ממה אתם מפחדים?

עודה בשאראת
עודה בשאראת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עודה בשאראת
עודה בשאראת

על מה המהומה? בסך הכל מדובר בבית משפט. אכן הוא בינלאומי ואכן מיועד לפושעי מלחמה, אך בסופו של דבר הוא כמו כל בית משפט. מי שאינו פושע מלחמה יכול לישון בשקט, ואילו מי שביצע פשעי מלחמה - שיזיע. הצועקים המכובדים מוציאים את דיבתה של הארץ רעה. מדבריהם עוד עלול העולם להסיק, שכל יושבי הארץ הם פושעי מלחמה. מה עוד שאין זה יאה שממשלה במדינת חוק תאיים למוטט את הרשות, במטרה לבטל סעיף אחד ויחיד בפנייה הפלסטינים לאו"ם, שעוסק בזכותם לפנות לבית הדין הבינלאומי בהאג.

אבו מאזן למד מהניסיון המר, שכמעט עלה לו במשרתו, בעקבות הסכמתו לדחות את הדיון באו"ם על דו"ח גולדסטון. פשעי המלחמה שבוצעו נגד הפלסטינים הינם פצע פתוח, שהגיע הזמן לחקור אותו ביסודיות. ב"עופרת יצוקה" נהרגו יותר מ-1,400 פלסטינים, אזרחים וחמושים, לעומת 10 חיילים ושלושה אזרחים ישראלים. אך בעוד שהישראלים חסינים ממשפט, ניכסה ישראל לעצמה את הזכות להעניש את מי שהאשים אותה בביצוע פשעים.

ולא רק ב"עופרת יצוקה". בבוקר היום האחרון של שנת 2000 נורה הרופא ת'אבת ת'אבת, מזכ"ל הפתח בטול כרם. ת'אבת היה בעל שם בקרב התושבים, ושוחרי שלום ישראלים העלו על נס את תרומתו לקירוב בין שני העמים. למערכת הביטחון היתה דעה שונה - הם האשימו אותו בשיגור חוליה שירתה לעבר חיילי צה"ל. מערכת הביטחון לא רק האשימה את ת'אבת, היא גם שפטה וגם הרשיעה וגם ביצעה את גזר הדין. המקרה של ת'אבת הינו גרגר חול בגיהנום החיסולים האכזרי. שר הביטחון לשעבר בנימין בן אליעזר אומר, שחיסול ממוקד הוא קודם כל עונש על מה שעשה המחוסל. הבשורה של האג היא שלפחות האשמים  ייהנו שם ממשפט הוגן, כך שלא יופתעו מחוליות מחסלים שיארבו להם בפתח הבית.

הוכח שלמעורבות בינלאומית יש השפעה דרסטית בריסון כוח צבאי עיוור. כשצל צלו של המשפט הבינלאומי הגיח בדמות ועדת גולדסטון, התחוללה ירידה דרסטית, בעת מבצע "עמוד ענן", במספר הנפגעים הפלסטינים. הפעם הפרשן הצבאי של ערוץ 2, רוני דניאל, היה מאוכזב מהתגובה הלא נלהבת לקריאתו לבצע את "דוקטרינת דאחיה" - שהיא הפרה סיטונית של החוק הבינלאומי. דניאל כנראה לא ידע, שגם בצבא כבר מתחילים להפנים את העובדה, שהפצצת שכונות פלסטיניות כמו ב-2008 תביא לכתבי אישום.

לא רק במשבצת פשעי מלחמה, גם בפשעים שנופלים על משבצות אחרות, החסינות חוגגת. והפעם כתוצאה של החידלון במערכת המשפט. עד היום לא אותרו האחראים להרג 13 אזרחים ערבים באוקטובר 2000. ואותה מערכת לא מצליחה לגלות מי כורת עצים לפלסטינים ומי מצית מסגדים וכנסיות. אפילו מי שמצייר סיסמאות "תג מחיר" חסין מפני מערכת החוק. תור הזהב של החסינות הטוטלית לפורעי חוק מצד אחד ושל החידלון המביש של מערכת אכיפת החוק מהצד השני צריך להסתיים.

בית הדין הבינלאומי לצדק נוסד בעקבות מלחמת העולם השנייה, שתחת כנפיה בוצעו פשעים מחרידים, במיוחד נגד העם היהודי ששכל שישה מיליון מבניו. התרומה של הקורבנות שמתבטאת, בין היתר, בהקמת בית דין זה, הינה ברכה ולא קללה. טוב שהעולם עוזר לישראל לחזור לעצמה.

בית הדין הבינלאומי בהאג - מוסד מרסן או גוף פרו פלסטיני? הגיבו באמצעות הפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ