הצבעת ביבי, הצבעת חמאס

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים131

בנימין נתניהו זקוק לחמאס. נתניהו זקוק לחמאס נואשות. לולא היה החמאס קיים היה נתניהו צריך להמציא אותו. נתניהו זקוק נואשות לחמאס חזק כדי להימנע מתהליך מדיני, והוא עושה ככל יכולתו לחזק אותו. גם פעולותיו שנראות לכאורה מזיקות לחמאס משרתות אותו בטווח הארוך.

הרומן של נתניהו והחמאס התחיל כבר ב-1996. לולא החמאס, נתניהו לא היה נבחר לראשות הממשלה. חיסול "המהנדס" יחיא עיאש - החלטה של שמעון פרס שחרצה את גורלו הפוליטי - הביא לנקמה מצד החמאס והעלה גל טרור עקוב מדם ערב בחירות 1996. פיגועי טרור אצלנו מחזקים אוטומטית את הימין, במיוחד אם הם מתרחשים בקדנציה של ממשלת שמאל. וכך, למרות רצח יצחק רבין והאהדה למפלגת העבודה, הצליח החמאס, בסדרת פיגועים קטלנית, לזרוע בהלה וייאוש מתהליך אוסלו ולהעלות את נתניהו לשלטון.

הפרק הבא ברומן לא איחר להגיע. נתניהו, כראש ממשלה, הורה למוסד לחסל את חאלד משעל בעמאן. עד אז היה משעל דמות כמעט אנונימית. ניסיון החיסול הכושל, והצלתו של משעל בהוראת נתניהו, הפכו אותו מיד לסלב בינלאומי. אם היתה כאן כוונה לפגוע בחמאס, התוצאה היתה הפוכה.

יותר מזה, כדי לשחרר את אנשי המוסד הכלואים בירדן שיחרר נתניהו את מנהיג החמאס, השייח אחמד יאסין, מהכלא. לפרס כזה החמאס אפילו לא ציפה. בלי להתכוון לכך נוצר כאן מין צדק פואטי: החמאס העלה את נתניהו לשלטון, ונתניהו גמל לו בשדרוג מיידי של מנהיגיו משעל ויאסין.

בהתנתקות מרצועת עזה היה פוטנציאל לחיזוק הפתח והתהליך המדיני על חשבון החמאס. אבל ההתנתקות היתה מהלך חד-צדדי, שננקט ללא משא ומתן עם מחמוד עבאס. תמוה שגם כשישראל מוכנה לחזור לגבולות 1967 (בדרום) היא עושה זאת ללא כל דיאלוג, הסכמה וחיזוק הצד הפלסטיני המתון. בתנאים אלה אין פלא שהפתח נחלש והחמאס השתלט על רצועת עזה. תומכי החד-צדדיות אצלנו העלו את תומכי החד-צדדיות בצד הפלסטיני. סרבני הדיאלוג, משני הצדדים, יכלו לנשום לרווחה.

נתניהו שיחרר כאלף אסירי חמאס בעסקת שליט ובמבצע "עמוד ענן" העניק לארגון הישגים חסרי תקדים, כמו ירי על תל אביב ולגיטימציה בינלאומית. משעל, שכבר קיבל זריקת החיאה אחת מנתניהו ב-1997, קיבל ממנו סיוע נוסף לאחרונה, הוקם מהקרשים, הוחזר למרכז הבמה והורשה לראשונה בחייו לבקר בעזה.

ביקורו של משעל הלהיט את הרוחות בעזה ולא היה מתאפשר תחת שלטון ישראלי אחר. הוא לווה בנאומים מתלהמים, שביטאו אי השלמה עם קיומה של ישראל בגבולות כלשהם ובקריאות להשמדתה. משעל מילא את חלקו בברית הבלתי כתובה בין חמאס ונתניהו: אין על מה לדבר. נרטיב השואה חוזר.

החמאס זקוק לנתניהו. החמאס צריך להכיר תודה לראש הממשלה על שירותו המסור ועל החלשת יריבו המר, מחמוד עבאס - תהליך שיביא למסירת הגדה לחמאס על מגש של כסף. לו אנשי החמאס יכלו להשתתף בבחירות הקרובות בישראל, מן הסתם היו מצביעים הליכוד-ביתנו. שאר המפלגות מאיימות למוטט אותם, או לדבר עם יריביהם. רק נתניהו לא הכזיב. רק על נתניהו אפשר לסמוך. הצבעת ביבי, הצבעת חמאס.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ