נתניהו בכיפה

אלוף בן
אלוף בן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים73
אלוף בן
אלוף בן

במערכת הבחירות הקודמת בנימין נתניהו הבטיח "שינוי", אבל אז הוא בא מהאופוזיציה ורצה לחזור לשלטון. עכשיו, כשהוא מבקש מהבוחרים עוד ארבע שנים בראשות הממשלה, סיסמת הקמפיין שלו צריכה להיות "אין שינוי", "לא רוצה שינוי", או סתם "נתניהו. סטטוס קוו".

ראש הממשלה נמנע מהעלאת ציפיות הבוחרים בשלב הנוכחי של המרוץ לכנסת ה-19. באתר הרשמי של הליכוד אין זכר למצע, להבטחות או לעמדות בעניין כלשהו. יש שם הנחיות למועמדים, טפסי הרשמה למתפקדים ופירוט של תוצאות הפריימריז. חיפוש המצע מהבחירות הקודמות מפנה לאתר האישי של נתניהו, ושם מצפה לגולשים הודעה ש"האתר בהקמה". לא בוער.

נתניהו לא צריך להצניע את הבטחותיו מ-2009; בדיקת מצע הליכוד מהבחירות הקודמות מעלה שהוא קיים לא מעט מהן. הוא אמר שיגייס את דעת הקהל הבינלאומית להחרפת הסנקציות נגד איראן ויכין את צה"ל לתקיפה, וקיים. אמר שיפעל להעלאת רמת החיים של הפלסטינים, והיא עלתה. דיבר נגד נסיגות חד-צדדיות, ולא נסוג. הבטיח שתלמידי ישראל יעלו לעשירייה הראשונה במבחנים הבינלאומיים, והציון השתפר. כתב שיטפל במשפחות הפשע, והן ירדו מסדר היום הציבורי.

הכישלונות נרשמו בסעיפים הכלכליים. נתניהו הבטיח להוריד את המע"מ, והעלה אותו. הבטיח רפורמה במינהל מקרקעי ישראל, ואכן ניסה להעביר אותה, אבל היוזמה נתקעה בדרך. דיבר על רפורמות אחרות ועל מהפכה בתשתיות, זה לא קרה. בראש המצע הקודם התנוססה הסיסמה "כלכלה חופשית עם רגישות חברתית", אבל הרגישות התעוררה רק כשרבבות צעדו ברחובות. והוא מסיים את הקדנציה עם גירעון גדול בתקציב, ועם זינוק בהוצאות הביטחון.

התגנבה לאוזניו השמועה שהכותל נמצא מעבר לקו הירוק צילום: מתוך דף הפייסבוק של בנימין נתניהו

מבקרי נתניהו מטילים עליו את האחריות לבידודה הבינלאומי של ישראל, בגלל התעקשותו לבנות בהתנחלויות והיעדרו של תהליך מדיני. אבל מלשכתו הדברים נראים אחרת. הוא נהנה תמיד להיראות כמי שעומד על שלו מול תקיפים וחזקים. לשיטתו, הגינויים בעולם להודעתו על קידום הבנייה בשטח E1 רק מחזקים אותו: הוא שומע את הצעקות וממשיך בשלו. איזה גבר. גם הדיבורים על ערעור הדמוקרטיה הישראלית וסתימת הפיות תחת שלטונו לא מפריעים לו. להיפך, נתניהו פונה לבוחרים שרוצים מדינה חזקה, ולא סובלים את השמאלנים שמותחים ביקורת על צה"ל.

בהעדר מצע או שלטי חוצות, כמו שיש למפלגות אחרות, הקמפיין של נתניהו מתנהל כרגע בדף הפייסבוק, שבו הוא מעלה בכל יום לרשת את תמונתו חבוש כיפה בהדלקת נרות חנוכה בכותל או עם חיילי צה"ל, או יושב לצד שרה בחידון התנ"ך, ואפילו איור של חנוכיה וסביבונים פרי עטו. "שמעתי בימים האחרונים שהפלסטינים אומרים שהכותל הוא שטח כבוש", סיפר נתניהו לחבריו בפייסבוק, לצד תמונתו עם חנוכייה בכותל המערבי, "אני רוצה לומר להם: הכותל הוא שלנו כבר 3,000 שנה, והוא ומדינת ישראל יישארו שלנו לעד". ההבטחה הזאת זכתה לכמעט 13 אלף לייקים בפחות מיממה.

מעניין שנתניהו שמע רק בימים האחרונים, שהכותל נמצא מעבר לקו הירוק. אולי סיפרו לו גם שבשיחות השלום בעשור שעבר, מנהיגי הפלסטינים הסכימו שהכותל והרובע היהודי יישארו בידי ישראל. אבל מה זה חשוב. עכשיו קמפיין, ובקמפיין צריך להבטיח ש"נשמור על ירושלים" ונחנך את ילדינו למסורת ישראל. זו התגובה לנפתלי בנט, שאומר את מה שנתניהו חושב בלי עכבות ובלי להתחשב במה שיגידו בעולם, ומאיים לגזול ממנו בוחרים. אז מוציאים מהמגירה את הכיפה השחורה ומראים למצביעים שגם נתניהו גר ב"בית היהודי". העיקר לצלוח את הבחירות במינימום סיכון, לקראת ארבע שנים נוספות של דריכה במקום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ