גידי וייץ
גידי וייץ

לפני כמה שנים התנהלה נגד אחד משרי ממשלת נתניהו חקירה פלילית שהדירה שינה מעיניו. השר הזה היה כה מוטרד מתוצאות החקירה, שכאשר היועץ המשפטי לשעבר מני מזוז הביט בו באחת מישיבות הממשלה, נחרד השר שמא המבט המקרי נושא מסר סמוי. "מדוע הוא הביט בי כך?" שאל השר המתוח את אחד ממקורביו, "מה זה אומר? שהוא מתכוון להגיש נגדי כתב אישום?" השר חזר וניתח את המבט של מזוז במשך שעות ארוכות.

קשה להניח שמבט שישגר היועץ המשפטי הנוכחי עו"ד יהודה וינשטיין יעורר אצל אחד משרי הממשלה תגובה יוצאת דופן. תחושת המורא שאחזה בצמרות הגבוהות בשלהי הקדנציה של מזוז התנדפה כבועת סבון. ישראל היא אמנם מדינה מושחתת מאוד, אבל אין לה תובע כללי.

"בשחיתות לא נלחמים בזיכויים", אמר באחרונה וינשטיין לבני שיח שתהו מדוע הוא מתכוון לסגור את התיק המרכזי המתנהל נגד אביגדור ליברמן. אלא שאצל וינשטיין אין זיכויים ואין גם הרשעות, אין חקירות ואין כתבי אישום. איש בצמרת אינו חושש ממנו. מעולם לא היתה עדנה כזאת לחזקים ולמקושרים. רק לנו נותר להיבהל.

במשך שלוש שנים מורח וינשטיין את הטיפול בתיק ליברמן, שמתקרב לסיומו הקודר. בדרך הוא הספיק לאבד את הערכת הכפופים לו ואת שאריות הכבוד והאמון שרחש הציבור למוסד היועץ המשפטי.

יש כאלה שצפו את התוצאה הזאת מראש, שחזו ביום שבו נבחר וינשטיין לתפקיד, כי הוא יפרק בעבור ראשי השלטון את הפצצה המתקתקת של תיק ליברמן. עם זאת, נדמה שתפקודו המחפיר של היועץ בפרשת החשדות נגד שר החוץ אינו נובע ממניעים זרים. היועץ המשפטי אינו קונסיליירי רקוב. פארסת ליברמן מלמדת, למרבה הצער, כי וינשטיין פשוט חסר את התכונות הנדרשות מתובע כללי במדינה מסואבת: הוא נעדר כושר החלטה ומנהיגות והוא חסר את אומץ הלב ותחושת השליחות שמדינה במשבר ערכים קולוסאלי כה זקוקה להם.

רק בקיץ האחרון הודיע וינשטיין, בשורה של שיחות פרטיות, כי הוא עומד להגיש כתב אישום נגד ליברמן. הוא אמר אז, כי הוא עומד מאחורי כתב החשדות, שייחס לשר החוץ שורת מעשי מרמה וקבלת מיליוני דולרים מאילי הון. חלפו כמה חודשים, וכשהגיעה שעת השין, וינשטיין ופרקליטיה המזגזגים של המחלקה הכלכלית חטפו רגליים קרות. הם נבהלו פתאום מהאפשרות, כי עדי מפתח מחו"ל לא יתנדבו לסייע להם להפליל את ליברמן. הם מאמינים שליברמן ביצע את המעשים המיוחסים לו, אבל רועדים מפחד מהאפשרות שבית המשפט יאמץ את הנרטיב של חשוד הצמרת. לעומת זאת, אין חשש שמא תרעד ידם בעתיד, כשיידרשו להחליט אם להגיש או לא להגיש כתב אישום נגד אזרח מן השורה.

אף על פי שהביקורת כלפיו בקהילה המשפטית קטלנית, וינשטיין בטוח שהוא אחד היועצים המשפטיים הטובים שהיו כאן. את הדימוי המנותק הזה מתדלקים בוודאי מלחכי הפנכה שמקיפים אותו, כמו גם שרי הממשלה, שמשבחים אותו בערמומיות בישיבות הממשלה של יום א'. גם אחרי ההחלטה הצפויה בתיק ליברמן ימשיכו האינטרסנטים לספר לו שהוא יועץ משפטי מעולה. העיקר שימשיך להיעדר מתפקידו. נותני ומקבלי השוחד והקומבינטורים המשוכללים יכולים לפתוח בקבוק דום פריניון ולהצית סיגר. איש לא צפוי לתפוס אותם יותר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ