יחי המנהיג

ספי רכלבסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ספי רכלבסקי

העולם של משה פייגלין ונפתלי בנט נוצר בידי דוד בן גוריון. התתהפך עתה ההיסטוריה?

בבחירות הראשונות קיבלה מפא"י 46 מנדטים. אחדות העבודה ומפ"ם, שרצו יחדיו, 19. לתנועות הפועלים המרכזיות היה לבד רוב של 65. עם תנועות מרכז-שמאל אחרות כפרוגרסיבים, הרוב היה כ-75. רוב שחפץ שבן גוריון יעביר חוקה ברוח הכרזת העצמאות כמובטח בה; יפריד דת ממדינה כמקובל בכל התנועות הלאומיות-המודרניות שהציונות וההשכלה היוו חלק מהן; ויהפוך את "חינוך עובדים" ההומניסטי לחינוך לכל ילדי ישראל. בן גוריון, את ההפך הגמור עשה.

בסוד בחירת בן גוריון עמד ניתוחו הפוליטי. הימין לא נראה לו אז כיריב. את האיום ראה מתוך מחנהו, מהשמאל. רוב הנוער המגשים בפלמ"ח, בתנועות הנוער, בחינוך האידיאליסטי - הנוער שעל גבו הוקמה ישראל וקם שלטון המרכז-שמאל - לא היה של בן גוריון, אלא נהה אחר ההנהגה שמשמאלה לו. לכן פנה בן גוריון לרסק את מחנהו בסגירת "חינוך העובדים", פילוג יזום בקיבוצים, הסתה נגד "קיצוניותם" ופירוק הפלמ"ח.

את הקואליציה לא עם "חבריו" לשמאל עשה, אלא עם העולם הדתי שנראה לו כנוע. לעולם הזה, שנתפש כשוקע, בנה מערכת של אוטונומיה חינוכית ושלל פטורים. מאוטונומיה זו עלו פרחי הרוע המשיחיים והגזעניים שמאיימים לבלוע את ישראל.

האם בנימין נתניהו עומד עתה - מול איום נהיית הנוער אחרי בנט - לנהוג כבן גוריון ולרסק את שותפיו?

לא רק בן גוריון. בסקרים מתקבל העתק לבחירות 2003. לפני "קדימה" ובתוך ה"אין פרטנר" זכה אריאל שרון בליכוד ב-38 מנדטים. העבודה קיבלה 19, תנועות המרכז של לפיד האב ועמיר פרץ 18. לאחר הבחירות - שבמהלכן נראה שרון כמיימין עם "דין נצרים כתל אביב" - השליך את שותפיו הדתיים, פגע בבועה החרדית עם "שינוי" והקצבאות, ובבועת ההתנחלויות ביציאה מעזה. שרון לא הסביר את טעם השינוי לבד מבשיחות עם ראשי המתנחלים, שלהם נתנו ביטוי זאב חבר (זמביש) ואורי אריאל. שרון הבהיר למתנחלים שקרא והבין שלא הוא ששולחם, אלא הוא חמור בתוכניתם המשיחית, אך הם צריכים לדעת שגם חמור נותן זוגייה. הגם רגלי נתניהו בדרך לזוגייה?

אז זהו, שלא. נתניהו אינו בן גוריון ולא שרון. עולמו של נתניהו נמצא עם פייגלין, בנט והרב דב ליאור מנהיגם - שעליו אמר נתניהו שהוא הסיירת שמובילה את ישראל. גם היום, בריב הטקטי עם בנט, מלאים עלוני הליכוד לדתיים בשבחי פייגלין שהורשע בהמרדה ונידון למאסר, ושהסתתו לסירוב פקודה קיצונית מהבנטית.

גם בקדנציה הקודמת הושאר - טקטית, ליצירת אשליית מרכוז - האיחוד הלאומי מחוץ לקואליציה. אך בכל החקיקה האנטי-דמוקרטית הם היו לבו של השלטון. לא בכדי חמישה מבני ממשפחת נתניהו, ובראשם אביו ואחיו, קבעו בהתנתקות, שמדובר בפשע נגד האנושות וחובה לסרב.

המקשיב לתעמולת נתניהו מול בנט, מבין שהאיום העיקרי לדמוקרטיה אינו מצד בנט. ואין המדובר רק במכונת התעמולה למנהיג במאות מיליונים - שמחולקת בחינם למאות-אלפים במסווה של עיתון.

לנתניהו טיעון פשוט: העיקר זה "אויבנו". השילוש אחמדינג'אד-נסראללה-משעל צופה בבחירות. אם "מפלגת ראש הממשלה" תתחזק, מבחינת "אויבנו" ישראל תתחזק. אם תיחלש, ישראל תיחלש. והמשך הלוגיקה: אם תופל מפלגת ראש הממשלה, ישראל תופל.

כל הצבעה שלא לנתניהו היא, לפי טיעונו, בגידה בישראל. איפה הוא ואיפה בנט. כמה נאיבים יכולים להיות המשלים את עצמם שהתעמולה הפשיסטית תפנה באמת נגד המשיחיות - ולא תמשיך לשרתה בפועל.

יובל דיסקין דגלו ופתקו הלבן טועים. נתניהו צודק. כל פתק שיעמוד מולו יחליש. את הפשיזם בישראל יחליש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ