אכן, הצהרות ריקות

אריק בכר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אריק בכר

ברפואה, בעריכת דין ובראיית חשבון, כמו במקצועות רבים אחרים, דרושה תקופת התנסות ממושכת קודם שהעוסקים בהם יכולים להתהדר בתואר "מומחה". אחד הגורמים המכשילים עיתונאים הוא העובדה, שרבים מהם שמים עצמם מומחים ללא הכשרה מספקת.

המאמר של פרופ' גבי וימן "איפה מועצת העיתונות" ("הארץ", 17.12) הוא דוגמה לכך. רק נבחר כנציג ציבור במועצה, טרם השתתף בישיבותיה, וכבר הוא יודע לצטט בהרחבה מהמבוא של תקנון מועצת העיתונות (שאכן תציין בשנה הבאה יובל להקמתה) וקובע כי לנוכח המשבר החריף העובר על תקשורת החדשות בישראל, ההבטחות הגלומות ברשימת המשימות של המועצה "נותרו הצהרות ריקות".

לצד תקנון המועצה הקובע את מטרותיה, התוצר המרכזי של מועצת העיתונות הוא תקנון האתיקה העיתונאית. לו נהג פרופ' וימן ברוח "נאה דורש, נאה מקיים", הוא היה ממלא את אחד הציוויים הראשונים שלו עצמו: בודק את העובדות טרם פרסום.

בשנתיים האחרונות הקדישה מועצת העיתונות חלק ניכר מדיוניה למשברים העוברים על התקשורת, בהיבטים הכלכליים והחוקיים המשפיעים על פעילותה. המועצה דרשה מהנוגעים בדבר לפתור את המשבר העובר על ערוץ 10, התגייסה כאשר חדשות ערוץ 2 נקלעו למשבר רגולטורי, הביעה דאגה לנוכח הסכנה הקיומית שעדיין מרחפת על עיתון "מעריב", ודרשה מהרשויות להסיר את ידיהן מעיתונאים חוקרים. היא פעלה כאשר פסקי דין מחמירים איימו לצנן את להט העיתונאים, ורק באחרונה השתתפה בהליך בבית המשפט העליון, שביצר את החיסיון העיתונאי.

נציגי המועצה סייעו לבטל, או לפחות למתן, יוזמות חקיקה שנועדו להצר את צעדי העיתונות. בישיבת המליאה האחרונה אף הוקם צוות מעקב לבחינת צעדים אפשריים לסיוע לעיתונות במשבר, תוך כדי בחינה של מגוון אמצעי העזרה הננקטים ברחבי העולם הדמוקרטי. כן, פרופ' וימן, אפילו על יוזמת נשיא צרפת לשעבר ניקולא סרקוזי שמענו במועצה.

כל זה נעשה לצד צוות מקביל, הפועל במסגרת "ארגון העיתונאים בישראל", שהוקם רק באחרונה, הצטרף למועצת העיתונות וכבר מייצג רבים מהעוסקים במלאכה. הם, כמו נציגי המועצה, פוגשים חברי כנסת בחיפוש פתרונות למצב סבוך מאין כמותו.

נשיאת מועצת העיתונות, השופטת בדימוס דליה דורנר - שלאור פסיקותיה בבית המשפט העליון יש מקום לסברה שהיא שמעה לא פחות מווימן על חשיבותה של תקשורת חופשית - זועקת את זעקת המצוקה של העיתונות מעל כל במה אפשרית. זה לא הפריע לפרופסור לתקשורת לכתוב במאמרו, כי "ניתן היה להשמיע קול, ולא רק הצהרתי, על הסכנות החמורות לדמוקרטיה".

איזה קול יש במקרה זה, אם לא הצהרתי? אולי ציפה החבר החדש במליאת המועצה להסתערות חמושה על משרד ראש הממשלה? הרי ברור, כי הסמכות של מועצת העיתונות - גוף וולונטרי, בלא כל מעמד סטטוטורי (וטוב שכך) - היא בעיקרה הצהרתית.

כחוקר ותיק של תחום התקשורת, האם אין פרופ' וימן מבין את האיזון העדין הנדרש כאשר עיתונות עצמאית באה להתחנן על חייה בפני הרשויות שאותן היא אמורה לבקר?

"איפה מועצת העיתונות?" - שואלת הכותרת למאמר. אנחנו יושבים ברחוב קפלן 12 בתל אביב, בסמוך מאוד למקום שבו תתכנס מליאת המועצה בעוד שבועיים. פרופ' וימן מוזמן, כמו עמיתיו, לבוא ולהציל את העיתונות.

הכותב הוא מזכ"ל מועצת העיתונות ושימש במשך עשרות שנים במגוון תפקידים בעיתונות הישראלית והזרה

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ