לא כי היא אשה

רוית הכט
רוית הכט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוית הכט
רוית הכט

אני מעריכה מאוד את ציפי לבני. אני שמחה מאוד ששלי יחימוביץ' מנהיגה את מפלגת העבודה. אני מתכוונת להצביע בלב שלם לזהבה גלאון. טוב ונעים לי לראות שלוש נשים ראויות מנהיגות שלוש תנועות פוליטיות (טוב, שתיים וחצי), ולוקחות חלק מרכזי בספרה המדינית, שנשלטת עדיין בידי חונטה גברית וכוחנית.

ויחד עם הטוב הזה, שהוא כן ואמיתי ויש בו גם גאווה ואחווה, אינני יכולה להזדהות עם הקריאה הפמיניסטית להצביע לאחת מהן, או לכל מועמדת אחרת, רק או בעיקר משום שהיא אשה. אני אצביע לזהבה גלאון, משום שאני מאמינה בדרכה המדינית והחברתית. עובדת היותה אשה היא בונוס מחמם לב עבורי, לא יותר. הייתי מצביעה לניצן הורוביץ או לאילן גלאון, לו היו עומדים בראש רשימת מרצ, ולא ליחימוביץ', שהתכסתה בזמן "עמוד ענן" במעיל עור ביטחוניסטי (ובימים כתיקונם מגלה אמפתיה מנומסת כלפי מתנחלים). הייתי מצביעה ליוסי שריד ולא לגאולה כהן - ולכל מנהיגי הלייבור לדורותיהם ולא למרגרט תאצ'ר.

להצביע לאשה רק (או בעיקר) בגלל שהיא אשה – זה להעדיף את הצורה על המהות, ובכך להחמיץ את העקרונות הבסיסיים של עקרון שוויון ההזדמנויות. לבחור במישהי על בסיס מגדר זה בעצם לומר לה: את כאדם – על תבונתך, מזגך, שיקול דעתך, יכולת מנהיגותך וכו' - אינך שווה מספיק. לא משנה מה טיבך, אם יש לך אחד כזה, מעטפת המגדר לעולם תהיה הראש והעיקר בכל הקשור אלייך - לטוב ולרע.

העובדה כי רוב מועדוני השליטה, ההשפעה והכסף סגורים ברובם בפני נשים, היא עובדה נכונה למרבה הצער. נכון גם, שרק מתוך מאסה קריטית של נשים, שתמשיך ותעלה על המפה הפוליטית, תצמחנה המנהיגות המוכשרות הבאות, שהיעדרן מממשלות ישראל לדורותיהן זועק. אולם הדרך לפתוח את הדלתות למועדונים אלו היא בקידום נשים מוכשרות, שייכנסו לשם כשוות בין שווים, על בסיס כישרונן ויכולותיהן - ולכן גם ללא רגשי נחיתות. הדרך היא לעודד נשים לזנוח את הפחד, ולהשתלב בתוך החברה, בזירה "האמיתית", מחוץ לספירה הפמיניסטית, כדי לרכוש את הביטחון הנדרש להן ואת האמונה האמיתית ביכולותיהן.

אולי אז, ללא קיצורי דרך והנחות מגדריות (שטומנות מצדן השני גם הגבלות ואיסורים) תוכל לצמוח מנהיגות נשית מהותנית אמיתית, לא כזו שממהרת לאמץ תיכף ומיד את הסגנון הגברי, סימן מובהק לחוסר ביטחון וקטנות אמונה במה שמונח מתחת לקונסטרוקציה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ