בנט הוא הדתי החדש

יגיל לוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יגיל לוי

"כרגע אנחנו נתפשים כמו מש"ק דת של ישראל. נתניהו לא סופר אותנו. לא בעניין בית המשפט העליון, לא בענייני הקפאה, לא בעניין מינויו של אהוד ברק כשר ביטחון" - כך הסביר נפתלי בנט את החלטתו להתמודד על ראשות "הבית היהודי" ולעצב אותה מחדש. לא לחינם בחר במטאפורה של מש"ק הדת. היא מייצגת את "הדתי הישן", זה שהשלים עם מעמדו השולי בצבא.

רס"ן במילואים בנט לעומת זאת, מייצג את "הדתי החדש", זה שההתנערות מדימוי מש"ק הדת המריצה אותו, ובשנות ה-80 וה-90 התגייס בביטחון עצמי רב ליחידות הקרביות ותפס מקום בולט בשדרות הפיקוד שלהן. לצד בנט דמויות נוספות המזוהות עם הדתי-הלוחם החדש, שהבולטות שבהן, אל"מ במילואים מוטי יוגב, ורס"ן במילואים יוני שטבון. הדור של בנט הצליח לחולל שינוי עמוק בצבא. עתה הוא עובר לשלב הבא של השינוי - כיבוש עמדה פוליטית.

"הבית הלאומי" בראשות בנט מנכס לעצמו את מפעל המכינות הדתיות וישיבות ההסדר בצבא, ולא עוד רק מזוהה עמו כבעבר. בנט נבחר להנהגה לאחר שעסק בגיוס מסיבי של תלמידי המכינות וישיבות ההסדר, וצירף אלפים מהם לשורות המפלגה. היה אפילו ניסיון להציב קלפיות בישיבות ההסדר בבחירות המקדימות. השילוב של נוכחות גבוהה של דתיים ביחידות השדה ובפיקוד ושל ייצוג פוליטי, מעצים באופן משמעותי את כושר המיקוח (שכבר קיים) של קבוצה זו מול הפיקוד הצבאי והדרג המדיני.

עד עתה הביאה עוצמת השפעתו של הדור של בנט להגבלת חופש הפעולה של הצבא ולעיצובו התרבותי באופן המחליש את זהותו החילונית. אלא שהשפעה היתה מוגבלת, כל עוד הבית היהודי-המפד"ל החדשה, גילתה, לטוב ולרע, מעורבות פסיבית בנעשה בצבא. הדרת נשים, איומים לסרב לפנות מתנחלים, שיתוף הפעולה של חיילים עם מתנחלים, השתלטות הרבנות הצבאית על חלק ממערך החינוך - כל אלה לא עוררו את הפוליטיקאים הדתיים למעורבות תומכת פעילה.

השינוי עשוי לבוא כעת, עם חילופי המשמרות בהנהגה הדתית-לאומית ופרישת הדור המתון יחסית בהנהגת זבולון אורלב, או זה של אפי איתם, קצין דעתן וחוזר בתשובה, אבל לא חלק מדור הכיפות הסרוגות שראה בצבא יעד להסתערות קבוצתית.

המגמה באה לידי ביטוי בדברים שנאמרו בראיון לניסים משעל בתוכנית "משעל חם" בערוץ 2. בנט הצהיר שם במפורש כי כחייל יסרב לבצע פקודה לפנות יהודי מביתו, גם במחיר של הליכה לכלא. הוא אמר בפשטות כי זו פקודה שאין ביכולתו לבצע. גם ההודעה המסתייגת שפירסם בהמשך אינה יכולה למחוק את הדברים: לראשונה, הטוען לייצוג הזהות הקולקטיבית של החייל הדתי תומך בסרבנות.

המשמעות היא כי כושר המיקוח של החיילים הדתיים בשאלה איזו משימה תוטל על הצבא, התעצם עוד יותר. אותו כושר מיקוח בא לידי ביטוי ברור ערב ההינתקות, כשהצבא הרחיק חלק ניכר ממגויסיו הדתיים ממוקדי הפינוי, ועוד יותר לאחריה, באופן שהביא את הצבא לדרוש מהדרג המדיני כי לא הוא יתמודד בעתיד עם פינויים של יישובים, כולל מאחזים בלתי חוקיים. אלא שעתה כבר אין מדובר רק במיקוח בתוך הצבא ובינו לבין רבני ההסדר, אלא נוספה חולייה חשובה בדמות אחת הסיעות הגדולות בכנסת, וככל הנראה שותפה לממשלה הבאה.

אין ספק, את דור הנכדים של מש"ק הדת כבר יִסְפרו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ