזים, בין השאר מחמת הגבלות הפיקוח שהחיל על עצמו בתחום היישובים; קרוואנים מקבלים לעתים ממשרד הביטחון היתר כניסה לאיו"ש גם אם אין בסיס משפטי תכנוני ליעד המבוקש להצבתם; עוזר שר הביטחון להתיישבות מאשר לרשויות המדינה כי מאחזים בלתי מורשים הם יישובים לכל דבר ועניין בעוד שר הביטחון מצהיר עליהם פומבית שהם בלתי מורשים; צווי הריסה שהוצאו לאלפים משך השנים לא בוצעו; המאחזים הלכו והתרבו ולא מוציאים צווי תיחום שטח, אף לא לגבי אותם מאחזים המצויים ברשימת מארס 2001 לגביהם יש התחייבות מדינית ישראלית - לפנות; צווי תיחום שכבר הוצאו ואושרו בבג"ץ לא מומשו.

"...הפועל היוצא מכל אלה הוא העברת מסר שתפיסת הקרקעות להקמת מאחזים והקמתם, על אף שאינם חוקיים וזאת יודעים הכל - הם מעשים חיוביים, ולכל הפחות - אינם נוראיים. אין זו עבירה 'רגילה'... במלים אחרות - הפרת החוק הפכה ממוסדת ומוסדית. אין לנו עניין עם עבריין או קבוצת עבריינים הפועלים בניגוד לחוק. התמונה הנגלית לעין המתבונן היא הפרת חוק בוטה על ידי משרדי ממשלה, רשויות ציבוריות, מועצות אזוריות באיו"ש ומתנחלים, הכל תוך הצגת מראית עין כאילו יש כאן מערכת מוסדית מסודרת הפועלת כחוק".

כאמור, דברים אלה, שכאילו נלקחו מתוך דו"ח של תנועת שלום עכשיו, נאמרו על ידי ועדה שמינתה הממשלה עצמה. זהו כתב אישום חמור נגד הממשלה, המופקדת על שלטון החוק, אך בתחום ההתיישבות ביהודה ושומרון עושה ממנו צחוק ואף כלפי המתנחלים היא נוהגת, כדברי הוועדה, ב"חוסר תום לב שאין חמור ממנו". וכי מה צריך להסיק מכך אזרח המבקש להתייחס בכבוד אל החוק?

הכותבת היא חברת המועצה הציבורית של הקרן החדשה לישראל ושל ארגון "יש דין"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ