תקיפה באיראן רק תזיק

ראובן פדהצור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראובן פדהצור

"הזמן אינו פועל לטובת ישראל", מזהיר אדוארד דג'רג'יאן, שכיהן כשגריר ארצות הברית בסוריה ובישראל. לדבריו, "בשל עליונותכם הכלכלית והצבאית אתם יכולים אמנם לשמור בינתיים על הסטטוס קוו, אך בטווח הארוך, אני מאמין שאם לא תיפתר הבעיה הפלסטינית יהווה הדבר איום קיומי על הקונספט של מדינה יהודית ודמוקרטית".

כדאי להקשיב לדג'רג'יאן, ולו רק בגלל שבוושינגטון מטים אוזן לדבריו, ובשל הסיכוי שהמלצותיו והערכותיו יהיו הבסיס למדיניות המזרח תיכונית שיגבש הנשיא ברק אובמה בקדנציה השנייה שלו. כיום הוא עומד היום בראש מכון בייקר ביוסטון, הנחשב לבעל השפעה גדולה על המדיניות האמריקאית. הוא כיהן בתפקידים שונים, מאז ממשל קנדי בתחילת שנות ה-60 ועד ממשלו של הנשיא קלינטון. הוא נחשב למומחה בנושא המזרח התיכון ולפני שנתיים עמד בראש קבוצת עבודה שהכינה דו"ח שכותרתו "סוף המשחק הטריטוריאלי של הסכסוך הישראלי-פלסטיני".

דג'רג'יאן הגיע לביקור קצר בישראל, והשיחה אתו התקיימה לאחר שהשתתף בשולחן עגול במרכז לדיאלוג אסטרטגי במכללת נתניה. לפני כחודש הסתיימה בארה"ב עבודת מחקר שעסקה בתקיפה צבאית אפשרית של מתקני הגרעין באיראן. דג'רג'יאן היה אחד מ-36 החתומים על הדו"ח שמסכם את המחקר, תחת הכותרת: "שקילת היתרונות והעלויות של פעולה צבאית נגד איראן". שותפים לו בהכנת המסמך מומחים לאסטרטגיה, דיפלומטים, אנשי צבא וכמה סנטורים. בין השאר חתומים עליו זביגנייב בז'ז'ינסקי ששימש כיועץ לביטחון לאומי, ריצ'רד ארמיטאג', בעבר סגן שר החוץ האמריקאי, תומס פיקרינג ודן קרצר, שכיהנו כשגרירים בישראל, חבר בית הנבחרים לשעבר, לי המליטון, הגנרל אנתוני זיני ועוד רבים ומוערכים.

מהמחקר עולה, שאם תתקוף ארה"ב את איראן, תתעכב תוכנית הגרעין האיראנית בארבע שנים. לעומת זאת, אם תתקוף ישראל, יהיה עיכוב של בסך הכל שנתיים. כלומר, אפילו מתקפה מסיבית לא תחסל את יכולתה של איראן לייצר פצצה. מתקפה צבאית לא תוביל את האייתוללות באיראן לוותר על תוכניתם הגרעינית, קובעים החוקרים, להפך: הם יאיצו את פיתוח הנשק הגרעיני.

באשר להשלכות התקיפה הצבאית, לפי דג'רג'יאן אלה יהיו שליליות למדי. האיראנים יסגרו קרוב לוודאי את מיצרי הורמוז, וגם אם הצי האמריקאי יפתח אותם לאחר זמן, בינתיים יעלו מחירי הנפט בחדות, והכלכלה העולמית, הנמצאת ממילא במשבר, תיפגע עוד יותר. למלחמה במפרץ יהיה אפקט גלובלי. איראן גם תפגע בבעלות בריתה של ארה"ב באזור, כמו סעודיה וקטאר. היא תפעיל את החיזבאללה והחמאס נגד ישראל, ובסך הכל איראן יכולה לנקוט הרבה יוזמות מסוכנות כתגובה על תקיפה צבאית בשטחה.

כדיפלומט מנוסה הוא נמנע מלומר במפורש מה דעתו על תקיפה ישראלית באיראן, אך מדבריו ומניתוחיו עולה כי תקיפה כזאת אינה יכולה להשיג את היעד שישראל שואפת להשיגו, בעוד השלכותיה יהיו קשות ויפגעו באינטרסים של ארה"ב באזור.

דג'רג'יאן מפתיע כשהוא אומר שהוא דווקא מתקנא בישראל, שבה מתקיים דיון ציבורי ער בנושא התקיפה הצבאית באיראן. "אין אצלנו דיון פתוח ורציני על פעולה צבאית אמריקאית באיראן, למרות שזו תהיה אחת ההחלטות החשובות שהנשיא אובמה יקבל", הוא אומר. להערכתו, שנת 2013 היא השנה הקריטית במהלכה תתקבל ההחלטה. אחת המסקנות העולות מהמחקר היא, שאם תישאר איראן חברה באמנה למניעת הפצתו של הנשק הגרעיני (NPT) ותחליט לפנות לייצור בפועל של פצצה גרעינית, יידרשו לה כארבעה חודשים לייצר את החומר הבקיע הדרוש לכך, וזה פרק הזמן שיעמוד לרשות הנשיא האמריקאי במהלכה יהיה עליו להחליט אם לתקוף באיראן.

דג'רג'יאן מקווה שלא יהיה צורך בתקיפה, ולכן הוא תומך בהמשך המשא ומתן עם המשטר בטהראן. להערכתו, הסנקציות על איראן יעילות למדי, אך הוא ער לכך שסנקציות כשלעצמן אינן מדיניות. עם זאת, אם יתברר במהלך השנה הבאה שהמו"מ בשילוב הסנקציות אינם מובילים להחלטה איראנית לוותר על פיתוח הנשק הגרעיני, "זה עלול להוביל לשקול ברצינות מתקפה צבאית", כדבריו.

כמי שהיה שגריר בסוריה הוא עוקב בדאגה אחר המתרחש שם. לדבריו, המשטר הסורי חי באשליה שהוא מקורב לעם הסורי, אך למעשה הוא היה מנותק ממנו. האשליה של אסד היתה, שהאביב הערבי ידלג על ארצו. לא ברור איך ומתי תסתיים הלחימה המתחוללת עכשיו בסוריה, אך לדג'רג'יאן ברור כי בעתיד ישלטו בסוריה הסונים, המהווים 74% מהאוכלוסייה. הדבר גם יוביל לירידה בהשפעה האיראנית בעולם הערבי, שנשענת במידה רבה על שלטונו של אסד. גם ארגון החיזבאללה ייחלש, בהיותו חלק מהציר איראן-סוריה-חיזבאללה.

במרכז בייקר, שבראשו הוא עומד, מגבש דג'רג'יאן עם צוותו תוכנית לקידום התהליך המדיני בין ישראל לפלסטינים. כוונת הצוות הזה להציג לפני ממשל אובמה את הצעדים שאמורים להנחות את הממשל האמריקאי בעיצוב מדיניותו בסוגיית הסכסוך הישראלי-הפלסטיני. דג'רג'יאן מקווה שהנשיא יאמץ אותה ויעמיד למבחן את נכונותם של בנימין נתניהו ומחמוד עבאס לקדם את פתרון שתי המדינות, ששניהם הביעו את תמיכתם בו. לדעתו דרושה מעורבות רבה יותר של הממשל האמריקאי כדי לקדם את ההסדר בין ישראל לפלסטינים. "היעד המשותף לארה"ב ולישראל צריך להיות חיזוק כוחם של המתונים במזרח התיכון וניסיון להפחית את כוחם של הקיצונים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ