ביבי כאליבי

קובי ניב
קובי ניב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קובי ניב
קובי ניב

נתניהו טוב ליהודים. בטח שהוא טוב ליהודים שבעדו, כך לפחות הם סמוכים ובטוחים. אבל לא פחות, ואולי אף יותר מכך, הוא טוב ליהודים שנגדו. כי בעצם קיומו כראש הממשלה הוא מספק להם, לנו, לכל המתנגדים לו לכאורה, את האשם האולטימטיבי בכל צרותינו, מדאובינו ומררותינו. בכך פוטר אותנו "נתניהו" מכל אשמה, אחריות וצורך לעשות משהו, חוץ מלנוד בראשנו, לצקצק בלשוננו את רינת "אוף, הנתניהו הזה, תראו לאן הוא מוביל אותנו", ולקנח ביין משובח וגבינת עזים.

ואל ייפלא אפוא הדבר בעיניכם שאין בעצם שום אופוזיציה או אלטרנטיבה לנתניהו. אין כאלו כי אין צורך בהן. נתניהו עושה, או ליתר דיוק - משחק, נהדר את שני התפקידים, הן של דמות-האב הגואל והן של הדמון המגעיל, שבת אחים גם יחד. בעבור בוחריו הוא דמות המנהיג הנערץ המצעיד את עם ישראל אל הניצחון המיוחל בים, ביבשה, באוויר, בחלל ובכדורסל. ואילו בעבור מתנגדיו הוא דמוי-השטן השנוא המוליך אותנו, מובל ביד ליברמן-חמלניצקי מצד החתן וביד שרה המכשפה מצד הכלה, אל עברי פי פחת.

כי הנה מה טוב ומה נעים, וגם טעים, ידנו האחת אוחזת בשלח היין והשנייה בחרב הגבינה, להסיר מעצמנו כל אחריות לאסון המתרחש לנגד עינינו ולתלות הכל באיש האחד והיחיד והמיוחד הזה - נתניהו, נתניהו, זה הכל נתניהו.

אבל האומנם? האם באמת עד שבא עלינו נתניהו היה כאן הכל סבבה, ורק ביבי הנבזה חירבש לנו את כל הטוב והיפה שהיינו? האם היתה פה אי-פעם ממשלה שלא הקימה התנחלויות? האם היתה, או יש עכשיו פה, איזושהי מפלגה שהיתה או תהיה בשלטון, המציעה לקבל את היוזמה הסעודית? האם יש כאן מנהיג או מפלגה המכירים בעצם קיומה של הנכבה הפלסטינית, שלא לדבר על אחריותנו לה? האם יש או היו פה אי-פעם מנהיג, מנהיגה, מפלג או מפלגה המציעים פתרון אחר לפלסטינים בעזה מלבד לכלוא אותם שם, כיוזמת שלום כמובן, ולהפציץ אותם מדי פעם כדי לאלפם בינה ושקט? הרי רק לפני שבוע וחצי האשים ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, הנחשב במחוזותינו למתון ושפוי, את ראש הממשלה הנוכחי ברכרוכיות יתר, שכן נתניהו הרג ב"עמוד ענן" רק מאה פלסטינים, בעוד הוא הרג ב"עופרת יצוקה" יותר מאלף.

וכל הממשלות הקודמות כן שילמו קיצבה ראויה לזקנים וניצולי שואה? ומפלגות אחרות, יש להן פתרונות אחרים לסוגיית העובדים הזרים? ומערכות הבריאות והחינוך היו למרמס רק עכשיו? והם לא כולם בעד הפרטה? והם לא כולם בעד להפציץ את איראן, אם וכאשר?

נתניהו הוא אפוא לא הפתרון, כתקוות אוהדיו, והוא גם לא הבעיה, כאשליית מתנגדיו. נתניהו הוא בסך הכל שלב נוסף ובלתי נמנע בתהליכים העוברים על החברה הישראלית בעשרות השנים האחרונות, כולם באחריותנו שלנו, של כולנו. זה לא נתניהו שהוביל אותנו לאן שהמדינה הזאת הולכת. זה אנחנו שהובלנו את המדינה הזאת לידי נתניהו שמוליך אותה בדרך שהתווינו לו אנחנו, כולנו, כן, כן, גם אתה שם, למזוג לך עוד יין, אחי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ