למה הערבים לא מצביעים לנציגים שלהם?

משה אלעד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה אלעד

כיצד יודעים במגזר הערבי שהבחירות לכנסת מתקרבות? כאשר חברי הסיעות מתחרים ביניהם מי יותר "וטני" (לאומי). אחמד טיבי (רשימת רע"מ-תע"ל) הופיע בעצרת האו"ם לצד אבו מאזן, ועכשיו תורם של חנין זועבי (בל"ד) ומוחמד ברכה (חד"ש) להגיב. אלא שהציבור הערבי מאס בנטייתם של הח"כים הערבים לייצג את הבעיה הפלסטינית בכללותה, ומוחה על כך שאין התייחסות לסוגיות המקומיות המטרידות את תושבי נצרת, אום אל פחם ורהט, בהצבעה למפלגות הציוניות.

66 חברי כנסת לא יהודים שירתו עד היום בכנסת ישראל, מהם רק שלוש נשים. הם הגיעו מ-31 יישובים ברחבי הארץ. 40 מהם היו מוסלמים, 15 דרוזים ו- 11 נוצרים. מן הכנסת הראשונה ועד לתשיעית, נבחרו ערבים ישראלים לבית המחוקקים הישראלי או במסגרת המפלגה הקומוניסטית הישראלית או באמצעות מפלגות הלוויין הציוניות של מפא"י/המערך. נציגי אחזאב אל סולטה (מפלגות השלטון), נהגו לכנותם בלעג. בכנסת ה-12, בסוף שנות ה-80 , היה מספר חברי הכנסת הערבים "הציוניים" הנמוך אי פעם – רק שלושה. ארבע שנים לאחר מכן הוכפל מספר זה, ואחר כך נע בין ארבעה לחמישה. בכנסת היוצאת, ה-18, מספר הח"כים הערבים הוא הגדול ביותר – 17, אך גם מספר הח"כים הערבים המשתייכים למפלגות הציוניות הוא הגדול אי פעם - שבעה: שלושה בקדימה, אחד בעבודה, אחד בעצמאות, אחד בליכוד ואחד, רחמנא ליצלן, בישראל ביתנו.

ישראל פתחה את הגוף המחוקק שלה לא רק לפני "נציגי השלטון", אלא גם לפני יועצו של ערפאת אחמד טיבי, האסיר הביטחוני ג'מאל זחאלקה, פרקליטו של אחמד יאסין מהחמאס עבד אל מאלכ דהאמשה ולפני חנין זועבי ועזמי בשארה, המייחלים לנפילת המדינה שלפרלמנט שלה ביקשו להיבחר. אז מדוע הבוחר הערבי פונה יותר ויותר אל המפלגות הציוניות?

הציבור הערבי איננו מרוצה מנבחריו. על הח"כים הערבים נמתחת ביקורת בגלל האופורטוניזם הממכר, שגורם לחלקם לקפוץ מרשימה לרשימה ללא כל עכבות אידיאולוגיות. הבוחר הערבי מתקשה גם להבדיל בין מצעי הרשימות, שממוקדים כולם בדאגה לאבו מאזן ולחמאס יותר מאשר לערביי ישראל.

ועוד, העולם האלקטוראלי הערבי בישראל שייך לצעירים. אלה מתבוננים במנהיגיהם ותוהים: לאן הביאה אותנו התמיכה באש"ף (טיבי וא-סאנע)? מה לנו ולסיעת בל"ד, הרואה בסוריה, פושעת המלחמה, מודל לחיקוי? צעירים המעריצים את הזמרות הערביות המוכרות ננסי עג'רם והיפא והבי זכו לנזיפה מהשייח' אברהים צרצור מהתנועה האסלאמית, מכיוון שהן לטענתו "משחיתות את ערכי הנוער". השייח' מהתנועה האיסלאמית השתלח גם בקהילה ההומו-לסבית בישראל וטען שבקהילתו "אין הומואים ערבים".

הבוחרים הערבים, מוסלמים נוצרים כאחד, ימשיכו כנראה להעדיף בכנסת הבאה חברי כנסת דרוזים או יהודים, מאשר לצדד ב"מנהיגיהם". בל"ד תחוש בקלפיות נצרת וטייבה את תוצאות מעשי אסד בדמשק ובחאלב. טיבי וא-סאנע ישלמו את מחיר התמקדותם באש"ף וחסידי השייח' צרצור יתגעגעו לתקופת לימודיו באוניברסיטת בר-אילן, שם למד על פלורליזם ושונות.ערביי ישראל ימשיכו לתמוך בנציגי המפלגות הציוניות גם אם אינם עוד שלוחי "מפלגות השלטון".

ד"ר אל"מ (מיל) משה אלעד הוא מרצה במכללה האקדמית גליל מערבי ושימש בתפקידים בכירים באיו"ש

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ