מפקד הסיירת מכה שנית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הודעת הפרישה של אהוד ברק תפסה את כולם בהפתעה. שלטי הענק ודיוקנו מתנוססים עדיין בראש חוצות, כחלק ממסע הבחירות של "עצמאות", שעכשיו תימחק כנראה מהמפה הפוליטית. נראה שהכיף האמיתי של ברק הוא להפתיע; משהו בסגנון סיירת מטכ"ל. אם הוא מחפש תעסוקה, הייתי מציע לו להיות יועץ השקעות. הוא הוכיח, ולא בפעם הראשונה, שהוא יודע לחתוך בזמן. יש לו האומץ לממש השקעות ברגע הנכון, כאשר המניה בשיא, כמו המניה שלו מאז מבצע "עמוד ענן".

כך פעל גם בינואר 2011, כש"חבריו" במפלגת העבודה תיכננו פרישה מהממשלה, והוא משך את השטיח מתחת לרגליהם כשפרש מהעבודה כדי להקים את "עצמאות", שכל תפקידה היה לאפשר לו להמשיך עוד שנתיים בתפקיד שר הביטחון.

למרות השיפור במצבו בסקרים היה ברור לו, שעצמאות, במקרה הטוב, תעבור את אחוז החסימה, והוא יתבזה ומחירו בשוק הפוליטי יירד. לעומת זאת עכשיו, לאחר הפרישה המפוארת, כאשר רבים קושרים לו כתרים על פעילותו רבת השנים כ"מר ביטחון", הוא יהיה מועמד קלאסי לכהן בממשלה הבאה כמבוגר-האחראי-שר-הביטחון, מינוי מקצועי מטעם ראש הממשלה - ולא חשוב מי זה יהיה.

תפקיד שר הביטחון והנושא הביטחוני כולו ממלאים תמיד תפקיד מרכזי בכל מערכת בחירות. עם כל הכבוד לנושא החברתי-הכלכלי, ויש כבוד, הקרב על החיים קודם למאבק על איכותם. לכן הפרישה של ברק תופסת כותרות. לכן המאבק על תקציב המדינה מתחיל ונגמר תמיד בתקציב הביטחון.

אנשי מערכת הביטחון יודעים זאת, והם לא ביזבזו זמן. מיד עם סיום מבצע "עמוד ענן" הם ניצלו את אפקט "כיפת ברזל", וביום חמישי שעבר ביצעו ניסוי יירוט ראשון של מערכת "שרביט קסמים", המיועדת ליירוט רקטות לטווח בינוני. כך אותתו לאגף התקציבים באוצר: אל תנסו אפילו לדבר אתנו על קיצוץ בתקציב הביטחון. אנחנו צריכים עוד הרבה מיליארדים כדי להצטייד בסוללות "כיפת ברזל" וכדי להמשיך בפיתוח "שרביט קסמים". הרי אינכם רוצים שהעורף יהיה חשוף במלחמה הבאה עם החיזבאללה/החמאס/סוריה/איראן - מחק את המיותר.

הדרישות הצפויות הללו של מערכת הביטחון יהיו משקולת מכבידה ביותר על שר האוצר בממשלה הבאה. השר אמור לקצץ סכום אדיר של 14 מיליארד שקל; ובלי הריגת הפרה הקדושה ששמה תקציב הביטחון, אין סיכוי להשיג את הקיצוץ ההכרחי כדי שלא נתמוטט כמו יוון וספרד.

ואם אין די בכל זה, הרי שלאוצר נוספה עכשיו בעיית הנזקים שגרם "עמוד ענן". בעיתונים מופיעות הערכות מפחידות על גובה הנזק שגרם המבצע. יש האומדים אותו ב-3 מיליארד שקל, ויש ב-4 מיליארד. דבר אחד ברור: איש אינו יודע את הנתון האמיתי - כי אגף התקציבים לא חישב עדיין כלום. כמו כן שיטת החישוב בעיתונים אינה נכונה.

החשבון הכלכלי הנכון הוא: לחשב את הפגיעה בתוצר עקב אובדן ימי עבודה, ואת זה לחבר עם אובדן המלאים בצה"ל ונזקי הפגיעה הפיסיים בבניינים ובמפעלים. זה כל הנזק. זה ההפסד של המשק, ולא יותר, ומדובר בנזק שהמשק יכול לעמוד בו.

אין לצרף לחשבון זה את הפיצויים שהמדינה תשלם למפעלים, לעסקים, לעובדים ולעצמאים. הפיצויים, שבכל מקרה יבואו מקרן מס רכוש, הם בעצם תשלומי העברה מכל תושבי המדינה אל תושבי הדרום.

את ברק כל זה כבר אינו מעסיק. היום הוא טס לארצות הברית לנסיעת עבודה וגם למינגלינג בכנס סבן. כאן הוא משאיר אחריו, המומים ואובדי עצות, את שלום שמחון, אורית נוקד, עינת וילף ושכיב שנאן. אולי כדאי שהם ימשיכו לרוץ בבחירות במסגרת "עצמאות" כדי שיבינו כמה הם שווים במשותף: עשירית המנדט, או אולי מאית בלבד.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ