הנשים טובות יותר

אורית קמיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורית קמיר

הפמיניסטיות הוותיקות בינינו זוכרות את הימים שבהם התחבטנו בדילמה האם נכון להצביע בעבור "מפלגת נשים", שתביא לייצוג נשים בפרלמנט הישראלי, או למפלגה בעלת אידיאולוגיה מדינית-חברתית ההולמת את השקפת עולמה של כל מצביעה. והנה, בבחירות המתרגשות עלינו נתייסר ונתחבט בקשיים רבים, אך דילמה זו לא תדיר שינה מעינינו: הפעם אפשר לבחור גם בנשים וגם באידיאולוגיה מדינית-חברתית הקרובה ללבנו. היינו כחולמות: כמעט כל אחת מאתנו יכולה להזדהות עם אחת משלוש המפלגות בהנהגה נשית, המציעות, כל אחת, גם דרך אידיאולוגית ברורה וגם ייצוג נשי הולם (יחסית).

מצביעות ימין-שפוי תמצאנה בנסיכת הליכוד, ציפי לבני, מנהיגה ימנית מתונה, נקיית כפיים, בעלת ניסיון מדיני, ולצדה נשים כרחל אדטו ואורית זוארץ. מי שמחפשות מרכז, תמצאנה במפלגת העבודה המתחדשת של שלי יחימוביץ' מרכז סולידי עם קבלות, שדם המחאה החברתית הוזרק לעורקיו, ועמו גם נשים כמרב מיכאלי, סתיו שפיר, מיכל בירן, נדיה חילו ונינו אבסדזה. ומי שמזדהות כשמאל חברתי ומדיני – אותן מייצגת מרצ, שתחת הנהגתה של זהבה גלאון לא חששה להתנגד למלחמה המיותרת בדרום, ולתמוך בפנייתו של אבו מאזן לאו"ם, בבקשה להכרה מדינית. מיכל רוזין ותמר זנדברג משובצות במקומות הרביעי והשישי ברשימה.

אז מה מעיב על השמחה? גדודי הפרשנים, המסתערים מעל כל בימה וקורעים לגזרים את כל המפלגות, לרבות אלה שבהנהגה נשית. קיתונות של רותחים נשפכים על ראשה של לבני, שנעלבה ופרשה, שהתמהמהה עד בוש בשובה לזירה, ושתנועתה אינה מתנהלת באופן דמוקרטי; יחימוביץ' מותקפת על היד החזקה שבה היא מנהלת את מפלגתה, ועל מאמציה הבוטים לכפות על העבודה את הדימוי הסולידי שבחרה בעבורה; מגלאון לרוב מתעלמים, וכשלא – לועגים שלא השכילה להתחבב על ציבור הבוחרים ולקנות את לבו, ואף איבדה בדרך את התמיכה הסקטוריאלית של ההתיישבות העובדת.

הכל נכון. ובכל זאת, אם נתעלה מעל לריגוש המיידי של הטחת בוץ ושמחה לאיד, לא יכול להיות ספק ששלוש המפלגות בהנהגה נשית עולות לאין שיעור על מתחרותיהן, שבהנהגה גברית. בימין, התמהמהותה של לבני טובה אלף מונים מהתמכרותה של הליכוד-ביתנו, מפלגה על טהרת הגבריות (האשכנזית), לחזון ההתנחלות ההרסני ולמעגל הקסמים של נקמת הדם. במרכז, היד החזקה של יחימוביץ' חזקה הרבה פחות מזו של יאיר לפיד, שקובע בהבל פה מי נמצא ברשימתו, וכיצד תוגדר דמות מפלגתו בכל רגע נתון. ובשמאל, מרצ היא המפלגה היחידה המציעה שמאל ציוני, נשים, ואינה מתפתלת כדי להגן על דיקטטורים רצחניים במדינות ערב או על לאומנית (ערבית) בכסות שמאלנית.

אז נודה על האמת: המפלגות בהנהגה נשית אינן מושלמות, אבל הן עולות לאין שיעור על אלה בהנהגה גברית. אז למה הן חוטפות בעיטות ויריקות מכל עבר, לפחות כמו מתחרותיהן שבהנהגה גברית? למה אפילו בוחרות נשים מעדיפות את המפלגות הפטריארכאליות? שמא עודנו בוחנים נשים בפוליטיקה, כמו בשאר התחומים, בזכוכית מגדלת עבה במיוחד? שמא המפלגות שבראשן נשים אינן מספיק יפות ואינן מספיק אופות, בשעה שמן המפלגות הגבריות אין כל ציפיות כאלה?

ואם בשיקולי הצבעה עסקינן, אגע בנקודה נוספת המטרידה בוחרות מתבלטות רבות מן ה"מרכז-שמאל": איך להכריע בין האהדה ליושרה של מרצ, לבין יתרון הגודל של העבודה? למתלבטות אלה אני מציעה שני פרמטרים. הראשון – עד כמה סולדת נפשה של המצביעה המתלבטת מהצטרפות מפלגתה לממשלת נתניהו, במקרה שהליכוד-ביתנו תהיה המפלגה שתרכיב את הממשלה הבאה. במקרה כזה, סביר שהעבודה תנסה להילחם על דרכה מתוך שורות הקואליציה, ואילו מרצ תילחם בממשלה מן האופוזיציה.

הפרמטר השני צריך להיות את מי, בכל אחת מן המפלגות, יכניס קולי לכנסת. תשובה לשאלה זו תלויה, בכל רגע נתון, בסקרים, ולכן על המצביעה המצפונית להתעדכן בטרם צאתה אל הקלפי. על פי הסקרים השולטים בחיינו כרגע, נראה שמקומן של שש נשות העבודה מובטח; במרצ, לעומת זאת, נאבקת פמיניסטית צעירה ואנרגטית, תמר זנדברג, על כרטיס הכניסה. בקונסטלציה זו, מי שמתלבטת בין שתי המפלגות ומחפשת נימוק שיכריע לכאן או לכאן – כדאי שתתן את קולה לזנדברג, כלומר למרצ.

ואגב, כל האמור כאן לבוחרות נשים – נכון בהחלט גם לבוחרים גברים, בין שהם פמיניסטים, ובין אם הם סתם חפצים בטובת המדינה ואזרחיה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ