כהנא חי. ועוד איך

נועה אסטרייכר
נועה אסטרייכר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נועה אסטרייכר
נועה אסטרייכר

בנימוקים לפסילת רשימת הרב מאיר כהנא מהתמודדות בבחירות 1988 קבע בית המשפט העליון בראשות מאיר שמגר, כי "ליבוי היצרים השיטתי על יסוד לאומי-אתני המביא איבה ומדנים ומעמיק תהום, קריאה לשלילה אלימה של זכויות, לביזוי שיטתי ומכוון של חלקי אוכלוסייה מוגדרים, המאובחנים לפי יסוד לאומי-אתני, ולהשפלתם באופן הדומה להחריד לגרועות שבדוגמאות בהן התנסה העם היהודי - כל אלה די בהם... כדי לבסס את המסקנה בדבר ההסתה לגזענות... הקיצוניות שבהצגת הנושאים ובמעשים המתלווים אליהם והעיוות החמור של אופיה של המדינה ושל משטרה הנובעים מכך, כל אלה מקנים למטרות ולמעשים את החומרה המפליגה, שדי בה כדי לבסס החלטתה של ועדת הבחירות המרכזית".

ב-1988 כהנא כבר הכיר את הכנסת מבפנים: בבחירות 1984 הצליח להתגבר על פסילה דומה באמצעות ערעור לאותו בית משפט ממש, וכיהן כחבר כנסת יחיד מטעם סיעתו. בכהונתו הראשונה והאחרונה נתקל כהנא בהתנגדות קשה במוסד שאליו כה שאף לחדור: ח"כים נהגו לצאת מהמליאה בעת נאומיו, היועץ המשפטי לממשלה פנה לוועדת הכנסת בדרישה להגביל את צעדיו, חסינותו הפרלמנטרית הוסרה, ונמנעה ממנו גישה חופשית למקומות שבהם היתה סכנה שיסית ויחולל מהומה.

הוועד המנהל של רשות השידור קבע, כי ראיונות, ציטוטים או הצהרות מפי כהנא ייבדקו, "במטרה להבטיח שכלי התקשורת הממלכתיים לא ישמשו במה להסתה נגד אזרחים ולהצהרות הפוגעות במדינת ישראל והמנוגדות לעקרונות מגילת העצמאות, ויותרו לשידור רק ידיעות בעלות ערך חדשותי מובהק ואשר אינן פוגעות בעקרונות אלה".

באוקטובר 1985 אף יוחד יום שידורים מיוחד בגלי צה"ל "למאבק בגזענות ובכהניזם", לצד תדריך מיוחד למפקדים, שהתייחס בשלילה לכהנא ותנועתו, לנוכח "הסכמה עם מוסדות המדינה ועם הרוב המכריע בחברה כי המסרים של כהנא הם גזעניים". השינוי המשמעותי ביותר הגיע בדמות סעיף 7 א' לחוק יסוד: הכנסת, המונע התמודדות בבחירות של סיעות ואנשים אשר במטרותיהם, דבריהם או מעשיהם יש אחד מאלה: שלילת האופי הדמוקרטי של המדינה, והסתה לגזענות. לסעיף זה היה משקל רב בפסילת כהנא ורשימתו בבחירות 1988. מה אמר כהנא שקומם עליו כל כך את השלטונות? הנה כמה דוגמאות:

"הסרטן שאוכל אותנו הוא הערבים של מדינת ישראל"; "לא ליברליזם, דמוקרטיה או השקפה מתקדמת כביכול יקבעו מה טוב או רע לנו"; "שום ערבי לא יתקבל ללימודים אוניברסיטאיים אלא אם כן יישבע אמונים למדינה היהודית"; "ככל שיתרבו הערבים ויגיעו לאזורים יהודיים, בה במידה יגדל מספרם של הפשעים בכלל, והפשעים המיניים בפרט, נגד היהודים"; "מי ייתן סוף סוף טיפול הורמונלי לדיכוי היצר הלאומיני של העבריין הערבי הלאומיני?"; לאחר הפיגוע בקו 405 ב-1989 אמר כהנא על ההרוגים: "מי רצח אותם?... השמאלנים האלה... הממשלה הזו". על התבטאויות מסוג זה נענש כהנא באיסור על השתתפותו בבחירות לכנסת.

25 שנים לאחר מכן, בבחירות 2013, יתמודדו ברשימת "הליכוד-ביתנו" בנימין נתניהו ("שמיר צדק, הערבים הם אותם ערבים והים הוא אותו ים"; בניכוי החרדים והערבים מצבנו מצוין), אביגדור ליברמן ("ארגוני השמאל הם סייעני טרור נטו"; "בשביל חלק משרי אירופה, השמדת ישראל מובנת מאליה"), גלעד ארדן ("ערוצים ערביים משדרים דברי הסתה וידיעות שקריות ומסיתים את ערביי ישראל"), דני דנון ("נראה שהוקמה מדינת אויב של מסתננים בתוך מדינת ישראל. הגיע הזמן להכריז מלחמה על אותה מדינת מסתננים ולהציב יעד אחד שחייבים לעמוד בו - גירוש עכשיו"), ומירי רגב ("הסודאנים הם סרטן בגוף שלנו"; חס וחלילה לא השוויתי את הסודאנים לבני אדם).

בזמן שבו אלה הם הנציגים הבולטים של המפלגה הגדולה ובעלת הסבירות הגבוהה ביותר לנצח בבחירות, מה הטעם בפסילת קמפיין כמו זה של מיכאל בן-ארי ותנועת "עוצמה לישראל"? הרי בן-ארי - שאמר בראיון "לא רק אני מייצג את הרב כהנא, הוא מיוצג היום על ידי הרבה מאוד אנשים בכל מקום, בכנסת ומחוץ לה" - הוא רק סימן זעיר לנסיגת ישראל לאחור. פיסת עץ צפה על פני המים, מסמנת את המקום שבו הספינה שקעה. ואין מציל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ