כך נמנע טילים מהחמאס

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מבצע "עמוד ענן" הסתיים, אבל מנהיגי חמאס מתפארים בכך שההברחות יימשכו. מספר הטילים העצום, שהארגון הצליח לצבור בארבע השנים שחלפו מאז מבצע "עופרת יצוקה" מגדיר את בעיית ההברחות לרצועה כבעיה אסטרטגית. בעוד ארבע שנים חמאס עשוי לצבור כמות טילים גדולה יותר, מדויקת יותר וקטלנית הרבה יותר, שתכסה את כל שטח מדינת ישראל.

נתיב ההברחות מתחיל באיראן, עובר ברובו דרך מצרים בואכה מדבר סיני, ומגיע לרצועת עזה דרך פרוזדור פילדלפי, רצועת הגבול שבין עזה למצרים שכל אורכה כ-14 ק"מ. ההברחות לעזה לא רק מחזקות את חמאס בצורה משמעותית, אלא גם עלולות להיות קטליזטור להסלמה עם מצרים. בשנות ה-50 פעילות הטרור שיצאה מעזה יצרה ספירלת הסלמה בין ישראל למצרים שהסתיימה במבצע קדש, שאמנם נקרא מבצע, אבל בפועל היה מלחמה כוללת נגד מצרים.

האופציה של כיבוש דרום רצועת עזה בידי צה"ל, ובניית חיץ ברוחב של כ-5 ק"מ לאורך פרוזדור פילדלפי כמערך הגנה נגד הברחות, בהחלט יכולה להיות פתרון טקטי, אבל בתנאים האסטרטגיים שנוצרו על מדינת ישראל לפנות למהלך משמעותי הרבה יותר.

הפסקת הברחות הנשק לרצועת עזה היא יעד אסטרטגי. הסיכוי להגיע ליעד זה יגדל משמעותית אם תתקיים פעילות מודיעינית ומבצעית אפקטיבית לאורך כל נתיב ההברחות, קרי איראן-מצרים-תעלת סואץ-סיני-פילדלפי-עזה. את זאת ניתן להשיג רק אם תיבנה קואליציה אופרטיבית הכוללת את ארצות הברית, ישראל ומצרים לסיכול ההברחות לאורך כל הנתיב, תוך חלוקת משימות בין השותפים.

ארה"ב וישראל יהיו שותפות לבניית מערך מודיעין ולמבצעי סיכול מתואמים בנתיב שבין איראן למצרים. מצרים תידרש לפעולה אפקטיבית בהרבה בתוך שטחה, ואילו לאורך 14 הק"מ של פרוזדור פילדלפי ייבנה מערך הגנה באמצעות חיל ההנדסה האמריקאי, ברוחב של כ-10 ק"מ. שטח זה יוגדר כשטח צבאי סגור, ויוחזק על ידי כוח צבאי אמריקאי (חלופה פחות טובה עשויה להתבסס על הכוח הרב-לאומי בסיני, שהוקם כחלק מהסכם השלום ישראל-מצרים).

האם ארצות הברית תהיה מוכנה להיערכות כזאת? ארצות הברית משקיעה במצרים קרוב ל-2 מיליארד דולר בשנה מאז חתימת הסכם השלום בינה לבין ישראל במארס 1979. ארצות הברית גם ציידה את מצרים בכ-200 מטוסי אף-16, שאינם תורמים מאומה ליציבות האזורית.

התגברות ההברחות מאיראן לעזה משמעה חיזוק איראן הפונדמנטליסטית וציר האיסלאם הרדיקלי. ציר זה מאיים להרחיב ולהעמיק השפעתו האידיאולוגית הן לתוך מצרים והן לסוריה, ירדן, הגדה המערבית ומדינות המפרץ. מכאן שנתיב ההברחות איראן-מצרים-עזה הוא לא רק צינור אספקה של ארסנל טילים מסוכן יותר לישראל, אלא גם איום ממשי על יציבות המזרח התיכון.

לפיכך, מעורבות אמריקאית אקטיבית בסיכול ההברחות לרצועת עזה פירושה החלשת ציר זה, והגדלת הסיכוי לשימורו וקידומו של הסכם השלום בין ישראל למצרים, כמו גם סימון מפת אינטרסים שונה של ארצות הברית במזרח התיכון.

הכותב הוא אלוף פיקוד הדרום לשעבר

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ