הילד המשותף של אבו מאזן וביבי

משה אלעד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה אלעד

בבנק המטרות של ישראל נגד אבו מאזן, בתגובה לצעד השדרוג באו"ם, ניתן למצוא עיכוב כספים, הקמת התנחלויות ואף סיפוח שטחים בגדה. אבל סנקציה אחת תתקשה ישראל להפעיל נגד ראש אש"ף, שכן לנתניהו ולאבו מאזן "ילד משותף" הנשמר כמעט בסוד – קוראים לו התיאום הביטחוני.

מחמוד עבאס מודאג מהתנהגות החמאס יותר מאשר מההתנחלות ב- E-1. תמונות הזוועה מיוני 2007, בהן נראה נציגו בעזה דחלאן נמלט ומותיר את פקודיו באש"ף להיטבח בידי האיסלאמיסטים הקיצונים, עלולות להיראות גם ברחבי הגדה. מאז סיום "עמוד ענן", כשצמרת החמאס בעזה מרחפת בין ענני האופוריה, ניסה עבאס לקרוא ל"פיוס" בין שני הפלגים היריבים. הראיס נתקל בתגובה קשוחה ומזלזלת מצד אנשי החמאס, תגובה של מי שחוו גילוח זקנים משפיל מצד קודמו ערפאת ב-96' ומתקשים לשכוח ולסלוח. גם עבאס יודע שכישלון 19 ניסיונות הפיוס של מצרים, סעודיה וקטאר אינו מקרי. זהו פיוס טרויאני. החמאס איננו מתכנן פיוס, הוא מתכנן השתלטות. כאשר אנשיו של עבאס מדברים על אינתיפאדה, הם רומזים להתקוממות אנטי ישראלית, אך בתוכם הם יודעים שזו תהיה התקוממות נגדם. בגדה יכנו את עליית החמאס – המשכו של "האביב הערבי".

נאומיהם החריפים בנוסח מחמוד אחמדינג'אד של ראשי החמאס חאלד משעל ואיסמעיל הניה, על הכחדת מדינת ישראל, לא היו צריכים להפתיע. הסכם ההבנות עם ישראל עיקֵר למעשה את ה"התנגדות" מתוך מצע התנועה ומאיים להפוך אותה לאש"ף ב'. חמאס שאיננו יורה, איננו מתחמש ואיננו מבריח, הוא חמאס אחר, התר אחר ערוצי פעילות חלופיים שישַמרו בכל זאת את יתרונו היחסי על אבו מאזן. החשש ברמאללה הוא, שכאשר תתפוגג שמחת פסטיבלי הניצחון ותיתם הרטוריקה המתלהמת ברצועה, יפנה החמאס למימוש יעדו הבא – ההשתלטות על הגדה המערבית. יעידו על כך המעצרים הנרחבים של פעילי התנועה בגדה.

עבאס גם יודע שהתמיכה הרחבה לה זכה באו"ם, לא תעמוד לו ביום פקודה בחברון ובשכם שכבר צבועות בירוק החמאסי. במפגני הכוחות האחרונים, הצליח אש"ף לגייס בקושי רב, ורק אחרי שיגור איומים, כ-1500 תומכים שחגגו את הכרזת "המדינה המשקיפה" בכיכר ברמאללה. לעומת זאת, החמאס שטף בהמוניו את הגדה בעקבות נאום משעל בעזה. חמשת הגדודים של הרשות הפלסטינית, שאומנו על ידי הגנרל דייטון האמריקאי, יוכלו לשמש לכל היותר כדחלילים, עת יחליט החמאס לחזור על סצינת יוני 2007 גם בגדה. במקרה כזה יוכלו עבאס, סאיב עריקאת וג'יבריל רג'וב, לסמוך רק על ישראל. הן ישראל והן עבאס נאלצים להסכים שדין רמאללה כדין נתב"ג, כלומר: השתלטות החמאס על בירת "המדינה המשקיפה", תאיים על נמל התעופה הלאומי של המדינה האמיתית.

מנגנוניו של מחמוד עבאס מקיימים שיתוף פעולה ביטחוני מעולה ותיאום יעיל ופורה, עם ישראל, אותה האשים מעל בימת האו"ם "בביצוע פשעי מלחמה". בפרפראזה על הפתגם הידוע מספר משלי, כנראה שעל כל פשעים יכסה חמאס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ