הצביעו לנשים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

זהו תור הזהב של ההנהגה הנשית בפוליטיקה הישראלית. הניצחון של שלי יחימוביץ' בבחירות לראשות העבודה ושל זהבה גלאון בבחירות לראשות מרצ וההכרזה של ציפי לבני על ריצה לבחירות בראשות "התנועה" יוצרים כאן מציאות חדשה ומרעננת. בלי קשר לעמדות הפוליטיות של שלוש המנהיגות האלה, יש להודות שמדובר בהנהגה נקייה ואיכותית. לראשונה יש סיכוי לכך ששיח נשי אלים פחות ואינטליגנטי יותר מהשיח הגברי המצ'ואיסטי יתפוס כאן מקום מרכזי.

ההכרזה של לבני יצרה גלי הדף במערכת הפוליטית. המפסיד העיקרי הוא יאיר לפיד, אבל גם מפלגות אחרות נחלשות. באחרונה קראה יחימוביץ' ללבני לחבור אליה והגדירה את ריצתה העצמאית כשגיאה מרה. הסירוב של לבני להיות מספר שתיים יצר רושם של מאבק אגו מכוער.

אבל זו טעות. לדעה המקובלת על רוב הפרשנים, כי לבני, יחימוביץ' וגלאון משתייכות לאותו גוש המכונה שמאל-מרכז והכרזת לבני תפצל גוש זה ותחלישו - אין בסיס. נשף המסיכות הזה חייב להיגמר. מרצ, העבודה והתנועה בראשות לבני מייצגות עמדות שונות, ולכן אינן צריכות להתאחד או להתחרות על אותו מאגר קולות.

בין המפלגות הללו מפלגת השמאל היחידה היא מרצ, וראוי שכל המצדדים בשמאל מדיני וחברתי יצביעו לגלאון, או לפחות לא יבזבזו את קולם על מפלגות הממוקמות ימינה ממנה, גם אם הן מתחזות לפעמים לשמאל. אם כך יהיה, מרצ עשויה להיות חזקה בהרבה ממה שהסקרים מנבאים לה.

לזכות יחימוביץ' ייאמר, שהיא כבר הודתה שהעבודה בראשותה, כמפא"י ההיסטורית, אינה מפלגת שמאל אלא מפלגת מרכז. תמיכת יחימוביץ' ב"מפעל ההתנחלות" ובמבצע "עמוד ענן" הביכה רבים בשמאל, אבל מבוכה זו רק מעידה על קוצר ראות.

ראוי שלבני תחשוף גם היא את קלפיה, ולא תטעה את הציבור. היא דגלה ועדיין דוגלת במיטוט החמאס. היא עמדה מאחורי הפלישה הקרקעית לעזה במבצע "עופרת יצוקה" ובהארכת המבצע, בניגוד לדעת שר הביטחון אהוד ברק. כרגע לבני מדברת על חיזוק מחמוד עבאס ומנסה לעטות מסיכה של שמאל מדיני. אבל יש לזכור, שבמשא ומתן שממשלת קדימה ניהלה עם עבאס דגלה לבני בעמדות ימניות יותר מאלה של ראש הממשלה אז אהוד אולמרט, ואין עדות לכך ששינתה את דעתה. נאום ההכרזה שלה לפני יומיים התחיל בזכותנו על הארץ.

לבני נולדה בליכוד, ובבחירות 2009 תיפקדה כסוס טרויאני שהרס את השמאל בישראל. אפילו מצביעי מרצ מסורתיים קנו את הסיסמה ציפי או ביבי ותמכו, בנאיביות מדהימה, במפלגת הימין קדימה, וכך החריבו במו ידיהם את ביתם. אסור שהמניפולציה הזאת - בגרסתה המקורית, או בגרסת שלי או ביבי - תחזור בבחירות 2013. על לבני להבהיר, שהתנועה בראשותה היא מפלגת ימין שפוי, ולכרסם בכוחו של הליכוד, שנהפך לימין קיצוני בעקבות הפריימריס, במקום בכוחן של יחימוביץ' וגלאון.

גלאון, יחימוביץ' ולבני הן מנהיגות איכותיות, המציעות שיח של תקווה בגוונים שונים. ביחד הן ממצות את רוב הספקטרום הפוליטי: שמאל, מרכז, ימין. אם הבוחרות והבוחרים בספקטרום הרחב הזה יצביעו להן, יש אולי סיכוי לישראל אחרת שבראשותה תכהן אשה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ