פשוט אל תשקרו

יצחק צפל ישורון
יצחק צפל ישורון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יצחק צפל ישורון
יצחק צפל ישורון

עוד מלחמה הסתיימה זמנית, האו"ם הכיר בפלסטין כמדינה משקיפה, וסוף סוף התפניתי לשגר אליכם, ציפי, שלי ויאיר, בקשה: אל תחשבו חישובים כיצד לזכות בקולי. פשוט אל תשקרו. הסבירו לי במלים ברורות: כשאתם אומרים שתי מדינות לשני עמים אבל המתנחלים אינם מכשול לשלום - למה אתם מתכוונים? כשאתם מסכימים בשתיקה להשקעה של מיליארדים בשטחים - האם אתם מתכוונים להשקיע בעתידה של מדינה פלסטינית שאמורה לקום שם לשיטתכם? כשאתם מסכימים לשעבוד של עם אחר - האם אתם באמת נשמעים לציווי אלוהי שהבטיח את זכותנו הבלעדית על פיסת המקרקעין הזאת? וכשאתם דורשים צדק חברתי - האם אינכם רואים את הקשר לתקציב הביטחון המתנפח? לתקציב הכיבוש? לתקציב החרדים? האם אתם באמת לא יודעים היכן הכסף? וכשאינכם פוסלים ישיבה בממשלתם של פייגלין-דנון-חוטובלי-אלקין, האם אתם באמת מקווים "להשפיע מבפנים"?

אני הרי לא אידיוט, רק טמבל. וכל טמבל יודע: אנחנו חיים כבר היום - לא מחר - במדינה דו-לאומית המשתרעת מן הים לירדן, שרבים מתושביה חסרי זכויות. מי ששירת במילואים יודע שאנו עושים כמיטב יכולתנו לגרום להם לוותר על אדמתם ולהסתלק מכאן, בתהליך מתמשך של אלימות, נישול, חקיקה מפלה ושכתוב ההיסטוריה. הרוב הדומם תורם בהתעלמות. את זיכרונם ושמותיהם של הפלסטינים אנו מוחקים ואת העולם אנו סובבים בכחש.

אבל הבדיחה היא עלינו, חבורת השוטים ההולכים כעיוורים אחר קבוצה של פנאטים משיחיים, מקצועני מכירה ועיצוב דעת קהל. הם אינם מאמינים באדם, לא באויב ולא בידיד. הם מעצבים בעבורנו מדינה בדמותם, החיה על חרבה. מדינה שהדת והלאומנות הם הדלק המניע את חוקיה ואת אורח חייה, מדינה השונאת את הזר, המתעבת את השונה, שהעשירים בה מתעשרים וענייה מאבדים תקווה. ארץ שטובי בניה, בייאושם, מחדשים את דרכוני אבותיהם.

אל תספרו לנו סיפורים, קִבעו כבר את גבולותיה הסופיים של המדינה. כל בר דעת מבין שגבולות 67' עם תיקונים, כבר נידונו ונקבעו באין-ספור שיחות. בטלו את סיפוח השטחים סביב ירושלים והסכימו לחלוקת העיר, או הסכימו למות עם פלשתים.

דחו את הדיון בגורל ההתנחלויות עד לאחר קביעת הגבול הסופי, כשמציאות חדשה תשרור בשטחים שהעולם הכיר בהם בימים אלה כשטחים פלסטיניים. הוציאו את הראש מהחול.

קבלו את ההצעה הסעודית, שאושרה על ידי הליגה הערבית, לדון בהסדר שלום כולל וסופי בינינו לבין מדינות ערב, והסכימו לקבל מספר מסוים של פליטים, בהסכמה בלבד, כפי שנקבע בהצעה. עשו כל זאת לפני הבחירות, ביחד ולחוד. הרימו את קולכם, שִלחו את המסר לקצווי הארץ: עדיין יש תקווה. לא תמיד העולם נגדנו ולא בהכרח.

אחרי כל זאת, אשמח לעוד כמה התחייבויות. למשל, אם תאמרו זאת נעשה: נפסיק לחלוטין כל העברת כספים לשטחים ולהתנחלויות, גלויה או עקיפה ונסתרת. לא נעביר יותר תקציבים ייחודיים לחרדים ולא נממן את אורח חייהם. את תקציב הביטחון נקצץ באופן שרירותי בשליש. נעביר חקיקה שלא תאפשר למשרד הביטחון לנהל את תקציבו, לא את תוכנית ההצטיידות ולא את תוכנית הפנסיה שלו, לאחר שנהפך לענק בעל אינטרסים עצמאיים שיצא מכלל שליטה. משאר משרדי הממשלה נקצץ כל סכום שאינו משרת ישירות את מטרת המשרד, נבטל את המשרדים המיותרים ואת המשרות הציבוריות הבלתי נחוצות.

נמריץ תהליך חקיקה מקיף לרגולציה מוגברת על מוסדות פיננסיים ועל קרטלים מקפחים, הנשלטים על ידי טייקונים ואוליגרכים וועדי עובדים חזקים. נתחיל בחקיקה לייעול השירות הציבורי ולביטול ביורוקרטיה משתקת בשירות הממשלתי והציבורי. ונתחיל בהליך חקיקה מזורז שיקבע רף ענישה גבוה ועונשי מינימום כבדים לעבירות של שחיתות.

ובהנחה שיתפנו עשרות מיליארדי שקלים, אשמח אם תבטיחו להשקיע אותם לא באתנן קואליציוני אלא ביצירת מקומות עבודה, בהלוואות בערבות ממשלתית לעסקים קטנים שיהוו עמוד שדרה כלכלי בפריפריה ובפרוורי הערים. השקיעו אותם במערכת חינוך מתקדמת, הכוללת לימודי ליבה. השקיעו סכומי עתק בחינוך גבוה, באוניברסיטאות, במחקר ופיתוח, וביצירת משרות מתאימות כדי להחזיר אקדמאים ישראלים לארץ. עודדו חרדים ונשים ערביות לצאת לעבודה על ידי השקעה בתנאים המתאימים לכך. הכפילו ושלשו את ההשקעה בתקשורת מודרנית, בכבישים וברכבות.

לצעירים ולמעוטי יכולת בנו באזורי ביקוש ובפריפריה, על קרקע ממשלתית זולה. השקיעו מאמצים וכסף רב באפליה מתקנת - הפעם באמת, בלי קריצה - בבנייה, בהקצאת קרקעות, בחינוך ובשילוב בעבודה, לפריפריה ולמגזר הערבי והדרוזי. ואל תשכחו גם תשלומי רווחה נדיבים לאלו שיאבדו את משרותיהם בעקבות השינויים הללו, לזקנה במסדרון ולזקן בביתו הדל.

יכול להיות פה גן-עדן, האמינו לי, רק דברו אלי באומץ, בכנות, במבט אל העתיד, בתקווה. תשכחו מהמרכז, מקונסנזוס, מבוחרים, מסקרים. דברו אלי בכבוד, בגובה העיניים, ואז מובטח לכם קולי, ואם איני טועה, גם קולם של רבים מאלו שיצאו לרחובות וחזרו לביתם כלעומת שבאו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ