ידיד ישראל

משה ארנס
משה ארנס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה ארנס
משה ארנס

ישראל איבדה ידיד גדול בשבוע שעבר, עם מותו של דניאל "דני" אינווי, הסנאטור הדמוקרטי הבכיר ביותר בסנאט האמריקאי. במהלך חייו היה אינווי הסנאטור הבכיר ביותר, יושב ראש הסנאט בהעדר סגן הנשיא, והשלישי בתור, אחרי סגן הנשיא ויו"ר בית הנבחרים, לשמש כנשיא. במשך שנים רבות היה אינווי הידיד הטוב ביותר של ישראל בקונגרס.

אינווי היה גיבור במלוא מובן המלה, וסיפור הצלחה אמריקאי מיוחד במינו. הוא נולד בהוואי למשפחה ממוצא יפני. בעת מלחמת העולם השנייה, כשאמריקאים ממוצא יפני נעקרו מבתיהם ונשלחו למחנות מעצר, התנדב לשרת בגדוד 442. הגדוד הורכב מאמריקאים ממוצא יפני, שהיו נחושים בדעתם להוכיח את נאמנותם לארה"ב במלחמה שבה היא הותקפה בידי יפן.

יחידת NISEI ("ניסיי" - דור שני ליוצאי יפן), כפי שכונתה, התפרסמה באומץ לב של חייליה וקיבלה עיטורים רבים יותר מכל יחידה דומה בצבא האמריקאי. אינווי, שהועלה לדרגת קצונה בשדה הקרב, קיבל כמה אותות הצטיינות על גבורה בקרב, כולל מדליית הכבוד של הקונגרס - אות ההצטיינות הגבוה ביותר. הוא איבד זרוע בקרב, וניכר תמיד בשרוול הריק שהצמיד לחליפתו.

אחרי המלחמה נכנס אינווי לפוליטיקה בהוואי, ונבחר לייצג אותה בקונגרס האמריקאי לאחר שנהפכה למדינה ה-50 של ארה"ב ב-1959; בתחילה כחבר בית הנבחרים ואחר כך כסנאטור. בקריירה הפוליטית הארוכה שלו הצטיין בהזדמנויות רבות, והיה ידוע כאדם בעל יושרה ועקרונות נעלים. הוא האמין באידיאלים האמריקאיים ושירת אותם כמיטב יכולתו כחייל וכאזרח.

אינווי ראה בישראל מדינה המקדישה את עצמה לאותם אידיאלים. הוא, שהראה אומץ רב כל כך תחת אש, העריץ את ישראל ואת הישראלים בשל האומץ שהפגינו שוב ושוב כשהותקפו בידי אויבים שעלו עליהם פי כמה במספרם. הוא ראה בישראל בעלת ברית של ארה"ב, מדינה השותפה לאותם אידיאלים וערכים. אינווי לא ראה הבדל כלשהו בין האינטרסים האסטרטגיים של שתי המדינות; לדעתו הם היו זהים. נאמן להשקפתו זו הוא ניצל בקונגרס כל הזדמנות ליזום חקיקה שתסייע לישראל או לגייס תמיכה בחוקים למענה.

הוא היה הסנאטור הראשון שאתו ביקשתי להיפגש כשנשלחתי לארה"ב כשגריר ישראל, ואף יעצתי לשגרירים שבאו אחרי לעשות כמוני בהגיעם לוושינגטון. הוא היה הראשון שאליו היה כדאי לפנות כשנזקקים לעצה. יכולת לסמוך עליו שיעזור לך.

אינווי ביקר בישראל בכל הזדמנות. בתקופת מלחמת המפרץ הראשונה הוא היה כאן, וכשנשמעה האזעקה חבש את מסכת הגז שקיבל. לא היו לו נקיפות מצפון כלשהן בגלל ביקורים ביישובים שמעבר לקווי שביתת הנשק של 1949. הוא נלווה אלי בביקור באלפי מנשה, אחד היישובים הראשונים בשומרון.

הביקור האחרון שלו בישראל היה בינואר השנה. בכנס של תלמידי תיכון בירושלים אמר, בהתייחסו לאיום הגרעין האיראני: "התקפה איראנית על ישראל היא התקפה על ארצות הברית". הוא הוסיף: "בזמנים כאלה, כשיש מהפכות (בעולם הערבי), תודה לאל שיש לנו את ישראל".

אזרחי ישראל ויהודים בכל העולם איבדו ידיד גדול. לי היתה הזכות לקרוא לדני אינווי ידיד אישי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ