ימין ושמאל? רק חול וחול

גדעון לוי
גדעון לוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גדעון לוי
גדעון לוי

שערורייה: נפתלי בנט אמר שיסרב לפנות "יהודי מביתו". בוגי יעלון "מזועזע", בנימין נתניהו מחמיר פניו ואומר שסרבנים לא יכהנו בממשלתו, בנט כבר חזר בו, משה פייגלין כבר נזף בו - והכותרות הראשיות חגגו. איש לא מעלה בדעתו לפנות ולו יהודי אחד, רק בונים עוד ועוד - אבל גם התבטאות לא רלוונטית בעליל של אחד, בנט, מעוררת כאן מגה-סקנדל.

כי כזאת היא מערכת הבחירות המעמיקה הזאת: עוסקת בנושאי היסוד, מעלה רעיונות חדשניים, מאווררת אידיאולוגיות, מתמודדת עם הבעיות האמיתיות. תענוג. ראש הממשלה, בעצת יועץ הבחירות האמריקאי שלו, בונה (ומתגרה) על הנייר; שלי יחימוביץ' עומדת בראש מפלגת נישה למען עובדי קבלן; יאיר לפיד פונה בייאושו לנשק יום הדין של אביו (שנאת החרדים); ח"כ חדש מטעם העבודה נשבע אמונים לנתניהו; רב מזרחי-חרדי עושה עיניים לשיינקין; מגיש טלוויזיה רוסי-ימני עומד בראש "הישראלים"; ח"כית-מוקיונית ממפלגת השלטון מחוללת עם דגל; ח"כית ערבייה מצוינת נפסלת מלהתמודד מבלי שאיש נזעק להגנתה.

התוצאות ידועות מראש. העניינים היחידים שנותרו פתוחים במערכת הבחירות הזאת הם אלו: האם יצליחו קטי שטרית (מקום 38, הליכוד-ביתנו), יוסי יונה (מקום 20, העבודה), שולי מועלם (מקום 12, הבית היהודי), אורית זוארץ (מקום 10, התנועה), קארין אלהרר (מקום 10, יש עתיד), עיסאוי פריג' (מקום 5, מרצ), יוחנן פלסנר (מקום 3, קדימה), וברוך מרזל (מקום 3, עוצמה לישראל), לכהן בכנסת. איזה מתח.

מצרים, השכנה הנבערת, נאבקת באומץ לב ובנחישות על דיוקנה האזרחי והדמוקרטי. שם יוצאים ההמונים לרחוב על חוקה. כאן אין לא חוקה, לא המונים ולא רחוב. רק קניונים. תארו לעצמכם שמפלגות הימין והדת יציעו חוקת הלכה לישראל. האגודה לזכויות האזרח תפרסם עצומה עם חתימות של שני תריסרים של חתני פרסי ישראל; קומץ נושאי לפידים, גם הם כשני תריסרים, יפגינו בגן הוורדים; "הארץ" יפרסם מאמר מערכת חריף - וזהו. חוקת ההלכה היתה נחקקת, איש לא היה עוצר בעדה. הדמוקרטיה היחידה, אתם יודעים.

אמריקה הלכה לבחור בין שתי דרכים ברורות, ואמרה את דברה בנחרצות. באירופה בוחרים בין ימין לשמאל, לא "בין ביבי לשלי". וכאן השאלה היחידה היא אם "בנט", שמעטים יודעים מה שם מפלגתו ומיהו מספר 2 שלה, יעלה בעוד שני מנדטים, או לא. איש לא יכול להסביר מה עושה פייגלין בליכוד, אלעזר שטרן בתנועה, נחמן שי בעבודה, ג'ודוקה אלמוני ביש עתיד. ימין ושמאל? רק חול וחול. החול שנזרה בעיני המצביעים, שמא יעלה מישהו בדעתו להתמודד עם השאלות האמיתיות, ואלו גורליות מאוד.

כזאת היא מערכת הבחירות המשמימה ביותר שהיתה כאן מעולם, כזאת היא מערכת התעתוע הגדולה של ישראל. זו הסתיימה לפני שהחלה: העניין האחרון שעוד התעורר בה, גווע עם סגירת הרשימות. איפה ימי העגבניות הסוערים בגן סאקר, מי היה מאמין שנתגעגע אליהם.

אבל לא מדובר רק בשעמום בר חלוף. בישראל מתקיימת מערכת יעילה ומסוכנת של הרדמה, טשטוש, הדחקה והכחשה, שמולידה חוסר קשר מוחלט למציאות, הפנימית והבינלאומית. היא מתקיימת בחסות הפוליטיקאים והתקשורת בכל ימות השנה, אבל ימי הבחירות הם שעת הכושר הגדולה להתנער ממנה, כי אז מדובר בחולי של ממש. הדמוקרטיה מתערערת, התקשורת גוועת, המשק מעוות, היחס למהגרים מחפיר, פתרון שתי המדינות נופח את נשמתו, הרשות הפלסטינית קורסת, איראן מתגרענת, העולם הערבי תוסס, המערב מתחיל סוף סוף להתעורר נגד הכיבוש - וכאן עוסקים בשאלה האם רס"ן בנט יפנה יהודי מביתו - או לא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ