שמיר ב'

אבי שילון
אבי שילון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי שילון
אבי שילון

בהנחה שהסקרים מדייקים, גם בקדנציה הבאה יכהן בנימין נתניהו כראש ממשלה. מי שבוחן את הקדנציות שלו עד כה אינו יכול להתעלם מכך שבניגוד לדימויו הדמוני, הן מאופיינות דווקא בגישה זהירה. בעשרים השנים האחרונות, מאז 1992 ועד נובמבר 2012, נתניהו הוא ראש הממשלה היחיד שבתקופתו לא יצאה ישראל לאף מבצע צבאי יזום, למעט "עמוד ענן", שהיה אולי המבצע הכירורגי והמאופק ביותר של צה"ל. יתרה מכך: כמעט בכל פעם שפרץ ויכוח ציבורי בנוגע לעמדות שנויות במחלוקת - גיוס חרדים, המחאה החברתית, שחרור גלעד שליט, הארכת הדד ליין לאיראן וכיוצא בכך - נתניהו היה מוכן לסגת מעמדתו הבסיסית, או, למצער, להקים ועדה שתבחן את הסוגיה מחדש.

לכן אין הפתעה מרעישה בנכונותו להתגייס להציל את ערוץ 10 ברגע האחרון. גם אם נתניהו נהנה למתוח את עצבי עובדי הערוץ, וגם אם לפי תפישתו הכלכלית הערוץ אמור לפרנס את עצמו, הוא אינו שש לעימותים מיותרים. תומכיו יאמרו שכחסיד הדמוקרטיה האמריקאית הוא קשוב לדעת הקהל בנכונותו להתפשר. מבקריו יגרסו שהוא לחיץ. כך או כך, לנוכח זהירותו, עולה השאלה מדוע דווקא בכל הנוגע לבנייה בשטחים מוכן נתניהו להתעמת עם העולם המערבי ולהצית מהומה מדינית, שללא ספק אפשר היה לטפל בה אחרת.

קריאה בספרו "מקום תחת השמש" - מהמרתקים שכתב פוליטיקאי ישראלי - מעניקה פרספקטיבה להבנתו. "הציונות היא שם נרדף ליהדות", מבהיר נתניהו, "היא שם נרדף לשאיפתו של העם היהודי לחיות בארצו... באופן כללי אפשר לומר, לאחר למעלה מ-3,000 שנות היסטוריה יהודית, שרק יהודים שהמשיכו לערוג לירושלים נשארו יהודים. בלי הקשר האורגני הזה לציון, היהדות מאבדת את זהותה ובסופו של דבר נעלמת". לפי נתניהו, אם כן, מהות היהדות טמונה במאבק על ארץ ישראל. אחרת היא תיעלם.

מעניין לשים לב כי הוא מדבר, גם בספרו וגם בהודעותיו האחרונות בפייסבוק, על 3,000 שנות היסטוריה. רוב המנהיגים הציוניים נוהגים לציין 2,000 שנות געגועים לציון, כלומר מתייחסים לציונות כתום תקופת הגלות, על מכלול תופעותיה. אפשר גם לדבר על 4,000 שנים, לכאורה מאז תקופת אברהם אבינו והערכים המקראיים הבסיסיים. אולם נתניהו סופר 3,000 שנים. באומדן מעט גס הוא מתייחס להיסטוריה היהודית רק מאז שהעם הפך לריבון בארצו.

נתניהו אינו מקורי ביחסו לארץ ישראל, אך בניגוד לקודמיו בהנהגה הרוויזיוניסטית, לא ניתן למצוא אצלו כמעט שום היבט נוסף ביחס למשמעות הציונות והיהדות. זאב ז'בוטינסקי חתר ליצירת יהודי שייענה לכללי ההדר, והדגיש את הערכים הסוציאליים בתנ"ך. מנחם בגין הידק את היחס בין המסורת הדתית לציונות. נתניהו, לעומתם, זונח כמעט לחלוטין כל עיסוק בערכים נוספים, פרט למימוש הריבונות על ארץ ישראל. זו, כמדומה, גם הסיבה לכך שרק פעמיים העז נתניהו להחציף פנים אל העולם - כשפתח את מנהרות הכותל וכשנאבק על הבנייה בשטחים. פעולות שהן ביטוי למהות היהדות להבנתו. כמדינאי הוא מוכן לפשרות טקטיות, ולכן נעתר למשא ומתן לפי הסכמי אוסלו ולהקפאת הבנייה בשטחים, אולם כתמרון בלבד. לכן, אף שקשה להאמין שהוא אינו מבחין בהבדל שבין אבו מאזן לחמאס, שניהם דומים מבחינתו באיום שלהם לנגוס בריבונות על ארץ ישראל - כלומר לפגוע בלב הרעיון הציוני, זאת אומרת, בלב היהדות.

מהבחינה הזאת, למרות הביקורת שהוא ספג ממנו בערוב ימיו, ולמרות הבדלים עצומים באופיים, נתניהו, שאוהב היסטוריה ובקיא בה, ייזכר כממשיכו של יצחק שמיר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ