דימיטרי שומסקי

אמנם, ועדת הבחירות המרכזית פסלה את מועמדותה של ח"כ חנין זועבי בבחירות לכנסת ה-19, אבל בצד זאת היא החליטה לאפשר לרשימות הערביות בל"ד ורע"ם-תע"ל להתמודד. השילוב הזה של שתי ההחלטות עשוי לנעום לאותם ישראלים שהדימוי העצמי של ישראל כמדינה דמוקרטית יקר ללבם. הנה כי כן, יאמרו אותם ישראלים לעצמם, בעוד שנפסלה המועמדות של חברת כנסת סוררת אחת, הרי שכלל הגופים הפוליטיים המייצגים את הציבור הערבי בישראל הוכשרו גם הוכשרו.

ואולם בל נשלה את עצמנו: פסילת מועמדותה של ח"כ זועבי מסמלת ניסיון להשתקה גורפת של קול המיעוט הלאומי הערבי-הפלסטיני בישראל בכללותו. יש להניח, כי לנוכח הדיכוי הלאומי של העם הפלסטיני בגדה המערבית וברצועת עזה, רוב רובם של הפלסטינים מקרב אזרחי ישראל חשים כי גם הכבוד הלאומי שלהם נרמס מדי יום ביומו. אלא, שמאז ניסיון המרי האזרחי באוקטובר 2000, שעלה להם בקורבנות בנפש, אין מעיזים הפלסטינים אזרחי ישראל להוציא אל הפועל מחאה אזרחית מאורגנת נגד המשך השיעבוד הלאומי של בני עמם מעבר לקו הירוק.

את קול המחאה הזאת בדיוק מבטאת חברת הכנסת זועבי באומץ ובנחישות יוצאים מגדר הרגיל. היא עושה זאת כמעט לבדה. כל פעילותם של חברי הכנסת הערבים האחרים גם יחד אינה שקולה לפעילותה של חברת כנסת בודדה זו.

על פי החשיבה הקולוניאליסטית, המאפיינת חלקים גדולים מההנהגה הישראלית, מוטב להם לפלסטינים הישראלים להכיר תודה לריבון הישראלי היהודי על עצם אזרחותם הישראלית, להמעיט בעיסוק ה"לאומני הקיצוני" בגורל הפלסטינים בגדה וברצועה, ולהתמקד בתיקוני הביוב והאינסטלציה בכפרים הערביים בתקציב שניאותה להקצות להם מדינת הלאום היהודית הנדיבה. לו טרחו אותם גורמים ישראלים לקרוא את הכתבים הלאומיים של פינסקר, הרצל, נורדאו או אחד העם - שהקריאה לשיקום כבודו הלאומי של העם היהודי המדוכא בגלות עוברת בהם כחוט השני - כי אז אולי היו מבינים שאי אפשר לתבוע מבני מיעוט לאומי מושפל שלא להילחם נגד השפלתם הלאומית. לו היו אלה שעומדים מאחורי ניסיון החיסול הציבורי הממוקד של חברת הכנסת זועבי מכירים את ההיסטוריה הקרובה ביותר של התנועה הציונית, כי אז אולי היו מסוגלים לראות בהשתתפותה של הח"כית האמיצה במשט המחאה נגד כליאתם המחניקה של בני עמה בעזה, מעשה של גבורה לאומית; אקט השקול, במובן העמוק, למחאתם של ציוני ברית המועצות בשנות ה-70 של המאה הקודמת נגד כליאתם של היהודים הסובייטיים מאחורי מסך הברזל.

ואולם ההנהגה הישראלית הנוכחית, שלעמדותיה היה ייצוג נכבד בוועדה שפסלה את מועמדותה של חברת הכנסת זועבי, איננה מעוניינת לזכור את מורשת העבר של הציונות כתנועת שחרור לאומי של עם מדוכא ומושפל. אדרבה, היא בועטת מדי יום ביומו במורשת זאת, ומבקשת להנחיל תחתיה לדורות הבאים של הישראלים מורשת שונה בתכלית - מורשת הלאומנות האדנותית של עם מדכא ומשפיל.

אין זה יאה לו, לבן רוב לאומי מדכא, להשיא עצות לבני מיעוט לאומי מדוכא. ואולם, כחוקר תנועה לאומית של הנרדף מבין העמים, וכבן למיעוט לאומי נרדף בארץ המוצא אשר חש מדי יום על בשרו השפלה על רקע לאומי מהי, ארשה לעצמי לומר אך זאת לחברי הכנסת הערבים הפלסטינים:

אם יחליט, חלילה, בית המשפט העליון להצטרף לחבורת הבועטים במורשת הציונות המקורית כתנועת המיעוט הלאומי המדוכא, ויכשיר את פסילתה הפסולה של חברת הכנסת חנין זועבי, מן הראוי שכל חברי הכנסת הערבים מכל המפלגות הישראליות יסירו את מועמדותם לכנסת ה-19. נקי מהייצוג של המיעוט הלאומי הפלסטיני, כמבוקשו של הימין הלאומני-הקולוניאליסטי היהודי הנוכחי, ישקף בית הנבחרים הישראלי נאמנה את מגמתה העקבית של ישראל של שנות האלפיים להידמות ברוחה יותר ויותר למדינות אתנוצנטריות אנטישמיות של מזרח אירופה ומרכזה במאה הקודמת. אולי דמיון מזעזע זה יהיה בו כדי להעיר מתרדמתם את אותם היהודים הישראלים שערכי הציונות כתנועת העם הנרדף עדיין יקרים ללבם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ