סכנה, פמיניסטית מצליחה

צפי סער
צפי סער
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צפי סער
צפי סער

מרב מיכאלי תהיה חברה בכנסת הבאה - וזו בשורה מצוינת. מיכאלי היא פמיניסטית הפועלת וכותבת זה שנים למען זכויות נשים והגברת המודעות הציבורית לאפלייתן המושרשת, לסקסיזם וכן להבניות מגדריות חברתיות-תרבותיות, הפוגעות הן בנשים הן בגברים.

רק שעות ספורות חלפו מרגע היוודע התוצאות בפריימריס של מפלגת העבודה, שהציבו את מיכאלי במקום החמישי ברשימתה לכנסת, והמתקפה החלה: בכמה כלי תקשורת, ובהם "הארץ", הוזכרו עובדות כמו שבעבר היא אכלה בידיים בשידור טלוויזיה (כמה לא נשי מצדה), חשפה את חזייתה (זה היה בהקשר של פרשת קצב ונועד להמחיש שלא משנה איך אשה מתלבשת, היא לא אמורה להיאנס, אבל מה חשוב ההקשר); אפילו פרשת ישראל קסטנר, סבה, הועלתה באוב באחד האתרים. והדגש דווקא לא היה על כך שהציל יהודים בשואה. אשה מצליחה, כך הובהר היטב, היא עניין מסוכן. ופמיניסטית מצליחה על אחת כמה וכמה.

חלק מהדברים שהוצגו לרעתה של מיכאלי דווקא מדגישים כמה חשוב שתהיה בכנסת: כך למשל האזכור של אמירתה בזמן שגלעד שליט היה בשבי, שלפני שנשים שולחות את בניהן לצבא עליהן לוודא שהנהגת המדינה עושה כל שביכולתה להגן עליהם. אלה דברים נכוחים, בלי שום קשר לשמאל או לימין: האם הורים ימנים רוצים שבניהם ייהרגו לשווא, על מזבח גחמותיהם של פוליטיקאים? אני משוכנעת שלא. אבל בישראל המיליטריסטית עד עיוורון אלה כנראה דברים שנזקפים לחובתה של האומרת אותם.

בכל מקרה, בחירתן של נשים כמיכאלי ונינו אבסדזה לרשימת העבודה היא רק אחד הסימנים למערכת בחירות שהעניין המגדרי בה בולט יותר מאי פעם. יו"ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ, אף היא פוליטיקאית פמיניסטית. מרצ בראשות זהבה גלאון, רבת הזכויות בפעילות למען זכויות נשים, השכילה לגבש רשימה שוויונית מבחינה מגדרית. יאיר לפיד שיבץ גם הוא ברשימתו מספר נאה של נשים ראויות ואף הצהיר, אולי כמי שמבין לאן הרוח נושבת: "אני פמיניסט". יפה לו.

עצם העובדה ששילוב נשים נחשב לבון-טון, או למעשה כדאי מבחינה פוליטית, היא כבר התקדמות מסוימת. עד סוף השבוע אמורות כל המפלגות להציג את רשימותיהן, ואז יהיה אפשר לבדוק את היקף המגמה לאשורה. הימור בטוח הוא שיהיו מפלגות בלי נשים כלל - אנומליה שמדינה דמוקרטית המתיימרת לשוויוניות לא אמורה להשלים אתה.

האם די בשיעור לא-לגמרי-מעליב של חברות כנסת כדי לציין שינוי של ממש במעמדן של נשים בחברה הישראלית בכלל ובפוליטיקה בפרט? בהחלט לא. שורה של פוליטיקאיות ממפלגות שונות, שלאו דווקא פעלו למען זכויות נשים, הוכיחו זאת. השאיפה היא לשילוב של ייצוג הולם של נשים - מחצית תהיה הישג ראוי - בעלות אג'נדה פמיניסטית; וחשוב לא פחות - ממגוון אוכלוסיות. רק שילוב כזה יבטיח ייצוג אמיתי של כלל אוכלוסיית הנשים וטיפול יסודי בבעיות חברתיות עמוקות, לטובת כלל הישראליות והישראלים.

כנסת שעם חבריה יימנו נשים כמו גלאון ואבסדזה, מיכאלי ומיכל רוזין, נבילה אספניולי ולימור לבנת, ויש לקוות שעוד רבות וטובות, היא צעד בכיוון הנכון. והציבור בהחלט יכול לתרום את חלקו: תבחן כל אחת ויבחן כל אחד את הרשימות לכנסת גם על פי הייצוג המגדרי שלהן. מפלגות שאנשיהן עוד לא הבינו מה לא בסדר בהדרת נשים, מלאה או חלקית, עשויות להבין זאת דרך הקלפי.


תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ