זאת לא התנועה של ז'בוטינסקי

שלמה נקדימון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלמה נקדימון

עם אור הבוקר ביום שלישי שעבר שמעתי בקול ישראל את הדיווח על הרכב רשימת מועמדי הליכוד לכנסת. עוד קודם היתה לי תחושה עגומה ביחס לגורל השלישייה בני בגין, דן מרידור ומיכאל איתן. חדשות הבוקר איששו את תחושתי. לא יעזור לבנימין נתניהו וראובן ריבלין - גם אם יצעקו השכם והערב שהרשימה הנבחרת היא בבואה של תנועת ז'בוטינסקי - אחרי הדחת השלושה, טענה זו היא בפשטות היפוכה של האמת.

אסביר מדוע. ז'בוטינסקי, אבי התנועה הרוויזיוניסטית, מצביא האצ"ל, לוחם נוקשה, ידע מתי לקרוא תיגר, אבל ידע גם מתי להציב נוסחת פשרה. הוא הגה את נוסחת "קיר הברזל", כי ידע שלא ניתן לסלק את ערביי ארץ ישראל מארץ ישראל (השלמה, שבה האמין). נוסחה זו נועדה למעשה לדבר שלום עם הערבים. רוצה לומר, אנחנו גרים על אותה כברת ארץ - הארץ אמנם שלנו, אבל גם אתם כאן. בל תעזו להרים יד על בניה האמיתיים של ארץ זו, היהודים. כדי למנוע אפשרות זו יש להקים קיר ברזל, שיחצוץ בינינו, ויהדוף אתכם אם תהרסו בנו. האלטרנטיווה המוצעת, המובנת מאליה, היא שלום.

איש חכם, פרופ' יצחק בן-ישראל, הרצה במפגש חברתי בביתנו. הוא סחף את אורחינו למעמקי ההיסטוריה הציונית, וכך הגדיר את הרכב ההנהגה הציונית: הרצל ונורדאו, ההוגים והמתחילים. חיים ויצמן מעין ישות אמצע. ז'בוטינסקי, הוגה נוסחת קיר הברזל. ודוד בן גוריון, קצין המבצעים שיישם את נוסחת קיר הברזל. ואכן, מהרגע שבו בן גוריון, יו"ר הנהלת הסוכנות, היא הממשלה שבדרך, קיבל את תיק הביטחון בקונגרס הציוני ה-22, ב-1946, הוא שיקע את עצמו בלימוד סוגיית הביטחון של יהודי ארץ ישראל. בן גוריון ערך בדיקה פרטנית ("הסמינר") של הזרועות החמושות הרשמיות - ההגנה והפלמ"ח. כל הקורא ביומני בן גוריון - המספקים תיעוד מדהים ומשקפים את חיוניותו של קיר הברזל והאנרגיות שהשקיע בבנייתו - ימצא הקבלה מדהימה לרעיונות של ז'בוטינסקי, גם המדיניים.

ז'בוטינסקי הגה רעיונות והציע דרכי פעולה בנושאים שונים - לא רק בתחום המדיני והביטחוני - הנחוצים לקיומם של עם ומדינה. אלה סימנו לרוב "הליכה לקראת". ראוי לומר, כי היום יש בקרב חוקרים קריאה אחרת של ז'בוטינסקי.

לימים, כאשר תנועת החרות בניצוח מנחם בגין לבשה פנים חדשות ואספה אל תוכה גורמים נוספים, שיצרו את גח"ל, מח"ל, הליכוד, התנועה הלאומית ליברלית וכו', שלא ידעו את ז'בוטינסקי, הצעתי לראשי הסיעה בכנסת לקיים בעבורם סמינר על תולדות התנועה שלה הם משתייכים. ז'בוטינסקי לא היה תמיד יריב של תנועת העבודה. להיפך. היתה תקופה שבה היה ז'בוטינסקי מועמד של כל הזרמים הפוליטיים להנהיג את היישוב.

עדות לכך מופיעה בהספד שכתב עליו עורך "דבר" זלמן שז"ר: "נופץ הכינור שנועד פעם להיות ראשון במקהלת תחיית ישראל, נועד ולא זכה". בנושא הזה אפשר להפוך ולהפוך ולגלות אירועים מדהימים. הצעתי, שהמרצים בסמינר יהיו מומחים לנושא, בלא גוון מפלגתי. שניים מראשי הליכוד שקידמו את ההצעה בברכה השיבו לי כעבור זמן, כי לא הצליחו להוציא אל הפועל את הרעיון. הם לא הצליחו לגרום לכך, שנבחרי תנועת ז'בוטינסקי יפנו מזמנם כמה שעות כדי לקנות דעת על ההיסטוריה של התנועה שהם מייצגים.

הליכוד המוצג בפנינו היום הוא למעשה מעין סופרמרקט, ודמותו, שנקבעה בפריימריס, היא שילוב של הליכוד פלוס ישראל ביתנו פלוס ציבור המתנחלים פלוס עובדי התעשייה האווירית פלוס גורמים בלתי מזוהים, שגירשו - פשוט גירשו - משורות נבחריהם את בגין-מרידור-איתן. חבל שבין מאות הסקרים שנערכו עד כה לא נמצא אחד שבדק את השאלה איזה ידע היה לחברי המפלגה שהצביעו בפריימריס, מעבר לשמות שסימנו ברשימות שניתנו בידיהם; כיצד ניתן לכנות תופעה זו, אם לא עדריות של הולכי על שניים.

הליכוד מתגאה במספר הגבוה של המתפקדים. בחינה סטטיסטית תגלה, שהם אחוז לא מכריע מקרב כלל המצביעים, אפילו מכלל מצביעי הליכוד. המסקנה: מיעוט קטן מכתיב הנהגה לרוב ציבור הבוחרים. לפני חודשים אחדים האזנתי להרצאה של האלוף (במיל') יעקב עמידרור (גם הוא נסיך מבית אצ"ל) במכון למחקרי ביטחון לאומי שליד אוניברסיטת תל אביב, על "שביעיית" השרים של ממשלת ישראל (שגדלה מאז לתשיעייה). זהו גוף לא רשמי, מעין מוח חושב קולקטיבי, ועמידרור, המוזמן לדיוניו, תיאר בלשון צבעונית את מראה עיניו. עמידרור הצביע על שלושה שרים - משה בוגי יעלון, מרידור ובגין - כשרים בלי תיק שעתותיהם בידיהם לחשוב. אני מצטט את דבריו מן הזיכרון: לפני כל דיון הם קוראים בקפדנות את החומר ובאים מוכנים לכל נושא. דבר אינו נעלם מעיניהם. זה היתרון של השביעייה, חזר והדגיש.

איני בא להטיל סרה בהרכב הרשימה. על פי החוק, כל אזרח שומר חוק רשאי להיבחר לבית המחוקקים. אבל כאזרח ישראלי אני מאחל, שאלוהים ייתן במועמדים שכל ובינה להוביל אותנו כהלכה. עם זאת אני מתקשה להבין, מדוע סולקו אישים כמו בגין, מרידור ואיתן, שהם בעלי ניסיון, שכל ובינה מוכחים, ואף הוכיחו אומץ להביע עמדות של איפכא מסתברא, רק כדי להכניס תחתיהם דמויות לוטות בערפל.

הכותב היה שנים רבות כתב פוליטי של "ידיעות אחרונות", ובתקופת המשא ומתן לשלום עם מצרים שימש יועץ לענייני תקשורת של ראש הממשלה מנחם בגין

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ