הניצחון של מדריד

ויקטור הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ויקטור הראל

הפעם "ריאל מדריד" המקרטעת ניצחה את "ברסה" הפייבוריטית, ולא על מגרש הכדורגל. תוצאות הבחירות בקטלוניה גרמו לאכזבה עמוקה בקרב הבדלנים הקטלונים בראשותו של "נביא העצמאות" ארתור מאס, ולשביעות רצון בממשלה המרכזית של ספרד וראש הממשלה, מריאנו רחוי. כעת יש לרחוי שקט תעשייתי בחזית המזרחית מול יריבו הבדלני מאס, עד לסיבוב הבא, כפי שנהוג לומר במחוזותינו, והוא יכול להתפנות למאמצים להציל את כלכלת ספרד הפגועה. בקיע אחד בסכר (עצמאות קטלוניה) לא נפרץ, אך יש הרבה חורים שצריך לסתום: האבטלה הגואה, מצבם הרעוע של הבנקים, החוב הלאומי ועוד.

הרקע לבחירות שהתקיימו השבוע בקטלוניה הוא המאמץ להביא למשאל עם על היפרדות מוחלטת מספרד. מאס, ראש הממשלה האזורי של קטלוניה שעומד בראש המפלגה הגדולה "התכנסות ואחדות" (CIU), קרא לבחירות מוקדמות (האחרונות היו ב-2010) כדי להשיג רוב מוחלט בפרלמנט בן ה-135 מושבים, ולאחר מכן לקיים בעוד ארבע שנים משאל עם על מדינה עצמאית.

כעת הפרויקט הלאומי-הבדלני יוקפא. מפלגתו של מאס איבדה 12 מושבים מתוך 62 שהיו לה לפני שנתיים, ומאס עצמו בוודאי עוסק בימים האחרונים בחשבון נפש. אמנם בבית המחוקקים החדש, יחד עם השמאל הרפובליקאי שהכפיל כוחו, עדיין יש רוב לדוגלים בעצמאות, אך הדבר יחייב את הקמתן של קואליציות מורכבות ומסובכות.

אזרחי קטלוניה הבינו עד כמה הבחירות האלה גורליות, ואחוז ההצבעה היה הגבוה ביותר זה שבע מערכות בחירות - 70%. התבונה, שיקול הדעת והחשש מהלא נודע (היפרדות מספרד) גברו על הרגש.

ניתוח ראשוני מעלה תובנות נוספות: המפלגה הסוציאליסטית (PSC), שבעבר הרכיבה את ממשלת קטלוניה, איבדה תשעה מושבים וירדה ל-20, התוצאה הגרועה ביותר בתולדותיה. למעשה, זהו המשך תהליך הענישה על שמונה השנים של הממשלה הסוציאליסטית של חוסה לואיס רודריגס ספאטרו (2004-2011) וחורבן הכלכלה הספרדית.

המפלגה העממית (PP) של רחוי, יכולה להביט בסיפוק על כישלונו של מאס, ויותר מזה: למרות כוחה המוגבל בקטלוניה, היא הוסיפה לעצמה מושב ועלתה ל-19, הישג לא מבוטל לנוכח הגזרות הכלכליות הקשות שמטילה ממשלתו, שגורמות להפגנות ומהומות ברחבי המדינה. תופעה מעניינת אחרת היא מפלגה קטנה בשם "אזרחים", המתנגדת באופן מוחלט לעצמאות, ששילשה את כוחה לתשעה מנדטים.

אירופה כולה עקבה בדריכות אחר הבחירות: מקפריסין הטורקית דרך סקוטלנד של הממלכה המאוחדת ועד לבלגיה של הפלמים והוולנים, מי בתקווה לעצמאות ומי בציפייה לכישלון הבדלנות. גם מוסדות האיחוד האירופי שמחים "להפוך דף" - זה מה שחסר להם כעת, לנשיאי האיחוד, חוסה מנואל ברוסו הפורטוגלי והרמן ון רומפוי הבלגי, להתעסק עם שאלת העצמאות של מחוז בספרד. הרי יש להם די והותר עבודה עם הצרות הכלכליות באירופה.

גם בספרד עקבו אחר הבחירות בדריכות - בעיקר בחבל הבאסקים, הנלחמים על עצמאות בשיטות אלימות וטרור שהקטלונים לא נקטו מעולם. ההצבעה בקטלוניה התנהלה בסדר מופתי, אבל קטלוניה תצטרך להמתין עוד הרבה עד זמן עד לעצמאות, אם היא בכלל תרצה בכך. ואירופה והממשלה המרכזית בספרד נשמו לרווחה, בינתיים.

הכותב היה שגריר בספרד והמפקח הכללי על שירות החוץ

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ