הכיוון: פאשיזם

עוזי בנזימן-צריבה
עוזי בנזימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עוזי בנזימן-צריבה
עוזי בנזימן

כתוב בספרים, שהמאפיינים של תנועות פשיסטיות הם: אמונה בהעדפת טובת המדינה על פני זכויות הפרט, חתירה להנהגת משטר המשליט סדר חדש כדי להשיג מטרה לאומית מוגדרת, והפקדת ניהול ענייני המדינה בידי הנהגה חזקה, הבזה לכללי המשחק הדמוקרטיים ומיישמת במקומם שיטות ניהול ושליטה דראקוניות, המיועדות לממש את החזון של מדינה, שעצם קיומה מבטא את שלמות האומה.

עוד כתוב בספרים, שתנועות פשיסטיות רחשו בתוך חברות דמוקרטיות לא מעטות, בשעה שמפלגות ימניות-שמרניות השתדלו תמיד לבדל את עצמן מהן. הפשיזם הצליח להשתלט על מדינות, או לבוא לביטוי בולט בהן, כשנקלעו למשבר לאומי חמור או כשחוו תחושה של מצב חירום קיבוצי.

לקראת סיום מערכת הבחירות הפנימיות בליכוד הפיץ חבר הכנסת זאב אלקין סרטון אנימציה, משעשע בפני עצמו, ברוח הגנגם סטייל. אלקין מוצג בסרטון כח"כ כל יכול, שהטיל מורא על דורית ביניש, אחמד טיבי, חנין זועבי, שלי יחימוביץ', שלום עכשיו, בכוח החוקים שיזם. הסרטון מצביע בזה אחר זה על חוקים שהתקבלו בכנסת הנוכחית הודות לפעילות של אלקין, שמגמתם היתה להבטיח את אופיה היהודי של המדינה ולסלק מהדרך את אלה המתנכלים לה (בית המשפט העליון, הח"כים הערבים, השמאל). לסרטון היתה כנראה השפעה ניכרת על מתפקדי הליכוד: אלקין נבחר בפריימריס של הליכוד למקום ה-9 ברשימת המועמדים לכנסת הבאה.

דני דנון יזם בכנסת המכהנת את הצעות החוק האלה: הכנסת תוכל לבטל חברות של ח"כ שבהתנהלותו ביטא עמדה השוללת את קיומה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית; גופים ציבוריים העותרים לבג"ץ חייבים להצהיר על מקורות המימון שלהם; קבלת תעודה רשמית של המדינה (תעודת זהות, דרכון, רשיון נהיגה) תותנה בהצהרת אמונים להיותה יהודית ודמוקרטית. וזאת רק טיפה מים יוזמותיו של דנון. הוא נבחר למקום ה-5 ברשימת הליכוד.

יריב לוין, שהגיע למקום ה-11 בפריימריס, חתום על הצעות חוק שביקשו לחייב מועמדים לבית המשפט העליון לעבור שימוע בוועדת החוקה של הכנסת; שהטילו הגבלות חמורות על יכולתם של עיתונאים להתגונן מפני תביעות לשון הרע; ביקשו למנוע כניסה לישראל מאזרחים זרים, הפועלים בחו"ל לקידום תביעות נגד ישראלים בגין פעילותם הצבאית.

זה כתב היד האמיתי של מועמדי הליכוד - ולא ההצהרות המרגיעות שהשמיע בנימין נתניהו בהיוודע תוצאות הפריימריס.

כל זאת בלי לציין את יבול החקיקה של אנשי "ישראל ביתנו", שחברו עתה לליכוד - שבין היתר ביקשו לשלול אזרחות מישראלים שהורשעו בריגול או בטרור, תבעו להטיל מאסר על ישראלים המציינים את יום העצמאות בטקסי אבל, ביקשו לאפשר ליישובים יהודיים למנוע קבלת חברים מטעמים גזעניים, ודרשו להטיל על כל מתאזרח חובת שירות צבאי או לאומי ושבועת אמונים למדינה כמדינה יהודית, דמוקרטית וציונית. ואין לשכוח את הדעות המיזנתרופיות של אביגדור ליברמן כלפי האוכלוסייה הערבית, ואת השקפת העולם הגזענית הקיצונית של משה פייגלין, שנבחר למקום ה-15.

אם כך נהגו הח"כים של הליכוד וישראל ביתנו ביושבם בספסלים האחוריים יחסית, מה יעוללו לדמוקרטיה הישראלית כשיהיו בשורה הראשונה ואין ניצבים מולם שרים וח"כים בשיעור קומתם של מיקי איתן, בני בגין ודן מרידור?

עכשיו נותר לראות, מה יקרה במפגש בין ציבור הבוחרים הישראלים לבין רשימת "הליכוד ביתנו". על פי הסקרים, החברה הישראלית נהגה עד כה באופן יוצא דופן במוזרותו. היא היתה מעניקה לשר משה כחלון, שאמנם הנהיג רפורמה נחמדה בשוק התקשורת, יותר מ-20 מנדטים, אם היה מקים רשימה משלו. לעומת זאת מחקה לחלוטין את רשימת קדימה, שאותה זיכתה רק לפני ארבע שנים ב-28 מושבים בכנסת. יום אחד החברה הישראלית מביעה אמון, בהיקף של 13 ח"כים, בכוכב תקשורת שאינו מציג שום מצע מוגדר ולא הוכיח עד כה שום יכולת בניהול ענייני ציבור, ולמחרת היא מכווצת את תמיכתה בו ביותר משליש. בד בבד היא מפנה את חיבתה לציפי לבני (7 מנדטים, על פי סקר "הארץ"), אף על פי שלא פרשה משנה סדורה או רשימת מועמדים. פרט למפלגות בעלות זהות מוגדרת, הממוקמות בשוליים (מרצ, חרדים, ערבים, הבית הלאומי, עוצמה לישראל), הזירה הפוליטית הישראלית נראית כבועה ענקית הנוטה לכל משב רוח, שבה מתרוצצים כ-90 מנדטים ומחפשים מישהו לרוץ אתו.

הסממנים הפשיסטיים הניכרים ברשימת "הליכוד ביתנו" אמורים לכאורה להקל על המפלגות המתחרות להנגיד את עצמן לעומתה ולהציע לבוחרים חלופה משכנעת לניהול ענייני המדינה ולשמירת אופיה. יש לחכות ולראות אם יעשו זאת וכיצד, ומה תהיה תגובת הבוחר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ