מקור הריח הרע

רבקה פלדחי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רבקה פלדחי

אז למה בעצם הסכימה החוקרת פלדחי להשתתף בכנס עם נתניהו ומרקל, תוהה בני ציפר בכותרת מאמר שפורסם ביום שישי ("הארץ", 12.14). התשובה שעולה מהמאמר היא שעשיתי זאת כדי ליהנות מנסיעה, מלון פאר וארוחת חינם. ממאמרו אני מצטיירת כאדם חסר יושרה, המשתף פעולה עם השלטון, ולפי הציטוט בסיום - מדיף ריח רע. זהו רצח אופי. גם זה מותר בדמוקרטיה, בשני תנאים: כאשר יש לכך ביסוס עובדתי, וכאשר ניתנת לנידון הזדמנות להתגונן לפני ההוצאה להורג. אלא שציפר לא טרח לשאול אותי מדוע הסכמתי להשתתף בכנס, לא איפשר לי להתייחס להאשמות שטפל עלי, וגם לא טרח לבדוק את העובדות. הוא ירה תחילה ואחר כך המציא ממוחו הקודח את המטרה אותה שירטט, שאין שום קשר בינה לבין המציאות, והיא הטעיה מובהקת של הקוראים.

אילו היה עושה ציפר את העבודה שעיתונאי מתחיל עושה, היה מגלה שהאירוע שבו השתתפתי לא היה על נושא החופש האקדמי אלא על שיתוף פעולה מדעי. כל התיאור במאמר, לפיו יזם השלטון בישראל אירוע של ביקורת על המדינה כדי להוכיח את קיומה של אליטה בועטת ומחאה פעילה (ומכאן שהשתתפות באירוע היא שיתוף פעולה מגונה עם השלטון) הוא מגוחך וחסר שחר. ההיפך הוא הנכון: יש יסוד לחשוב שהזמנתי בוטלה על ידי ראש הממשלה מתוך פחד, שמא אשמיע ביקורת על ההתנהגות השלטונית בתחום המדעי.

כדי ליצור את הסתירה בין עמדותי לבין הסכמתי להשתתף באירוע, נאלץ ציפר לשנות את דעותי, ולהפוך אותי לבעלת עמדה פוליטית רדיקלית. האם מי שמתנגד להתנחלויות ולהמשך הכיבוש, ומביע הערכה ותמיכה בסרבני מצפון (לא קורא לסירוב) - הוא רדיקל? או שמא זו עמדה מתבקשת ממי שמחויב לערכים האוניוורסליים של שוויון, חירות וחופש המצפון. נכון שהימין בישראל מסמן כל מתנגד לכיבוש כרדיקל המוציא עצמו מחוץ למחנה, שאיננו נאמן למדינה וחייב סקילה. זה לא הופך את העמדה הזאת לנכונה או אפילו ללגיטימית.

אשר לחוסר היכולת לרסן נהתנות שהוא מייחס לי (הרצון ליהנות מנסיעה, מלון וארוחה) - נסעתי על חשבוני (טיסה ושהות), הודעתי שלא אשתתף בקבלת הפנים שנערכה למוזמנים ביום שלפני האירוע, ולא ידוע לי על שום ארוחה אחרת שבה הייתי אמורה להשתתף.

הסכמתי להשתתף בכנס, לאחר התלבטות, משום שהוזמנתי על ידי השגרירות הגרמנית בישראל מטעמה של ממשלת גרמניה. אני נהנית זה שנות דור משיתוף פעולה מדעי פורה עם חוקרים גרמנים, הממומן בחלקו הגדול על ידי קרנות גרמניות והממשלה הגרמנית. חשבתי שכאשר מתקיים אירוע שנושאו שיתוף פעולה מדעי בין שתי המדינות - נושא שיש לי מה לומר עליו - תהיה זו כפיות טובה שלא להיענות להזמנה. לא ידעתי בעת שהוזמנתי, שההזמנה טעונה אישור מראש הממשלה בנימין נתניהו. אילו ידעתי, לא הייתי מאשרת את השתתפותי.

ההתייחסות של ציפר אל האירוע כמשעשע ותיאורו אותו כמריטת זקנים בשל מחלוקת על ביצה שנולדה בשבת, מעידה על קוצר דעתו: מי שאינו מבין את המשמעויות וההשלכות של אירוע כזה על הדמוקרטיה, החופש האקדמי והחופש הביטוי בישראל - איננו יודע מה הוא סח ואיננו מבין את המציאות שבה הוא פועל.

לשיא מגיע ציפר בסוף מאמרו, שבו הוא חוזר וגוזר גזירה שווה ביני לבין נתניהו ומייחס לשנינו ריח רע. אכן, ריח רע מאוד נודף מן המאמר, אבל מקורו איננו בי.

פרופ' פלדחי היא ראש מרכז מינרבה למדעי הרוח באוניברסיטת תל אביב

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ