לכו להצביע

טל ניב
טל ניב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טל ניב
טל ניב

אני אצביע האלה. לא בשיניים חשוקות, לא כמי שעושה טובה. אני אצביע בבחירות משום שאני לא מאמינה בייאוש או בבוז לשיטה. השיטה לא מתרגשת מהבוז שאני רוחשת או לא רוחשת לה. מספר המצביעים בבחירות לעומת זאת, מושפע מהחלטתי להצביע. הצבעה בבחירות היא מעשה בוגר. אי אפשר להתייאש מחתירה לצדק ולשוויון, להוגנות ולסדר. אי אפשר להתייחס להצבעה כאל כישלון וכאל מעשה חלול.

אני אצביע בבחירות דווקא משום שרבים רבים מתייחסים אליהן כאל בזבוז זמן וכסף. אני אצביע למרות שהמפלגה שאתמוך בה ניהלה ומנהלת מסע בחירות שלא מוצא חן בעיני. אני אצביע למרות שהיא לא פורשת את מצעה אלא עסוקה בהתקפות על השיקולים הקואליציוניים של ראשי המפלגות האחרות, שממילא לא תומכים במצעה, ובלעג למחויבות השמאלנית של מפלגות אחרות. אני אצביע בעד המפלגה הזאת משום שאני תומכת במצע שלה, ואני תומכת באנשים שמייצגים את המצע הזה וסומכת עליהם שיפעלו לקדמו.

אני אצביע בבחירות האלה משום שאני אדם מבוגר ואני יודעת שאין יחסים מושלמים, לא בין מפלגה למצעה, ולא בין מצע לבין המציאות. אני יודעת שכוח משחית, אני יודעת שיש פערים בין מה שמפלגה אומרת שתעשה, לבין מה שהיא עושה בפועל, שיש כוחות שפועלים בפוליטיקה ובחברה באופן סמוי, לא רק גלוי. למדתי באוניברסיטה ואני יודעת מהי קריאה מרקסיסטית של המציאות ומהי תודעה כוזבת, וכמה קל להיות קונפורמיסט.

אני יודעת שדחפים ושאיפות של אנשים מנהלים את החיים לא פחות מאשר כוונות או עקרונות נעלים. אני יודעת שיש חוסר צדק, לעתים מאסיבי, שאדם אחד אינו יכול לשנות לבדו, ובכל זאת אני אצביע בבחירות האלה. כי זה מה שעושים אזרחים במדינה דמוקרטית. ואין שום סיבה לטעון שישראל כבר אינה כזאת.

ההבדל בין מדינות דמוקרטיות ללא דמוקרטיות הוא כואב ומוחשי לתושביהן, ואינו מאפשר לזלזל בדמוקרטיה הישראלית, למרות פגמיה. אמנם לכל אזרח שמורה הזכות לא להצביע בבחירות, אך אני חושבת שאין זה נכון להשתמש בה. לא להצביע בבחירות זה פינוק.

אני גאה בכך שאני מצביעה בבחירות - משום שלי ולאחרים עדיין יש בשביל מי להצביע, ואני לא מסכימה לשקוע בדיכאון שסיסמתו היא "הכל אותו דבר". לא הכל אותו דבר ואי אפשר להתנהג כאילו הכל אותו דבר. ודאי וודאי שאי אפשר להשאיר את ההחלטות רק לאלה שלא נתקפו ייאוש מפונק. או גרוע מכך: לציניקנים.

אם אדם מתנגד להתנחלויות עליו להצביע בשביל מפלגה שמתנגדת להן. אם אדם חושב שיש "סכנת התבוללות", עליו להצביע למפלגה שמצהירה שתיאבק בסכנה כזאת. ואם הוא חושב שהמפלגה שמצהירה זאת אינה מוצלחת, שיצביע למתנגד שיצא משורותיה, שקורא עליה תיגר. יש למי להצביע.

ולבסוף, האם אלה שאינם רוצים להצביע וחושבים שהם המציאו את הניהיליזם, מציעים שהבחירות יבוטלו מעכשיו? האם מצדדי הבל הבלים הכל הבל ואין חדש תחת השמש מציעים ברצינות, שרק מפני שבנימין נתניהו ביסס את עצמו כמנהיג בלעדי בישראל המתבצרת - אין צורך להצביע יותר?

אלה שטויות. אני אצביע. ואצביע שוב. אצביע בכל מערכת בחירות שתתקיים בישראל. כי כך מתנהג אדם שפוי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות