העיקר הבריאות? באמת?

רחל אייל
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
רחל אייל

חלפו כמעט עשרים שנה מאז החלת חוק ביטוח בריאות ממלכתי, החוק החשוב ביותר כיום במערכת הבריאות, ותמונת המצב עגומה לגמרי. הרפואה הציבורית על סף קריסה, הפערים במצב הבריאות של תושבי ישראל הולכים וגדלים, ומחריפה מגמת ההפרטה של שירותי בריאות. ערכי "הצדק והשוויון" שעליהם הושתת החוק אינם מיושמים הלכה למעשה בישראל של 2012. המספר הרב של עמותות וארגוני חולים שצצים חדשות לבקרים ומבקשים לאגד את החולים ולדאוג לצורכיהם, מעיד על הפער הרחב שנפער בין הצורך לדאוג לבריאות האזרחים, לבין הפעילות המתבצעת כדי לענות על צורך זה.

באחרונה ציין יו"ר ההסתדרות הרפואית בישראל (הר"י), ד"ר ליאוניד אידלמן, כי אם לשפוט לפי המעשים, מערכת הבריאות אינה בראש סדר העדיפות של הפוליטיקאי הישראלי המצוי, שאצלו הביטוי "העיקר הבריאות" הוא מס שפתיים בלבד. אכן, מתמיה למדי שאף על פי שבריאות היא צורך אוניוורסלי חוצה מגזרים ודתות, היא אינה "מככבת" בסדר היום של מצעי המפלגות, ורבים נרתעים מלהוביל את המאבק לשיפור בתחום.

מדוע אם כן נושאים כמו ביטחון, חינוך ושוויון בנטל הכלכלי נמצאים בלב הקונסנזוס, בעוד ששירותי הבריאות ונגישותם לאזרחי ישראל נעדרים מהשיח בבית הנבחרים? אין עוררין על כך שביטחון המדינה הוא קריטי להבטחת המשך קיומנו, אך האם אין הדבר נכון גם לגבי בריאותנו? מדוע גם הציבור מגלה עניין מועט בבריאות? הרושם הוא שכדי לקדם את סדר היום בתחום הבריאות בישראל דרוש מנהיג, "מישהו לרוץ אתו", המסוגל לשים את הבריאות על מפת הצרכים של אזרחי ישראל, ולהוביל את המאבק לטיפול במערכת הבריאות כהתחייבות ארוכת טווח.

העשייה הפוליטית בכנסת האחרונה מעלה שאלות קשות בכל הנוגע לעיסוק של נבחרי הציבור במצב מערכת הבריאות בישראל. כמה חברי כנסת הובילו את שדולת הבריאות בכנסת, אך מכיוון שאלה הם חברי כנסת מהאופוזיציה, יכולת ההשפעה שלהם קטנה יחסית. כיום, נושא הבריאות איננו בחזית הפעילות של המפלגות החברתיות, ואף מפלגות "רווחה", שחרתו על דגלן דאגה לציבור, לא פעלו לקידום התחום באופן שניתן היה לצפות מהן. אף על פי שידוע כי כיום הציבור מייחס חשיבות לנושאי הבריאות, במובן הפרלמנטרי והלאומי ה"בריאות" כסוגיה כמעט ואיננה מטופלת באופן עקבי ויסודי. הדבר בא לידי ביטוי גם במצעי המפלגות השונות - שחלקן אף הפליאו לעשות ולא הזכירו כלל שבכוונתן לפעול לקידום הבריאות בישראל.

הפער בין צורכי הבריאות ובין הפעילות הנעשית כדי לספקם הוא בלתי סביר: כל זמן שהבריאות לא נמצאת בלב העשייה החברתית, לא יהיה ניתן לקדם ולייסד בישראל מערכת בריאות חזקה הדואגת לאזרחיה. האזרחים מצפים, כי נבחרי הציבור ידאגו לשלומם לא רק בהקשר של המלחמה הבאה אלא גם בהקשר של בריאותם הבסיסית והיומיומית. מי שמתחייב לקדם סדר יום חברתי, צריך להבין שמדובר בעסקת חבילה: קידום הבריאות הוא חלק בלתי נפרד מהמטרה של השגת שוויון וצדק חברתי.

מאבק האחיות, המתנהל בימים אלו, הוא דוגמה נוספת, המשקפת את המגמה של חוסר עניין במערכת הבריאות בקרב נבחרי הציבור ומשרדי הממשלה השונים, בהם משרד האוצר ומשרד הבריאות. מאבק זה מצטרף למאבקם הממושך של הרופאים בישראל, שהותיר בקרב ציבור החולים צלקת עמוקה שטרם הספיקה להגליד. מאבק האחיות נהפך לצערי למשחק כוחני בין האוצר להסתדרות האחיות, המתנהל שוב על גב החולים. שוב החולים הם אלו שנאלצים לשלם מחיר כבד של פגיעה בזכויותיהם, כתוצאה מהמאבק של איגוד על תנאי העסקה. האחיות ממלאות תפקיד משמעותי במערכת הבריאות ובשרשרת הטיפול בחולים. האם נחוצים פגיעה אנושה ואף מותם של חולים כדי להעיר את נבחרי הציבור משנתם ולהניעם לפתור את בעיית האחיות, ולטפל טיפול שורש ברעות החולות של מערכת הבריאות בישראל? האגודה לזכויות החולה קוראת לכל הנוגעים בדבר לפעול בהקדם לפתרון הבעיה בצורה שתיטיב עם כל הצדדים, ולשוב באופן מיידי לפעילות סדירה.

הציבור חפץ במערכת בריאות טובה ומתקדמת. גם בישראל של 2012, מערכת הבריאות מתאפיינת בבעיות מורכבות הממתינות למענה הולם. האתגרים זקוקים למנהיגים, שייקחו על עצמם את האחריות ליישם הלכה למעשה את רוח החוק ומרכיביו. לפני שנראה שוב איך מצעי המפלגות הופכים ל"העתק-והדבק" של עקרונות עבר, איך שוב נעדר מהן תחום הבריאות - האגודה לזכויות החולה קוראת למפלגות השונות להציב את הבריאות בראש סדר היום החברתי. עם ישראל רוצה להיות בריא ולשם כך הוא זקוק למערכת בריאות איתנה.

הכותבת היא מנכ"לית האגודה לזכויות החולה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ