צה"ל, נתניהו והמלחמה הבאה

אמיר אורן
אמיר אורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר אורן
אמיר אורן

אם מותר ללמוד ממבצע "עמוד ענן" בעזה לקח כללי, צה"ל חזר להעדיף את האש האווירית על התמרון הקרקעי והוסיף לכך עוד העדפה - של ההפתעה על פני המוכנות. אם מבצעים כאלה יימשכו ימים מעטים בלבד והציבור האזרחי יסבול מעט ובאיפוק, זהו מתכון להישגים צבאיים חוסכי נפגעים בקרב הלוחמים; אלא שבהקשר המדיני, הקובע, התוצאה הפוכה. ישראל אינה מרוויחה זמן, אלא לווה אותו בריבית דריבית, כי במעלה ציר הזמן אורב עולם עויין יותר ויותר למדיניותו של בנימין נתניהו.

המהלומה שפתחה את "עמוד ענן" נועדה לעריפת החמאס. הותקף המפקד הצבאי של הארגון, אחמד ג'עברי, שהיה זמין ונטול סביבה אזרחית מגוננת. בה במידה ולאותה תכלית אפשר היה לנסות ולפגוע באחד מארבעה-חמישה בכירים אחרים בחמאס. דקות מעטות לאחר הפגיעה בג'עברי הותקפה הזרוע האסטרטגית של החמאס והג'יהאד האיסלאמי - טילי הפאג'ר.

לחיל האוויר כושר ייחודי לתכנן (על בסיס מודיעין, תורת לחימה ואימונים) ולממש את תכנוניו בתוך שעות מעטות, לפעמים אף פחות משעה, מרגע קבלת ההחלטה בידי שרים ותרגומה לפקודה בשרשרת קצרה של רמטכ"ל-מפקד החיל-מחלקת המבצעים-טייסות. המכונה הצבאית האחרת מסורבלת מדי לניצול הזדמנויות חולפות.

ההפתעה מצריכה ניתוק של המבצע מרעשי רקע מסגירים. לכן אין להצמידו לפיגוע ראווה, שהכל צופים תגובה ישראלית עליו ושמגביר בצד השני את הכוננות. לניתוק זה מחיר תעמולתי - קושי בשכנוע אזרחי ישראל ומדינות העולם בצדקת ההתנפלות על המנהיגים ואמצעי-הלחימה, לכאורה ללא התגרות קודמת, בסמיכות מיידית להתקפה.

מאפיין נוסף של אותו פתע-אווירי הוא עיכוב כל ההכנות הקרקעיות לשלב הבא של המערכה. גיוס מילואים, שינוע רכב קרב משוריין ופתיחת מחסני חירום אינם ניתנים להסתרה מוחלטת. בעיני האויב אלה סימנים מעידים; מוטב, אם כך, שיעניק פירוש מוטעה ושאנן להיעדרם.

בבניין הכוח הצבאי, ההכרעות התקציביות קשות: תוספת סוללות "כיפת ברזל" תבוא בהכרח על חשבון מערכות מבצעיות או לוגיסטיות אחרות. בהפעלתו, התוצאה היא הקרבת המוכנות הקרקעית של יחידות מילואים שטרם הסירו חלודה, ופגיעה בגמישותם של מערכים שונים, בתנועתם על הרצף שצה"ל מכנה שח"ם - שגרה, חירום, מלחמה. מה שניתן לעשות לפני הפתיחה באש, קירוב הכלים וליטוש הכוחות, נדחה לשריקת הפתיחה האווירית, כדי לא לחשוף את הכוונה. זהו ההבדל הבולט בין דגמי המלחמות בששת הימים ויום הכיפורים - שלושה שבועות לשיקום הכשירות, לעומת אלתורי החיפזון אל החזיתות (בדגם שלישי, של לבנון 1982, מתכוננים, יוזמים, בוחרים בעיתוי - ונכשלים).

ההחלטה המודעת ב"עמוד ענן" היתה לתקוף מהאוויר תחילה - ובמקביל, באין מבחין, לפרוס סוללות יירוט המגנות על בסיסי האוויר, תשתיות חיוניות ורק במקום שלישי ריכוזי אוכלוסייה - ולהוציא לדרך את היכולת היבשתית רק לאחר הפתיחה באש. לכן נחשפו לעין כל הליקויים המובנים ביכולת זו. העיקר, שסבב האלימות יהיה קצר - מה שתלוי בנכונות מדינית לחדול ממנו - ושהסבב הבא יגיע מאוחר ככל האפשר.

בעייתם של נתניהו ושותפיו הרעיוניים היא, שלנגד עיניהם מואס בהם העולם ובראשו אמריקה. הולך ופוחת הדור שסלח לישראל על שגיונותיה. ככל שיתאחר בוא המלחמה, יגבר קוצר הרוח העולמי כלפי סרבנות ישראלית לשלום תמורת שטחים. שום הברקה צבאית לא תחפה על מגמה מחריפה, בלתי הפיכה, זו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ