פסטיבל כיפת ברזל

ראובן פדהצור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראובן פדהצור

הפעם שמחתי להתבדות. הערכותי לגבי ביצועיה של מערכת "כיפת ברזל" היו אכן ממעיטות, ועל הצלחותיה של מערכת ההגנה ביירוט רקטות ראויים מהנדסי רפאל לשבחים רבים. אך תהיה זו טעות לאמץ את האופוריה הלאומית שהתפתחה סביב הכיפה, מבלי להתייחס למגבלותיה ולהשלכותיהן. שמחה כן. גאווה ופרגון גם כן, אך הפסטיבל מוגזם מעט.

צריך לזכור, כאשר מקשיבים להערכות מערכת הביטחון ביחס למלחמה כוללת, שבמסגרתה ישוגרו לעבר העורף אלפי טילים ביום, חלקם במטחים מרובי רקטות - כי במקרה כזה אחוזי היירוט יצנחו משמעותית. יתר על כן, אם ישוגרו לעברנו אלפי רקטות ביום, תהפוך כיפת ברזל די מהר ללא רלוונטית. בשל מחירם הגבוה של טילי המערכת ("טמיר"), צה"ל אינו יכול להצטייד בכמות שתענה על האיום הצפוי (בידי חיזבאללה יותר מ-60 אלף רקטות ובידי חמאס אלפים רבים). לכן, הסכנה היא שבמקרה של מלחמה כוללת תתקשה מערכת כיפת ברזל להתמודד עם רצף השיגורים לאורך זמן, והעורף יחזור להיות חשוף לחלוטין.

פגיעות הרקטות בראשון לציון, באשקלון ובקרית מלאכי מלמדות כי גם כאשר אחוזי היירוט גבוהים, תמיד קיימת הסכנה שרקטות יחדרו את מסך ההגנה. אם בשל תקלה של המערכת ואם בשל מגבלותיה. די לדמות מה עלולה להיות ההשלכה של הפגיעה בבית הספר באשקלון אם היו מתקיימים בו לימודים.

ובצל האופוריה אסור להתעלם מסוגיה חשובה אחרת: כיפת ברזל אינה יכולה להעניק הגנה על יישובי עוטף עזה. נוטים לשכוח, אך העילה העיקרית לפיתוח כיפת ברזל היתה מתן מענה להגנת שדרות. ואולם, אף שהיה ברור מלכתחילה שהמערכת לא תוכל להגן על עוטף עזה, בשל זמן המעוף הקצר של הרקטות מעזה, התנהלה, ועדיין מתנהלת, מערכה מתוחכמת של הטעיה והתעלמות. הציור הרי משוכנע שכיפת ברזל מגינה גם על שדרות, ובמערכת הביטחון לא טורחים להבהיר שאין זה כך.

אם היו בכירי מערכת הביטחון, ובמיוחד אנשי מפא"ת, מסתפקים בכך, ניחא. אך מאז החלה הלחימה בעזה מתנהלת מערכה מתוזמרת ומלוכלכת ממש להכפשתם של מי שמצדדים בהבאתה לארץ של מערכת הלייזר, ה"סקייגארד". אלה הפכו לא רק לאויבי המדינה, אלא גם לנוכלים תאבי בצע. החל מהדלפות על האינטרסים הכלכליים שיש להם ברכש המערכת, דרך האשמתם בפנייה לממשל האמריקאי כדי שזה יקצץ במענקים הביטחוניים ועד לדבריו של שר הביטחון לשעבר עמיר פרץ, שטען ש"מישהו" אמר לו שאם הוא, פרץ, רק יעלה את נושא הלייזר לדיון ירוויח אותו "מישהו" לפחות מיליון דולר. בקשה לי לפרץ, אנא חשוף מי הוא אותו "מישהו", שנוכל להוקיעו.

איני יודע אם מערכת הלייזר אכן תגן על שדרות, על אף שהנתונים המתייחסים לניסויים נערכו בה יכולים ללמד שכך יהיה, אך הסירוב העקשני של אנשי מפא"ת להסכים אפילו להבאת מערכת אחת לניסיון הוא תמוה. לא ברור מה יש להם להפסיד. אם הסקייגארד לא יצליח במשימת היירוט ולא יוכל להגן על שדרות, הרי שיוכח כי צדקו והם יוכלו להמשיך ולהכפיש את מצדדי הלייזר. בינתיים פסטיבל כיפת ברזל בשיאו אך ליישובי עוטף עזה אין הגנה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ