לבני: שובו של הכישלון

שלמה אבינרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלמה אבינרי

הרבה מעלות טובות יש לציפי לבני: יושרה, ניקיון כפיים, נכונות להשתחרר ממוסכמות אידיאולוגיות לנוכח מציאות משתנה, יכולת רטורית מרשימה, הופעה מצודדת. מה שאין לה היא יכולת הנהגה פוליטית, וחיסרון זה ליווה אותה בדרכה המדינית עד כה. חבל שלאחר חודשים של פעילות נסתרת מעיני הציבור - כאילו מדובר בתכנון מבצע ביטחוני חשאי - לא הצליחה להתגבר על ייצרה, להודות במגבלותיה והחליטה להתמודד בבחירות ברשימה עצמאית.

הכרעה זו עומדת בסתירה לכל המטרות הפוליטיות שלבני מאמינה בהן. היא מפצלת את המרכז הפוליטי תוך החלשתה של מפלגת האופוזיציה היחידה - מפלגת העבודה - המצליחה ליצור אם לא אלטרנטיבה אזי בלם רציני למנהיגותו של בנימין נתניהו. כל זה יוביל לכך שמערכת הבחירות, במקום שתתרכז בהצגת אלטרנטיבות להגמוניה הנוכחית של הימין, תתמקד בהתקוטטויות מיותרות בין מתנגדי הליכוד-ביתנו. בשעה שנתניהו הצליח ללכד את הימין, לבני במהלכיה המוטעים תורמת לחיזוקו.

לבני טוענת בעקביות כי אם היא תנהל את המו"מ עם הפלסטינים, היא תצליח להגיע להסכם עמם. קשה למצוא סימוכין לכך במציאות. בהופעה עם אחמד קריע (אבו-עלא) לפני כשנה בכנס באירופה, חזרה לבני והציגה טענה זו, בעוד שמי שהקשיבו לדבריו של אבו-עלא הבינו, כי הפערים בין העמדות הישראליות המתונות ביותר לעמדות הפלסטינים נשארו עמוקים כשהיו. לבני ואהוד אולמרט ניהלו במשך שנתיים מו"מ עם הפלסטינים, ושום דבר שהתרחש במו"מ הזה אינו מעיד על כך שלו היה נמשך היה הפתרון בהישג יד.

אבל אם זו דעתה של לבני, הרי שלאחר התפטרותו של אולמרט היא עשתה את הטעות החמורה ביותר בקריירה הפוליטית שלה: היא יכלה להרכיב ממשלה בשותפות עם ש"ס, אבל לא היתה מוכנה להיכנע לדרישותיה הכספיות. רוב הציבור החילוני מחא כפיים לעמדה זו. אבל אם את חושבת שיש בידך להביא שלום עם הפלסטינים, ואם את חושבת ששאלת השלום היא השאלה הקיומית החשובה ביותר העומדת בפני ישראל, אזי יש לשלם בעבורו כל מחיר, כולל אתנן (סליחה על המלה הגסה) לש"ס. כך פועלת מנהיגות פוליטית היודעת להבחין בין מה שחשוב למה שחיוני.

הטעות השנייה של לבני היתה לאחר הבחירות, כשהתנתה את כניסתה לממשלה ברוטציה ובהצהרה פומבית של נתניהו כי הוא תומך בפתרון שתי המדינות. היה עליה להיכנס לממשלה ולהילחם בתוכה - יחד עם העוצמה הפרלמנטרית המסיבית של קדימה אז - למען מטרה זו.

הטעות השלישית היתה, שכמנהיגת אופוזיציה לא ניהלה מערכת רצופה וקוהרנטית נגד ממשלת נתניהו. היא לא החמיצה אמנם שום הזדמנות להשתלח בו, אבל לא הציבה תוכנית מדינית וחברתית-כלכלית אלטרנטיבית. כתוצאה מכך התנדפה קדימה כמפלגה משמעותית.

טעותה הרביעית היתה הדרך שבה התמודדה עם כישלונה בבחירות הפנימיות בקדימה מול שאול מופז. היא פשוט נעלבה, התפטרה בחיפזון מן הכנסת, הסתגרה זועמת ונכלמת בביתה והשאירה את תומכיה המומים ומופקרים. מנהיג פוליטי הנוהג כך אינו מבין לא את תפקידו ולא את נפש תומכיו.

עם רקורד מרשים כזה של כישלונות, בשלטון ובאופוזיציה, לא ברור מה יכולה לבני להציע לבוחר. אין ספק שיהיו לה נאומים מרשימים, אבל כאלה היו גם בעבר. במבחן התוצאה היא נכשלה פעם אחרי פעם.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ