לאן נעלם השמאל

ערן ישיב
ערן ישיב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ערן ישיב
ערן ישיב

בעוד הכל עסוקים בבחינת גודלם בסקרים של שני הגושים - ימין-חרדים ומרכז-שמאל - משתכחות כמה עובדות דמוגרפיות קריטיות. העובדות הללו מעצבות את חיינו הפוליטיים בצורה מכרעת וכדאי להיות מודעים להן. להלן כמה נתונים שעשויים להסביר זאת:

ראשית, יש לזכור שבמהלך העשור האחרון חלה ירידה חדה בשיעור ההצבעה בבחירות לכנסת. עד 2003 שיעור ההצבעה נע סביב 80% ולא נפל מ-75%. בשלוש מערכות הבחירות האחרונות הוא ירד ב-15 נקודות ביחס לממוצע, ועמד על כ-65%. המשמעות היא, שכמעט 800 אלף בוחרים אינם מצביעים, בהשוואה לעבר.

שנית, האוכלוסייה הערבית סובלת מייצוג נמוך במיוחד - רק כ-310 אלף בני אדם הצביעו בבחירות 2009 למפלגות ערביות, מתוך כ-900 אלף ערבים בעלי זכות בחירה. שיעור ההצבעה אצל הערבים, כ-53%, נמוך אף מהשיעור הכללי.

לפי סקר חדש, בבחירות הקרובות צפוי שיעור ההצבעה להיות דומה. להמחשה, לו היו הן הערבים והן היהודים מצביעים בשיעור של 80%, ולו כל הערבים היו מצביעים למפלגות ערביות, היו בכנסת הבאה כ-21 ח"כים מהסיעות הערביות ולא 11 כצפוי לפי הסקרים.

שלישית, כדאי לשים לב לגודלו של הציבור היהודי-החילוני, שהוא המקור העיקרי לקולות שמקבל גוש המרכז-שמאל. במאמר שפירסמתי בעמודים אלה ("התחזית: אובמה וביבי", "הארץ" 12.10) טענתי שגוש זה נתון למשחק "סכום אפס" על כ-45 מנדטים. עבודה של הדמוגרף אליהו בן משה מנובמבר אשתקד, מראה שהציבור החילוני מהווה כ-41% מהאוכלוסייה היהודית, כ-2.5 מיליון בני אדם. שיעור זה מתאים ל-45 מנדטים מכלל המנדטים בקרב המפלגות הלא-ערביות.

התחזית לעתיד היא שעד שנת 2030, משקלם של החילונים יירד ל-35%. זאת, משום שממוצע הילודה אצל אשה חילונית צפוי לעמוד על 1.5-2 ילדים (כמו במערב אירופה), בעוד שאצל המסורתיות, הדתיות והחרדיות, הממוצע יהיה לעתים גבוה הרבה יותר משני ילדים - עד 4.3 אצל הדתיות ו-7.1 אצל החרדיות. אם יימשכו דפוסי ההצבעה הנוכחיים, גוש השמאל-מרכז יזכה ל-37-38 מנדטים בלבד בעתיד הלא רחוק.

כדי שלעמדות השמאל יהיה רוב בכנסת נדרשים שני שינויים משמעותיים, שלשניהם סבירות נמוכה: עלייה דרסטית בשיעור ההצבעה בקרב הערבים, ושינוי עמדות של חלק מהציבור הלא חילוני בקרב היהודים. למעשה, ייתכן שמצב השמאל אף יחמיר, אם המצב המדיני-הביטחוני והמצב הכלכלי-החברתי יניעו צעירים חילונים לעזוב את הארץ.

פרופ' ישיב הוא כלכלן וראש החוג למדיניות ציבורית באוניברסיטת תל אביב

האם השמאל בדרך להיעלם לחלוטין מהמפה הפוליטית?

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ