בוקר טוב אירופה

גדעון לוי
גדעון לוי
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
גדעון לוי
גדעון לוי

בוקר טוב לך, אירופה. היפהפייה הנמה, יבשת הנאורות הלבנה, "נוזפת" בישראל על כוונתה לבנות באזור האסור E1. השגרירים יוצאים נזופים, הנוזפים מרגישים מרוצים: הנה העלו תרומה לשלום. אירופה ה"קלאסית" כמו אירופה הקלאסית: מחול של צביעות והתחסדות. למה, מה קרה, אירופה? עכשיו באים? עכשיו נוזפים? איפה הייתם קודם?

אירופה נוזפת בישראל כי עכשיו אמריקה מרשה; קודם היה אסור, ולכן הבליגה. בעוד דעת הקהל האירופית גועשת זה שנים נגד הכיבוש, המשיכו ממשלותיה להיות המשת"פיות הגדולות שלו: מממנות את הרשות הפלסטינית המדומה ונותנות לישראל קארט בלאנש להשתולל (ולהתנחל) כאוות נפשה. צל העבר, אתם יודעים.

מדור הזירה

רק לפני שבועיים-שלושה עוד תמכה אירופה בעוד מבצע צבאי מיותר של ישראל בעזה, כפי שיצאה מגדרה בתמיכתה במבצע "עופרת יצוקה", על פשעי המלחמה שלו. עכשיו כאילו בא הקץ לכך. רק כאילו. עוד יום יומיים וה"נזיפות" יישכחו, ואירופה שוב תתמוך בגחמה האלימה הבאה של ישראל. ישראל, שבלאו הכי מעולם לא ספרה את אירופה, יכולה להירגע. דבר לא קרה. דבר אולי גם לא יקרה.

כמו "המאחזים הלא חוקיים", שבינם לבין "גושי ההתנחלויות החוקיים" אין כל הבדל מוסרי או משפטי, גם אירופה (וארה"ב) המציאו לעצמן דחליל בדמות קו אדום מגוחך: E1. אם ישראל רק תעז לבנות שם, כי אז יבוא הקץ על פתרון שתי המדינות. כחצי מיליון מתנחלים זה בסדר, רק הצ'ופצ'יק הזה של הקומקום, זרבובית E1, מוציאה את אירופה משלוותה.

גם בקיץ 2005, כשאלוף בן פירסם ב"הארץ" את דבר כוונת ישראל להקים תחנת משטרה ב-E1, רעש העולם ואמריקה (ואירופה בעקבותיה) "הביעו דאגה". כה חמורה היתה הדאגה, עד שהולידה את הבניין הבנוי לתלפיות של משטרת מחוז ש"י בלב E1. גם אז ידעו כולם שזה יהיה המתאבן, שבעקבותיו יצוצו 3,000 יחידות דיור, ובכל זאת הבליגו. כמו בעניין התנחלות "הר חומה" בשעתה, שגם היא נועדה לבתר ולבתר, העולם חש "דאגה" - וישראל בנתה. כל השאר הוא היסטוריה וגיאוגרפיה בלתי הפיכות.

נניח שישראל תהיה הפעם קשובה לנזיפת העולם ותדחה את תוכניות הבנייה ב-E1. מה יקרה אז? שלום? צדק? קץ הכיבוש? שתי מדינות? היכולת הזאת לסמן יעד שולי ומופרך, להיאבק עליו, רק עליו, ולהתעלם מכל היתר היא לא יותר מאשר מסיבת תחפושות גרוטסקית להשקטת המצפון האירופי המיוסר.

אחרי 45 שנות כיבוש ברוטלי, אירופה נזכרת לנזוף בישראל. גם הנזיפה הזאת איננה יותר מאשר "צעד תימני": שר החוץ הבריטי כבר מיהר להבטיח שסנקציות כלכליות כלל אינן עומדות על הפרק, אפילו החזרת השגריר רק "נשקלה". למה, בעצם? האם הכיבוש אינו חמור דיו? כלום הפרת החוק הבינלאומי אינה בוטה דיה? האם האינטרס האירופי להביא לפתרון הבעיה הפלסטינית, המזינה חלק מהטרור העולמי, אינו ברור דיו? כלום דעת הקהל באירופה לא אמרה את דברה?

אבל כל זה מתגמד באירופה לנוכח שני תירוצים: העבר ואמריקה; שניהם רודפים את היבשת. אבל אלה תירוצים מפוקפקים: דווקא בגלל העבר היה על אירופה להתגייס מזמן להצלת ישראל מידי עצמה ומידי כיבושיה. דווקא מפני שארה"ב, בתמיכתה העיוורת בישראל, ממלאת תפקיד כה הרסני ביישוב הסכסוך, היתה אירופה מוכרחה לומר את דברה העצמאי והבלתי תלוי.

לא ברור מדוע במציאות של המאה ה-21 ממשיכה אירופה להיות צל קלוש ונרצע של ארה"ב במזרח התיכון, ואי אפשר להסביר מה הקשר בין אימי העבר לבין התמיכה בכיבוש. בוקר טוב לך, אירופה, שוב איחרת: מעט מדי ומאוחר מדי.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ