התוכנית המשיחית של נפתלי בנט

שאול אריאלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שאול אריאלי

נפתלי בנט, אם לשאול את הדימוי ממירון בנבנישתי, הוא הצבר הלבן החדש. נטוע עם שתי רגליו על אדמת הגדה הכבושה, זו שאינה שייכת לו מבחינה קניינית ומשפטית; עיוור מבחינה מוסרית למאות הכפרים הפלסטינים הנמצאים בשטח B ומתפרנסים מאדמותיהם הנמצאות בשטח C - הצבר הלבן החדש המכיר תפיסה אחת שאין בילתה, חד-מימדית ופלקטית, והיא שהכוח בלבד מעצב את המציאות.

והנה, הסקרים האחרונים המצביעים על התחזקות גוש הימין ואף על נדידת קולות מהליכוד לבית היהודי, מעידים כי יש בין מצביעי "המחנה הלאומי" כאלה הסבורים כי תפישתו המדינית של נתניהו אינה מנותקת דיה מהמציאות האזורית והעולמית, וכי יש להרחיק הלאה אל המשיחיות הכוחנית של תוכנית בנט. לשיטת אותם מצביעים פוטנציאליים, לא די בסירובו של נתניהו לראות בירה פלסטינית במזרח ירושלים ובהתעקשותו על סיפוח גושי ההתיישבות ללא חילופי שטחים, כתנאי להקמתה של מדינה פלסטינית מפורזת, אלא נדרשת גם האשליה כי סיפוח 60% משטחי הגדה (שטחי C) יביאו "הרגעה" לסכסוך הישראלי-פלסטיני.

אותו בנט טוען כי תוכניתו מעניקה לישראל שלושה יתרונות. האמנם?

היתרון הראשון, גורס בנט, הוא הענקת אזרחות ישראלית ל-50 אלף הפלסטינים שבשטחי C שתביא ל"חיזוק מעמדנו הבינלאומי על ידי ניטרול מוחלט של טיעון 'האפרטהייד'". נדמה כי התגובה העולמית החריפה והגורפת לקידום הליכי התכנון לבנייה בהתנחלויות, בתגובה להכרה הבינלאומית בפלסטין כמדינה משקיפה, נעלמה ממנו.זאת ועוד, נראה כעת יותר מתמיד, כי שכרון הכוח בטענתו ש"העולם לא יכיר בריבונותנו... (אך) העולם יתרגל לכך עם השנים", עלול להתגלות כמה שינציח לגמרי את ישראל בעמדת "המצורעת" העולמית.

יתרון שני, לשיטת יו"ר הבית היהודי, יתבטא בכך שהסיפוח ייצור "תנאי שטח יציבים ובני-קיימא עשרות שנים קדימה". איך אפשר ליישב טענה זאת עם העובדות בשטח - לא ברור. שטחי A ו-B משתרעים על לא פחות מ- 43 "גושים" פלסטינים ו -121 כפרים פלסטינים נפרדים. היכן הפלסטינים יבנו בתים לילדיהם ויפתחו את כלכלתם במשך "עשרות שנים"? כיצד ניתן יהיה למנוע מהפלסטינים לצאת מהשטח הבנוי של כפריהם בשטח בי ולעבד את אדמתם בשטח C שסופחה לישראל בשם "ההרגעה"?; באם בנט מבקש למנוע זאת על ידי הקמת גדר סביבם, הרי שמדובר בכ-1,800 קילומטרים, פי שלושה מגדר הביטחון הבנויה, שעלתה עד כה 11 מיליארד שקלים, ובאם הוא מתכוון להציב מולם את חיילי צה"ל ומג"ב, הרי שמדובר בגיוס מילואים כללי.

יתרון שלישי ו"מוחץ" של תוכניתו, מעיד בנט, "הוא במעשיותה", ומציע "אוטונומיה מלאה עם רצף תחבורתי בשטחים שבשליטת הרשות הפלסטינית... בהשקעה חד-פעמית של מאות מיליוני דולרים". בכדי ש"הבנטוסטנים" (כינוי למדינות החסות במשטר האפרטהייד בדרום אפריקה) הפלסטינים ייהנו מרציפות מידתית, יהיה על ישראל לבנות כ-150 גשרים/מנהרות, ובכדי שהם לא יפריעו לרציפות הישראלית, נצטרך להציב הרבה יותר ממאות המחסומים והחסימות שביתרו את הגדה עד לא מכבר. והכל, בעלות הקמה של מיליארדי דולרים ותחזוקה שנתית המוערכת בסכומים בני שבע ספרות. 

יתרה מכך, התייחסותו של בנט לרצועת עזה, שנותרה ככלל מחוץ לתוכנית כי היא "מסתפחת בהדרגה למצרים...", כלשונו, מעידה על עיוורון מדיני מוחלט. יותר משהיא מסתפחת, היא הרי גוררת את מצרים והעולם הערבי לתמיכה בה ולהחרפת יחסיהם עם ישראל. התעלמות זו הופכת את החמאס בהכרח לנציגו של העם הפלסטיני ושל הפליטים, מהם מבקש בנט למנוע מלשוב לאותה "אוטונומיה" בגדה.

זוהי תוכנית משיחית שכל כולה מושתתת על התפיסה כי "עם לבדד ישכון", וכי הזכות של עם ישראל על ארץ ישראל גוברת על כל זכות אחרת. לא רק שגישה זאת אינה ישימה מבחינה מעשית, אלא שהיא תחייב את שעבוד רוב משאביה של מדינת ישראל לטובת ההתנחלויות. התפיסה כי כוח הוא הדבר היחיד המעצב את המציאות, ובאם הוא ייטה לרעתנו, לישראל ישנה תמיד את "ברירת שמשון" – היא אינה תפיסה שכדאי או ראוי לישראל להתקיים לאורה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ