השבוע לפני: 1-7 בדצמבר

כוס חלב במעברה

יעל גרינפטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
יעל גרינפטר

ב-7 בדצמבר 1952 דווח ב"הארץ", שרופאים של קופת חולים הכללית בישראל תבעו אספקה סדירה של מזונות חיוניים, ובמיוחד חלב, לכל האוכלוסייה. הדרישה יצאה לאחר כינוס שהשתתפו בו עשרות רופאי ילדים של הקופה מרחבי הארץ ונושאו, על פי העיתון, "העולה החדש בגיל הילדות במעברות וביישובים החדשים".

סופר "הארץ" מסר כי "למעלה ממחצית ההחלטות שנתקבלו בכינוס נגעו בענייני האספקה", וציין שלפיהן יש לחייב את משרד המסחר והתעשייה לספק אבקת חלב לתינוקות עד גיל שנה בכמות שתאפשר מתן חצי ליטר חלב ביום (1.5 ק"ג אבקת חלב בחודש לתינוק). עוד נאמר, כי יש לדאוג לכך שלכל ילד מגיל שנה ועד 18 יוקצב חצי ליטר חלב ביום, שיוחל פיקוח מלא על הרפתות ועל חלב ומוצריו, ושתיושם תוכנית "כוס חלב במעברות, שיכוני עולים ושכבות סוציאליות נחשלות". כן קראו משתתפי הכינוס לטיפול נרחב יותר בנשים הרות, להקמת בתי הבראה לילדים ולהגברת שיתוף הפעולה בין שירותי הרפואה לשירותים האחרים (רווחה, חינוך) ביישובי העולים.

על פי הדיווח התייחס ד"ר רויטלר מירושלים לתזונה בימי הצנע, ואמר כי "מפתיע הדבר שילדים רבים נמצאים במצב בריאות תקין בהשוואה עם מצב התזונה בארצות אחרות", זאת "על אף שלא ידוע אם המוצרים הנמכרים בשוק מכילים את הקאלוריות הדרושות". רויטלר ציין שבדק "לפני שנתיים 1,300 ילדים במעברות, ובהשוואה למצב כיום לא חל שינוי לרעה ואף נראית התקדמות גדולה". אולם הוא הדגיש כי ייתכן ומדובר רק "בתיקון המצב הקטסטרופלי ששרר אז" (עם תחילת העלייה ההמונית).

אף שכיום סופרים קלוריות במטרה לצמצם צריכת מזון, יש דברים שאינם משתנים וגם לאחר 60 שנה (וחיסול המעברות), יש עדיין ילדים רעבים בישראל.

דברים אינם משתנים? 32 שנה לאחר כינוס רופאי הילדים המדובר, בלילה שבין ה-3 ל-4 בדצמבר 1984, התחולל בעיר בופאל שבהודו האסון התעשייתי החמור ביותר בתולדות האנושות עד אז: דליפת עשרות טונות של גז רעיל הביאה למותם המיידי של אלפי בני אדם, ולפגיעות חמורות במאות אלפים נוספים. כתב "הארץ" יהודה אריאל דיווח לאחר ימים ספורים כי "תקלה במפעל כימי בעכו עלולה לגרום מוות טוטאלי בקוטר 20 ק"מ". לפי הכתבה ולדברי יו"ר איגוד ערים לאיכות הסביבה, "אין ציוד ולא קיימת כל התארגנות למניעת אסון המוני במקרה של תקלה רצינית במפעלי 'פרוטרום' שמדרום לעיר". היום, לאחר 28 שנים, אפשר לקוות שדברים השתנו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ