ההרכב והפרגוד

אמיר אורן
אמיר אורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר אורן
אמיר אורן

ברזיל, 2014. גמר אליפות העולם בכדורגל, ספרד נגד ארגנטינה. והנה, הפתעה: המאמן הספרדי מוציא מההרכב את צ'אבי, אינייסטה ושאר שחקני ברצלונה, בנימוק מדהים - בכל ימות השנה, בליגה ובגביע ובליגת האלופות, הם משחקים לצד גדול הדור, מסי. הוא מכיר אותם היטב, והם - אותו. לא יאה שיופיעו נגדו.

כך, בערך, נקבע איוש הרכב בית המשפט העליון לדיון בתחילת יולי בערעור המדינה על זיכוי אהוד אולמרט בשניים משלושת תיקיו. חמישה שופטים, שרובם אם לא כולם היו נכללים ברגיל בסגל להכרעה חשובה ומסקרנת כל כך, נופו ממנו, לא כולם בהתנדבות. הם אינם סומכים על עצמם, או שמישהו אינו סומך עליהם, שישפטו צדק. הניפוי עשוי להשפיע על התוצאה הסופית.

יש וניצחון, תיקו או הפסד נקבעים לפי תמהיל האיכויות של הצוותים (ההגנה והתביעה), התיק והשופטים. עניין אישי ולעתים גם אזורי. סניגורי משה קצב חתרו למיקום משפטו בירושלים, או בבאר שבע, הנחשבות סלחניות יותר - לראיה, אולמרט - ולא בתל אביב. הם היתממו וטענו כי הנאשם מתגורר בקרית מלאכי והעדים בירושלים. נשיאת בית המשפט העליון, דורית ביניש, לא התעצלה למדוד מרחקים והוכיחה שתל אביב קרובה יותר. במסוק, גנח עורך דין מתוסכל, בקו אוויר, אך לא בכביש. פרקליטי קצב טוענים עד היום שבירושלים היה זוכה ליחס יותר אולמרטי.

בחודש יולי דיווח ניר גונטז' בחדשות וואלה שאחד משלושת שופטי אולמרט, יעקב צבן, לא גילה לתביעה קשר חברי הדוק בין בנו, יחיל צבן, לבין דנה אולמרט - לא רק בתו של הנאשם, אלא אחת ממוטבות הנסיעות בראשונטורס. צבן-האב עידכן את ראש ההרכב, נשיאת בית המשפט המחוזי מוסיה ארד, אך הותיר בידיה את ההחלטה אם לדווח גם לתביעה. ארד שתקה. ייתכן שהתביעה היתה שוקלת ומבליגה אילו דווח לה פרט זה בתחילת המשפט, אלא שההתלבטות אם לבקש פסילה של צבן לא התקיימה כלל, מפני שארד כמסה את המידע.

עכשיו נסתר מן העין הרקע הממשי לאיוש הרכב העליון. דוברות בית המשפט הודיעה ש"חברי ההרכב נקבעו לפי הוותק. עם זאת, שופטים ותיקים מסוימים לא נכללו בהרכב המורחב עקב היכרות עם המעורבים בהליך, בין במסגרת מילוי תפקיד ובין על רקע אחר". שני ההסברים תמוהים. מה עניין תפקיד קודם, למשל פרקליטת המדינה או היועץ המשפטי לממשלה (לפי היגיון זה, צריך לפסול על סף העליון ממלאי תפקידים אלה ולוותר בכך על מאיר שמגר, אהרן ברק וביניש) ומהו אותו "רקע אחר" - חברות עם שופט מחוזי, שייפגע אם הכרעתו תתהפך בעליון?

הנשיא אשר גרוניס, מרכיב הנבחרת, הציב את עצמו בראשה. לפי ותק הכהונה, היו אמורים לשבת לצדו מרים נאור, עדנה ארבל, אליקים רובינשטיין וסלים ג'ובראן, אבל רק ג'ובראן שרד את מלאכת המרכבה. נפלו גם הבאים בתור, אסתר חיות וחנן מלצר. ההרכב הסופי כולל אמנם שני שופטים שהשמיעו בשבוע שעבר התבטאויות קשות נגד שחיתות ציבורית והפרת אמונים, אך ההרכב הבכיר נחשב מחמיר יותר. השורה התחתונה של אולמרט תיכתב בידי שורה עליונה נוחה, יחסית.

מנאור ועד מלצר, לא כל החמישה פסלו את עצמם. מישהו חסם את ארבל, שטיפלה כפרקליטת המדינה בהסתבכויות קודמות של אולמרט, אף שבסלחנות יותר מאשר בנוקשות. ב-2008 הסכימה לשמיעת עדותו המוקדמת של משה טלנסקי - אבל יחד עם ג'ובראן.

אם העליון חרד למראית פני הצדק, עליו לחדול להסתתר מאחורי פרגוד. ההחלטות על איוש ההרכב בשלב הבא ואולי האחרון של משפטי אולמרט משוועות לשקיפות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ