לא לפסול את הקול הערבי

אמנון בארי-סוליציאנו ומוחמד דראושה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמנון בארי-סוליציאנו ומוחמד דראושה

ועדת הבחירות המרכזית של הכנסת אמורה לדון היום בהצעה לפסול את המפלגות הערביות בל"ד ורע"מ-תע"ל. פסילה של מפלגות אלה תהיה מעשה איוולת. הדבר יגרום לירידה בשיעורי ההצבעה הנמוכים ממילא בקרב המיעוט הערבי, יחזק את הגורמים בחברה הערבית הקוראים לבדלנות ולהחרמת הבחירות ויעמיק את השסע, העמוק ממילא, בין יהודים לערבים בישראל.

השתתפות פוליטית של מיעוט בדמוקרטיה היא אינטרס כלל ישראלי. על הרוב היהודי לשמוע את קולות המיעוט הערבי ולשלב את האזרחים הערבים בשיח הפוליטי גם כשדעותיהם - כצפוי ביחסים בין רוב למיעוט - מאתגרות, אינן ערבות ואפילו צורמות לאוזן הרוב היהודי.

האזרחים הערבים מוכרחים להיות חלק בלתי נפרד מהדיון הציבורי בכל זירה שבה מתנהלים ענייני החברה הישראלית ובה נקבע עתידה. פסילה גורפת של המפלגות הערביות הגדולות תהיה למעשה ניסיון לייצר דמוקרטיה ליהודים בלבד. זה יהיה המשך ישיר לתהליך הדה-לגיטימציה של הציבור הערבי, שכבר עכשיו אינו מתמצה רק בהדרה מהמרחב הפוליטי אלא כולל גם ניסיונות חקיקה השואפים להפרדה ולהתניית זכויות אזרח בסיסיות במילוי חובות למדינה.

מה מנסים להשיג חברי הכנסת היהודים התומכים בפסילה כזאת? נראה, כי רובם היו רוצים לראות חברה, או מדינה, שאין בה ערבים. אך התוצאה שהם עתידים להשיג - אם ועדת הבחירות של הכנסת אכן תפסול את המפלגות הערביות האלה ואם בית המשפט העליון לא יהפוך את ההחלטה - אינה חברה בלי ערבים, אלא פרלמנט בלי מפלגות ערביות, בחברה שבה 20% מהאזרחים הם ערבים. בשורה התחתונה, נגיע למצב שבו מיעוט לאומי גדול אינו מיוצג בתהליכי קבלת ההחלטות ובשיח הפוליטי, ולו מספסלי האופוזיציה.

האם מישהו מעלה בדעתו, שאם רע"מ-תע"ל ובל"ד ייפסלו, מצביעיהן יהפכו את עורם ויצביעו למפלגות הציוניות? או שמא הפנטזיה היא, שהם יתמכו במפלגות שתמכו בפסילת המפלגות הערביות? אלה חלומות באספמיה: התוצאה של פסילה תהיה הימנעות מהצבעה, או בפשטות חרם בחירות, ובהיקפים גדולים מאי פעם. יותר מכך, פסילת המפלגות הערביות תוסיף תוקף לטיעונים של הזרמים בחברה הערבית הקוראים להחרמת הבחירות, ובראשם הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית ו"בני הכפר".

ההשתתפות בבחירות נמצאת בלב ויכוח סוער בחברה הערבית: המצדדים בהחרמה טוענים שהצבעה בבחירות מספקת עלה תאנה לדמוקרטיה הישראלית, והם תוקפים את חברי הכנסת הערבים על כך שהם משתתפים בדמוקרטיה פורמלית מלאכותית, שאינה משרתת כלל את המצביעים הערבים.

המפלגות הערביות מייצגות את רוב הציבור הערבי; הרוב הבוחר להשתתף בחברה הישראלית, כולל במעשה הפוליטי. זהו אותו רוב, אשר פסילת המפלגות הערביות תעביר לו מסר חד משמעי, שהוא אינו רצוי. פסילה תדחק אותו אל זרועות המיעוט המנותק, המובל על ידי זרמים בדלניים שאינם חפצים בחיים משותפים.

החברה הישראלית עלולה להיהפך לדמוקרטיה ליהודים בלבד. דמוקרטיה כזאת תהיה מבוססת על מערכת פוליטית המסוגלת להכיל רק את חברי קבוצת המיעוט המזדהים עם האתוס הציוני לגוניו, או לפחות מקבלים אותו. זאת תהיה מערכת פוליטית נכה, שכישלונה לתת ביטוי לקול של המיעוט ירוקן אותה מתוכן.

למרות העובדה, שבתודעה הציבורית הרחבה נחרטה פעילות של כמה מחברי המפלגות הערביות כמתריסה, מרגיזה ומאתגרת - קרוב לוודאי, שהרוב היהודי יתגעגע לאותם חברי כנסת, אם כלל הציבור הערבי יאולץ להבין שהזירה הפוליטית חדלה להיות רלוונטית בעבורו.

הכותבים הם מנהלים שותפים של ארגון יוזמות קרן אברהם, הפועל לשילוב ולשוויון בין יהודים לערבים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ