מדוע הרגו את ג'עברי

ראובן פדהצור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראובן פדהצור

הסיפור האמיתי מאחורי מבצע "עמוד ענן" עדיין לא נחקר, ועכשיו, לאחר שוך האש, חייבים לרדת לחקר האמת. ההחלטה להרוג את אחמד ג'עברי, שהיתה הירייה הראשונה במבצע "עמוד ענן", התקבלה למרות שג'עברי היה מעורב במו"מ על חתימת הסכם הפסקת אש ארוך טווח. כמה שעות לפני שחוסל הוא קיבל לידיו טיוטה להסכם הפסקת אש קבועה עם ישראל, שעליה היה אמור ככל הנראה להשיב בחיוב. המגעים הלא ישירים עמו התקיימו במשך חודשים באמצעות סגן שר החוץ של החמאס, ראזי חאמד, ונעשו בידיעה ובאישור של שר הביטחון, אהוד ברק.

את המגעים האלה עם חמאס ניהל גרשון בסקין, מי שתיווך גם בעסקת שליט, תוך שהוא מדווח על ההתקדמות לקראת טיוטת ההסכם לחברי ועדה מיוחדת שהוקמה, כבר בחודש מאי, על ידי ברק, וכללה נציגים של משרדי ממשלה נוספים. כלומר, קובעי המדיניות אצלנו, בהם שר הביטחון, ואולי גם בנימין נתניהו, ידעו על תפקידו של ג'עברי בקידום ההסכם להפסקת אש קבועה. ג'עברי היה "האיש החזק" ברצועה, "קבלן המשנה" של ישראל, כפי שכינה אותו אלוף בן, וראזי חאמד העביר בכל פעם לאישורו את הטיוטות שהוכנו עם בסקין.

שותפים נוספים למו"מ על הפסקת האש הקבועה היו אנשי המודיעין המצרי. חלק מהפגישות בין בסקין לחאמד נערכו בקהיר. אנשי מודיעין מצרים אלה נמצאו בקשר קבוע עם שליחיו של ברק, ויש להניח שגם הם, בנוסף לבסקין, העבירו לידיעת הישראלים את התרשמותם מהתקדמות השיחות על טיוטת ההסכם. בשום שלב של המו"מ בין בסקין לחאמד לא נאמר לו להפסיקו. זאת ועוד, כשבוע לפני חיסולו של ג'עברי ביקשו גורמים צבאיים את אישור מפקדיהם להיפגש עם בסקין ולהתעדכן. האישור לא ניתן.

ההחלטה להרוג את ג'עברי מעידה, לפיכך, שקובעי המדיניות החליטו שהפסקת אש אינה רצויה לישראל בעיתוי הזה, ועדיף במקום זאת לתקוף את החמאס. נראה שגובשה תפישה שלפיה מה שישראל צריכה הוא לחזק את ההרתעה מול החמאס ולא להגיע אתו להסכמה על תקופה של שקט. הסכם על הפסקת אש עלול לפגום בהרתעה ולפגוע בדימויה הנחוש של ישראל, החליטו במערכת הביטחון ובלשכות ראש הממשלה ושר הביטחון. חיזוק ההרתעה, לפי תפישה זו, יושג על ידי הריגתו של ג'עברי, שעלול להשיב בחיוב על ההצעה להפסקת האש ארוכת הטווח.

צילום: דובר צה"ל

כך הורגים שתי ציפורים במכה אחת. מחסלים את מי שיש בכוחו להוביל להסדר עם ישראל, נוקמים במי שפגע בלא מעט ישראלים, ומאותתים לחמאס שאתו מדברים רק באמצעות הכוח הצבאי.

מעבר לכך שתוצאות מבצע "עמוד ענן" לא עונות על ציפיותיהם של יוזמיו, עליהם להשיב על שאלה אחת חשובה. אם ידעתם שניתן להגיע להסכם הפסקת אש (שדרך אגב, סעיפיו היו טובים יותר מאלה של ההסכם שאליו הגיעו לאחר המבצע) מבלי לצאת למלחמה, מדוע חיסלתם את ג'עברי ובכך חיסלתם גם את הסיכוי להשיג שקט מבלי לירות? האם ייתכן חלילה שברק ונתניהו חששו שההזדמנות לצאת למבצע צבאי בשלהי הקדנציה של ממשלתם תחמוק מהם ולכן הורו לחסל את ג'עברי? כדי שלא נחשוד בכשרים, על ראש הממשלה ושר הביטחון להבהיר את שיקוליהם והחלטותיהם בפרשת ג'עברי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ