שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
סלמאן מצאלחה
סלמאן מצאלחה
סלמאן מצאלחה
סלמאן מצאלחה

כלי התקשורת אוהבים מערכות בחירות. כולם כאן רוצים להרגיש אמריקה, אבל בוחרים רק את הקליפה האמריקאית הנוצצת. על המהות איש לא ידבר. כולם אוהבים לדבר על צדק חברתי, כי זה מאוד אופנתי. איש לא אומר ממי וממה להפקיע ובמי ובמה להשקיע.

מדוע מוצאים עניין כאן בסיפור הריצה המשותפת של בנימין נתניהו ואביגדור ליברמן? הרי שניהם יושבים באותה קואליציה זה שנים ואיש לא יכול להצביע על שוני אידיאולוגי ביניהם. זאת ועוד, על תשתית "הליכוד-ביתנו" אפשר להקים עוד קומה ולצרף עוד בית - "הבית היהודי". שכן, מי יכול להצביע על הבדלים רציניים בין כל המפלגות האלו?

לא זאת אף זאת. בסוגיות כמו כיבוש, מלחמה, שלום, צדק לאומי ועוד זוטות "לא חשובות" כאלה, הרי שאין הבדל בין כל המפלגות הציוניות. על כך יעידו הקפיצות הלא אקרובטיות של ח"כים מפה לשם ומשם לפה. כל המקפצים למיניהם עושים זאת ביודעם שאין תהום פעורה בין המפלגות המתרוצצות בשטח. המעבר אינו דורש ויתור על עמדה חלילה, כל שנדרש מן הח"כ העובר ושב הוא צעד קליל. בחזקת, הושט הרגל ודרוך בה.

מנקודת מבטו של האזרח הערבי, האפרטהייד הישראלי העממי חוגג שעות נוספות בתקשורת. מכנסים מפלגות שונות תחת שם הקוד "מפלגות ערביות", במטרה להדיר ציבור שלם מהשיח הפוליטי הישראלי. בין השאר אפשר לראות ביטוי לכך במאמרו של ארי שביט ("בחירות של איוולת", "הארץ", 20.12). שביט מכריז במאמר כי "הישראלים מקבלים בימים אלה החלטה בלתי חוזרת להנציח את הכיבוש ולסיים את הציונות", וקובע: "חוץ מציפי לבני וזהבה גלאון איש אינו מדבר על כך. חוץ מהתנועה ומרצ איש אינו משמיע קול זעקה". במילון הפוליטי של שביט לא קיימות מפלגות ישראליות כשרות למהדרין כמו חד"ש ובל"ד, שנשבעות אמונים למדינת ישראל בכנסת ישראל. במילון שלו לא קיימים ח"כים ישראלים כשרים כמו דב חנין ואחמד טיבי. כך, אם כן, מתנהלות להן הבחירות ב"מדינת היהודים" של שביט ושות'.

ישנם גם את אלו שנמנים עם הזן הבזוי, שכל רצונו הוא להשתמש באזרחים הערבים כדי להחליף את שלטון הימין, ואחר כך לזרוק אותם. אלה נשמעים מצרים על כך שהערבים לא מתאחדים למפלגה ערבית אחת ומגדילים את הייצוג. ובכן, הנה סקופ: כמו היהודים, גם הערבים נחלקים בין שמאל לימין - הן פוליטי והן חברתי. כמו היהודים, גם בין הערבים יש חילונים, דתיים, מסורתיים וכו'. בקרב הערבים ישנן גם מקבילות מפלגתיות. הנה למשל, רשימת רע"ם-תע"ל היא המקבילה הערבית ל"בית היהודי". שכן, זוהי מפלגה איסלאמיסטית נטו, מפלגת "הבית המוסלמי", שאין בה שום זכר לערבים נוצרים או דרוזים, שלא לדבר על חילונים אמיתיים.

הטענה האומרת שהערבי שלא מצביע משול למי שמצביע לנתניהו, היא טענה שבאה מצד הזן הגזעני הבזוי. השאלה האמיתית היא, מדוע אזרח ערבי צריך להמליך עליו את תואמי-נתניהו? הרי, לא שמענו מאף מפלגה התחייבות לכך שיהיה ייצוג לאזרחים הערבים בממשלה, כל ממשלה שתקום. לא שמענו התחייבות כזאת מצד כל הטוענים להחליף את נתניהו. אם כן, בשביל מה להצביע? בשביל להיות גוש חוסם, בחזקת הערבי עשה את שלו, הערבי יכול ללכת?

כל ההתרוצצויות הפוליטיות והפרשנויות לא ישנו את התמונה. תחת שמי הפוליטיקה הישראלית אין כל חדש. דומה כי הכותרת המסכמת את הבחירות האלה היא "ישראל נוחרת". ובכן, צריך לומר בפה מלא: לא תודה. לכן, אני קורא להחרמת הבחירות.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ