סכנה, טיפשות

אורי בר יוסף
אורי בר יוסף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורי בר יוסף
אורי בר יוסף

זה היה לפני פחות מחודשיים וחצי. ראש הממשלה נשא נאום דרמטי באו"ם על האיום האיראני. בשיאו שלף את השרטוט שבמרכזו ציור של פצצה וקו אדום על צווארה, המסמן את הרגע שבו יהיה כפסע בינה לבין פצצה גרעינית. זה היה שיאו של מאמץ ישראלי אדיר, שעד היום לא ברור מה היה בו אמת ומה בלוף, לגייס את אומות העולם, בראש ובראשונה ארה"ב ומדינות מערב אירופה, לפעול בטרם יהיה מאוחר מדי.

לאורך כל השנה האחרונה הבהיר לנו בנימין נתניהו עד כמה האיום האיראני חמור. בנאום בכינוס איפא"ק בתחילת מארס הוא השווה בין תחינת יהודי ארה"ב לנשיא רוזוולט להפציץ את מתקני ההשמדה באושוויץ, לבין מאמצי ישראל לשכנע את הקהילה הבינלאומית בצורך לפעול נגד איראן לפני שיהיה מאוחר מדי, והבטיח ש"כראש ממשלת ישראל, לעולם לא אתן לעמי לחיות תחת צל של השמדה". לנתניהו אכן היה ברור שישראל לא תוכל לפעול לבדה. בראיון חגיגי ל"ישראל היום" ערב חג הפסח אמר: "היום מי שרוצה להנהיג את מדינת ישראל לנוכח המצב והאיומים, חייב להיות מסוגל לפעול בצורה נמרצת ואפקטיבית בזירה הבינלאומית".

הוא לא היה לבד בעניין הזה. בין אם תמכו בפעולה ישראלית מיידית ובין אם ראו במהלך כזה משום מוצא אחרון, כל השרים שהיו שותפים לתהליך קבלת ההחלטות, ובראשם אהוד ברק, ראו בפצצה האיראנית סכנה חמורה, איום קיומי. וכולם ראו בגיוס תמיכה בינלאומית - לשם הקמת קואליציה שתחסל את תשתית הגרעין האיראנית בכוח, או כדי להדק את משטר הסנקציות על איראן, או כדי להשיג תמיכה וסיוע לישראל אם תלך למלחמה לבדה - משום תנאי הכרחי להצלחה.

אין לפקפק בכנותם של נתניהו ושריו. הם באמת רואים בפצצה איראנית איום קיומי על ישראל, ואפשר בהחלט להבין מדוע, ובוודאי שאפשר להצדיק את שאיפתם להשיג תמיכה בינלאומית איתנה ויעילה ככל האפשר כדי לנטרל את הסכנה. אבל דווקא מסיבה זו אפשר וצריך להטיל ספק בשיקול דעתם. כי שורת המהלכים המפוקפקים שנקטו בעקבות החלטת האו"ם בעניין המדינה הפלסטינית, מכרסמת בנכס החשוב ביותר העומד לרשות ישראל בההתמודדות עם האיום הקיומי הנשקף מאיראן.

לא ברור מה הניע את נתניהו ושריו להחליט על חבילת הסנקציות נגד הפלסטינים. האם היתה כאן הערכת יתר שגויה של סובלנותה של הקהילה הבינלאומית כלפי המדיניות הישראלית (שנתפשת, גם על ידי ידידותינו הטובות ביותר, כמחבלת בסיכויי השלום), או שמא המדובר ב"תגובה ציונית הולמת", המיועדת להראות שאיננו מתקפלים לנוכח לחץ חיצוני. ואולי מדובר בכלל ב"אפקט נפתלי בנט", כלומר החשש של נתניהו ואנשיו שבלי תגובה כוחנית הם עלולים לאבד קולות בבחירות המתקרבות לימין הפנאטי, שחלקו עדיין נמצא מחוץ לרשימת "הליכוד ביתנו".

יהיו אשר יהיו השיקולים - דבר אחד הפרשה האחרונה מוכיחה היטב: נתניהו ושריו אינם מסוגלים להבדיל בין עיקר לטפל, בין מה שבאמת עלול להוות איום קיומי על מדינת ישראל לבין הפגנת כוח מטופשת שבינה לבין הבטחת ביטחון המדינה אין דבר וחצי דבר. כי גם כאשר נתניהו אינו נושא נאומים מרטיטי לב המשווים בין איראן של מחמוד אחמדיניג'אד לגרמניה של אדולף היטלר, השעון ממשיך לתקתק, הצנטריפוגות ממשיכות להסתובב וטהראן ממשיכה להתקדם אל הפצצה.

מדיניות המקרבת סנקציות על ישראל לא מעודדת את הידוק הסנקציות על איראן, ובידוד דיפלומטי של ירושלים מקשה עוד יותר על גיבוש קואליציה אפקטיבית נגד טהראן. אם נתניהו אכן מתכוון לצאת למלחמה נגד איראן באביב, אחרי הבחירות, כפי שמרמזים לנו מקורביו, מדוע הוא לא עושה כל שניתן כדי לגייס את התמיכה הבינלאומית שהוא עצמו רואה בה משום תנאי הכרחי להצלחת המלחמה? מדוע הוא מתגרה באומות העולם דווקא כאשר הוא מתקרב לרגע הגורלי ביותר מאז החליט דוד בן גוריון על הקמת המדינה?

לא משנה אם מדובר בטעות בשיקול דעת, בתגובה אינסטינקטיבית או בשיקול פוליטי ציני, ההחלטות האחרונות שהחליט, בגיבוי שרי התשיעייה, פוגעות פגיעה חמורה בביטחון מדינת ישראל. על כך כבר אמר המדינאי הצרפתי טליראן: "זה גרוע מפשע. זו טיפשות".

פרופ' בר-יוסף מלמד במחלקה ליחסים בינלאומיים באוניברסיטת חיפה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ